AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü anılır
AMEA-nın Şəki Regional Elm Mərkəzi, N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi, Dilçilik, Əlyazmalar, FolklorŞərqşünaslıq, Tarix, Radiasiya Problemləri, CoğrafiyaMemarlıq və İncəsənətArxeologiya və Etnoqrafiya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Torpaqşünaslıq və AqrokimyaNeft və QazFizika, Elm TarixiQafqazşünaslıq institutlarında Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbirləri, konfranslar və dəyirmi masalar keçirilib.
Tədbirlər Xocalı soyqırımında həlak olanların xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən dövlət səviyyəsində insanlığa sığmayan cinayət törədilib. Vurğulanıb ki, Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Rusiyanın 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə blokadaya alınmış Xocalıda artilleriya və ağır hərbi texnikadan mülki insanlara atəş açılıb, şəhər yandırılıb. Hücum nəticəsində 63-ü körpə, 70-i ahıl, 106-sı qadın olmaqla 613 nəfərin qətlə yetirildiyi, 8 ailənin məhv edildiyi, 1275 sakinin əsir və girov götürülərək işgəncələrə məruz qaldığı bildirilib. Bundan əlavə, şəhərdəki tarixi abidələrin məhv edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda 1 mart 1994-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən Xocalı faciəsi ilə bağlı xüsusi Fərmanın imzalandığı, Milli Məclisin qərarı ilə 26 fevralın "Xocalı soyqırımı və milli matəm günü" elan olunduğu qeyd edilib.
Son illərdə soyqırım barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində ölkə başçısı İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın həyata keçirdiyi tədbirlərdən danışan çıxışçılar, həmçinin “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının önəminə toxunublar.
Diplomatik fəaliyyət nəticəsində 2 ölkənin Xocalıda baş verənləri soyqırım, 11 ölkənin, o cümlədən ABŞ-ın 22 ştatının isə qətliam kimi tanıdığını söyləyiblər.
Bundan əlavə, Xocalı soyqırımının təşkilatçılarının və icraçılarının gec-tez layiqli cəzalarını alacaqlarını vurğulayıblar.

The 27th anniversary of the Khojaly genocide has been commemorated in scientific institutions and organizations of ANAS
Memorial events and round tables dedicated to the 27th anniversary of the Khojaly genocide were held at the Sheki Regional Science Center and Institutes ofArchitecture and Art, Archeology and Ethnography, Physics and Caucasian Studies of ANAS.
The meetings noted that, on February 25-26, 1992, the Armenian Armed Forces committed a terrible genocide against the Azerbaijanis in Khojaly by the help of the 366th motorized regiment of Russia. The city was burned and as a result 1275 civilians were captured and taken the hostage, and 613 were killed, including 63 infants, 70 women and 8 families were killed in the blockade of Khojaly.
The Great Leader Heydar Aliyev gave a Special Decree on March 1, 1994 on the Khojaly tragedy and declared February 26 as "Khojaly genocide and national mourning day".
As a result of diplomatic activities, the two countries have recognized Khojaly genocide, and that 11 countries, including the United States, have recognized Khojaly as a massacre.
At the same time, it was emphasized that our army is always able to take revenge for our compatriots and liberate our lands from the enemy, and April of 2016 are an example of this.