Azərbaycanlı alim beynəlxalq seminarda məruzə ilə çıxış edib
Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində “Ətraf mühit və sağlamlıq” mövzusunda keçirilən seminarda iştirak edib.
BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı çərçivəsində baş tutan seminara Avropa İqtisadi Komissiyasının ekspertləri, Azərbaycan, Moldova və Gürcüstanın ətraf mühit və səhiyyə nazirlikləri, habelə elm və təhsil sahəsindən 50-yə yaxın nümayəndə qatılıb.
Tədbirdə məruzə ilə çıxış edən İ.Mustafayev 2018-ci ildə ölkəmizdə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən həyata keçirilən ekoloji layihələr və onların əsas nəticələri haqqında məlumat verib.
Seminarda, həmçinin müxtəlif sahələri təmsil edən nümayəndələrin 20-dən çox məruzəsi dinlənilib, ölkələr üçün ətraf mühit və səhiyyə sahəsində gələcək fəaliyyətin prioritetləri müzakirə olunub, eləcə də həm ölkə daxilində, həm də ölkələrarası əməkdaşlığın yeni istiqamətləri müəyyənləşdirilib.

Азербайджанский ученый выступил с докладом на семинаре в Молдове
Заведующий лабораторией Института радиационных проблем Национальной Академии наук Азербайджана, член-корреспондент НАНА Ислам Мустафаев на семинаре, состоявшимся в рамках Программы окружающей среды ООН, в Кишинёве, выступил с докладом на тему «Окружающая среда и здоровье». В своем выступлении И. Мустафаев рассказал об экологических проектах, реализуемых международными организациями в нашей стране и основных результатах этой деятельности.
В мероприятии приняли участие эксперты Европейской экономической комиссии, министерства окружающей среды и здоровья Азербайджана, Молдовы и Грузии, а также более 50 представителей науки и образования.
В ходе семинара были прослушаны более 20 докладов представителей различных областей, обсуждены приоритеты будущей работы в сфере окружающей среды и здравоохранения.