27 mart tarixi ölkəmizdə ilk dəfə olaraq Elm Günü kimi qeyd olunacaq. Elm Gününün yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası tədbirlər planı qəbul edib. Tədbirlər planına əsasən, əlamətdar günlə bağlı AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında silsilə tədbirlər həyata keçirilir. Müasir dövrün aktual elmi problemlərinə həsr edilmiş konfrans, seminar və mühazirələr, dəyirmi masa, “açıq qapı” günləri, sərgilər, o cümlədən tələbə və şagirdlərin alimlərlə görüşləri təşkil olunur.
Bu münasibətlə AMEA Botanika İnstitutunun Bitki ehtiyatları şöbəsinin böyük elmi işçisi, b.ü.e.d. Lətafət Mustafayeva Bayıl qəsəbəsi Etibar Əliyev adına 162 saylı məktəbdə təşkil olunmuş konfransda “Azərbaycanda bitki ehtiyatları insan sağlamlığının keşiyində”, institutun Mikologiya laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın professoru Dilzarə Ağayeva isə Quba şəhər 2 nömrəli təbiət fənləri təmayüllü məktəb-liseyində təşkil edilmiş seminarda “Yabanı aləmdə göbələklərin yeri: onları necə öyrənək ?” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Ученые Института ботаники встретились со школьниками в канун Дня науки
Президент страны Ильхам Алиев 9 апреля 2018 года подписал Распоряжение об учреждении «Дня науки» в Азербайджанской Республике. В соответствии с документом было решено, что 27 марта в Азербайджане будет отмечаться каждый год как «День науки». С целью проведения этого знаменательного дня в стране на высоком уровне Совет по координации научных исследований Азербайджанской Республики утвердил План мероприятий, согласно которому предполагается проведение ряда мероприятий в научных учреждениях и организациях Академии наук.
В связи с этим старший научный сотрудник Института ботаники НАНА, д.б.н. Латафат Мустафаева выступила с докладом в средней школе № 162 Баилского поселка, а заведующая лабораторией института, профессор НАНА Дильзара Агаева выступила с докладом на семинаре в лицее № 2 города Губы.