27 mart tarixi ölkəmizdə ilk dəfə olaraq Elm Günü kimi qeyd olunacaq. Elm Gününün yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası tədbirlər planı qəbul edib. Tədbirlər planına əsasən, əlamətdar günlə bağlı AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında silsilə tədbirlər həyata keçirilir. Müasir dövrün aktual elmi problemlərinə həsr edilmiş konfrans, seminar və mühazirələr, dəyirmi masa, “açıq qapı” günləri, sərgilər, o cümlədən tələbə və şagirdlərin alimlərlə görüşləri təşkil olunur.
Bu münasibətlə AMEA Botanika İnstitutunun Bitki ehtiyatları şöbəsinin böyük elmi işçisi, b.ü.e.d. Lətafət Mustafayeva Bayıl qəsəbəsi Etibar Əliyev adına 162 saylı məktəbdə təşkil olunmuş konfransda “Azərbaycanda bitki ehtiyatları insan sağlamlığının keşiyində”, institutun Mikologiya laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın professoru Dilzarə Ağayeva isə Quba şəhər 2 nömrəli təbiət fənləri təmayüllü məktəb-liseyində təşkil edilmiş seminarda “Yabanı aləmdə göbələklərin yeri: onları necə öyrənək ?” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

March 27 will be celebrated as the Science Day for the first time in our country. The Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijan has adopted an action plan to hold the Science Day at a high level. According to the action plan, a number of events are held in scientific institutions and organizations of ANAS in connection with a remarkable day. Conferences, seminars and lectures, roundtable discussions, "open door" days, exhibitions, as well as student and pupils' meetings with academics are organized.
In this connection, senior researcher of the Plant Resources Department of the Institute of Botany of ANAS, Dr. in biology Latafet Mustafayeva, Professor of ANAS, Dilzara Agayeva made reports at schools #162 (Baku) and #2 (Guba).