Azərbaycanda ilk dəfə keçirilmiş “Tarla günləri”ndə AMEA-nın institutları da iştirak ediblər
Məlum olduğu kimi, kənd təsərrüfatının inkişafına yeni təkan vermək və onun modernləşdirilməsini sürətləndirmək, aqrar sektorda mövcud problemlərin həllinə sistemli və kompleks yanaşmanı təmin etmək, bu sahəyə dövlətin inzibati və maliyə resurslarını səmərəli şəkildə cəlb etmək, ölkənin aqrar potensialını təbliğ etmək məqsədi ilə ölkə Prezidentinin 2015-ci il 12 yanvar tarixli Sərəncamı ilə 2015-ci il “Kənd təsərrüfatı ili” elan edilmişdir.
Sərəncamın icrası ilə bağlı AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Mayın 2-də Qəbələ rayonunda dünya təcrübəsində geniş tətbiq olunan “Tarla günləri”nə həsr olunmuş Beynəlxalq tədbir keçirilib.
Aqrar sektorda son yenilikləri və imkanları özündə əks etdirən beynəlxalq tədbirin açılış mərasimində 50 yerli və xarici şirkət, o cümlədən 3000-ə yaxın nümayəndə heyəti iştirak edib.
“Tarla günləri”ndə məhsulların əkin və becərmə texnologiyaları, qazanılmış nailiyyətlər, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri, texnika, avadanlıq, gübrə, pestisid və digər potensial əməkdaşlıq imkanları nümayiş etdirilib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda ilk dəfə olaraq “Tarla günləri”nin keçirilməsi əhəmiyyətlidir. Əsas məqsəd aqrar sektordakı son yenilikləri və imkanları təqdim etməklə yanaşı, istehlakçıları və ixracatçıları bir araya gətirməkdən ibarətdir. Burada əsas üstünlük aqrar sektor üzrə texnologiyaya və sənayedəki yeniliklərə verilib.
“Tarla günləri” Açıq hava sərgisində AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Genetik Ehtiyatlar, Eroziya və Suvarma və Neft-Kimya Prosesləri institutları da iştirak ediblər. AMEA-ya ayrılmış 0,40 hektar sahənin  0,30 hektarında ekoloji kənd təsərrüfatı metodları ilə, 0,10 hektarında isə “Azofos” azotlu-fosforlu gübrəsinin tətbiqi ilə nümunəvi təsərrüfat-istehsalat işlərinin yerinə yetirilməsi təmin olunub. Alimlər tərəfindən Sultan noxud, Sevinc lobya, Zaqatala 68 qarğıdalı, Zaqatala yaxşılaşdırılmış qarğıdalı bitkilərinin adi qaydada və ozonlaşdırılmış toxumlarla səpini aparılıb.
Akademiya tərəfindən görülən işlər AMEA-nın İşlər idarəsi və Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Azərbaycan “Tarla günləri”nin təşkilində qonşu ölkələrin təcrübələrindən istifadə edir, ölkəmizdə aqrar sektorun inkişafı üzrə dövlət siyasətinə dəstək verir, regionların sosial-iqtisadi inkişafına yardım edir, kiçik və orta sahibkarlığın, xüsusilə fermer və ailə təsərrüfatlarının inkişafını təşviq edir, biznes subyektləri üçün kənd təsərrüfatı barədə daha dəqiq məlumat əldə etmək imkanı yaradır və vətəndaşlara (istehlakçılara) aqrar sektorun potensialı barədə dolğun informasiya çatdıra bilir.
Layihə çərçivəsində aprel-oktyabr ayları ərzində Qəbələ rayonunda 28 hektar torpaq sahəsində kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan hər bir sahibkar 6 ay ərzində əkin, becərmə və biçin işlərini, məhsullarını nümayiş etdirə biləcəklər. Bununla yanaşı, aqrotexnika ilə məşğul olan şirkətlər də öz texnika və avadanlıqlarını təqdim edəcəklər.
Tədbir iştirakçıları kənd təsərrüfatı məhsullarının, bitki dərmanlarının, kənd təsərrüfatı texnikalarının, gübrələrin, qida məhsullarının, şirə və içkilərin, labarotor avadanlıqların, heyvandarlıq və bitkiçilik məhsullarının sərgisi ilə də tanış olublar. Ölkəmizdə ilk dəfə olaraq Quba rayonunda yaradılacaq “Fermer evi”nin maketi də nümayiş etdirilib. Bildirilib ki, pilot layihə olan “Fermer evləri”nin gələcəkdə respublikanın bütün rayonlarında yaradılması nəzərdə tutulur. Fermerlər qarşılaşdıqları problemlərin həllini həmin evlərdə tapacaqlar. Orada fermerlərə müəyyən məsləhətlər veriləcək, yardım göstəriləcək.
Sonda qonaqlar heyvandarlıq kompleksinə baxış keçiriblər.
Tədbirdə hökumət təşkilatları, xarici ölkə səfirlikləri, ictimai birlik nümayəndələri və kənd təsərrüfatı sektorunda çalışan sahibkarlarla yanaşı, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin və müvafiq institutların əməkdaşları da iştirak ediblər.

As known, with the purpose to shove development of agriculture and accelerate its modernization, to provide systematic and complex approach to state-of-the-art solutions of agriculture, efficiently involve governmental financial and administrative resources to this sector, to promote agrarian capacity of the country, the year of 2015 was declared “Year of agriculture" by AR President’s order dated January 12, 2015.
Chain of measures is being taken by AR Ministry of Agriculture on the execution of decree.
On May 2, Gabala region hosted for international event devoted to “Field days” which widely used in the world practice.
Embracing latest innovations and opportunities the international event was attended by 50 domestic and foreign companies, including almost 3000 delegates.
“Field days” demonstrated planting and cultivation technologies of products, obtained achievements, results of scientific researches, technology, equipment, fertilizer, pesticides and other potential opportunities for collaboration.
Noted that, "Field days” for the first time in Azerbaijan is important. Key goal is bring together producers and exporters in addition of providing latest technologies and opportunities. Technology for agrarian sector and industrial innovations are preferred.
The open-air exhibition was attended by Institutes of Soil Science and Agricultural Chemistry, Genetic Resources, Erosion and Irrigation and Petrochemical Processes of ANAS. 0.30 hectares of the 0.40 hectares land allocated to ANAS provided economic-production fulfillments via ecological farming methods, while left 0.10 hectares area provided production- economic performance by means of "Azofos" nitrogen-phosphorus fertilizer. Scientists carried out sowing of Sultan peas, Sevinj beans, Zagatala corn 68, as well as seeds of improved maize in the usual and ozoneizing methods.
Fulfillments conducted by ANAS were executed by co-organization of General Department of ANAS and Innovation division of the Presidium Administration.
Within the project, during April-October months, each entrepreneur who engaged in agriculture will be able to exhibit his planting, growing and harvesting work products within 6 months in the 28 hectares of land. In addition, companies engaged in agricultural techniques and equipment will present their own.
Event attendees were acquainted with the exhibition of agricultural products, plants, pesticides, agricultural machinery, fertilizers, food, juices and drinks, laboratory equipment, animal and plant products. Model of Guba "Farm House" that will be established in the country for the first time was featured. Being pilot project “Farm houses" will be established in all regions of the republic in future. Farmers will be able to find a solution to the problems faced by in these houses. There are farmers will be given certain tips to assistance.
Finally, guests inspected the livestock complex.
Event was attended by governmental organizations, foreign embassies, representatives of public associations and entrepreneurs working in the agricultural sector, as well as representatives of the Innovation Division of the ANAS Presidium Administration and relevant institutions.