Azərbaycanlı alimlərin həmmüəllifi olduğu məqalə Rusiyada Tətbiqi və fundamental tədqiqatlar üzrə beynəlxalq jurnalda dərc olunub
26.05.2017 16:03
2014-2016-cı illərdə AMEA-nın A.İ. Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda həyata keçirilən “Uzunömürlüyün fizioloji və molekulyar genetik əsaslarının işlənməsi” tədqiqat proqramının nəticələri bir sıra elmi nəşrlərdə dərc olunub.
İnstitutun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova, tibb üzrə elmlər doktoru Əli Allahverdiyev və tibb üzrə fəlsəfə doktoru Aysel Allahverdiyevanın müəllifləri olduqları "Azərbaycanın cənub zonası uzunömürlülərində gecə yuxusunun struktur xüsusiyyətləri" adlı məqalə Tətbiqi və fundamental tədqiqatlar üzrə beynəlxalq jurnalda dərc olunub.
Yüksək aktuallığı nəzərə alınaraq məqalə Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının Rəyasət Heyəti tərəfindən seçilib və cari ildə Moskva şəhərində keçirilən Beynəlxalq Təhsil Salonunda müzakirə olunub. Elmi tədqiqat işində Azərbaycanın Lənkəran rayonunda yaşayan uzunömürlü və ahıl yaşlı sakinlərdə gecə yuxusunun strukturu öyrənilib.

Russia International Journal of Applied and Fundamental Research published article by Azerbaijani scientists
26.05.2017 16:03
The results of the research program on "Development of physiological and molecular genetic bases of longevity" carried out at ANAS Institute of Physiology after A.I.Karayev in 2014-2016 were published in a number of scientific publications.
The "Structural features of the night sleep of long-livers of the southern zone of Azerbaijan" article co-authored by Director of the Institute, Dr. Ulduz Hashimova and Doctor of medical sciences Ali Allahverdiyev and PhD in medicine Aysel Allahverdiyeva was published in the International Journal of Applied and Fundamental Research.
Taking into account the urgency, the article was elected by the Presidium of the Russian Academy of Natural Sciences and this year it was discussed at the Moscow International Salon of Education. In the research work was studied the structure of the night sleep of long-livers and elderly people living in the Lankaran region of Azerbaijan.
It should be noted that, the event was held by the decree of the Government of Russia the Ministry of Education and Science.