AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadəni 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Mayın 28-də müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin ən parlaq nümayəndələrindən biri, görkəmli bəstəkar, Əməkdar incəsənət xadimi, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əliağa qızı Əlizadənin 70 yaşı tamam olur.
Firəngiz Əlizadə 1947-ci il mayın 28-də Bakıda ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. İlk musiqi təhsilini Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının nəzdində xüsusi istedadlı uşaqlar üçün orta ixtisas musiqi məktəbində (indiki Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbi) almışdır. Daha sonra musiqi təhsilini Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) bəstəkarlıq və fortepiano ixtisasları üzrə davam etdirmişdir. Həm bəstəkarlıq (1972-ci il, professor Qara Qarayevin sinfi), həm də fortepiano ixtisası üzrə (1970-ci il, professor Urfan Xəlilovun sinfi) konservatoriyanı fərqlənmə diplomu bitirmişdir. 1972-1974-cü illər ərzində Qara Qarayevin assisenti çalışan F.Əlizadə 1974-cü ildən Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında müstəqil pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmağa başlamışdır.
F.Əlizadənin yaradıcılığı geniş və çoxşaxəlidir. Pianoçu, bəstəkar, pedaqoq, musiqi təbliğatçısı, ictimai xadim kimi müstəsna xidmətlərə malikdir. O, musiqinin müxtəlif janrlarında dəyərli əsərlər yaradıb. Bəstəkarın əsərləri dünyanın müxtəlif ölkələrində, ən möhtəşəm konsert salonlarında və teatr səhnələrində səslənərək minlərlə dinləyicinin və tamaşaçının rəğbətini qazanmış, dünya şöhrətli ifaçılardan İvan Monigettinin, David Qerinqasın, Yo Yo Manın, Evelin Qlenninin, Elzabet Mozerin, Alim Qasımovun və məşhur ansambllardan - Krons Quartet (ABŞ), Die 12 Cellisten der Berliner Philormoniker (Almaniya) və digərlərinin repertuarında öz yerini tutmuşdur.
Bəstəkarın  böyük  mənəvi  və  əxlaqi  keyfiyyətləri  özündə  təcəssüm etdirən "İntizar", "Sənin adın Dənizdir", "Ağ atlı oğlan", "Boş  beşik" və "Stadt-Graniza"  baletləri,  "Habilsayağı", "Oazis", "Dərviş", "Abşeron" -müxtəlif  ifaçılıq  tərkibi  üçün  instrumental  kompozisiyaları, "Silk road" Konserti, violonçel  və  orkestr  üçün  Konsert "Mərsiyə", böyük simfonik orkestr  üçün "İthaf"  və s. bu kimi  əsərləri  mötəbər  konsert səhnələrində bu gün də  böyük  triumfla  səslənir və dünyanın nüfuzlu musiqi ifaçılarının repertuarını bəzəyir. F.Əlizadənin   minlərlə insanın qəlbini fəth edən və məhz milli mənbələrdən, xalq musiqisinin dərin qatlarından qidalanan müxtəlif janrlarda yazdığı əsərləri artıq dünya musiqi xəzinəsinin sərvətinə çevrilmişdir.
O, 1974-cü ildə SSRİ və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının üzvü seçilmiş, 1979-cu ildən Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının İdarə Heyətinin katibi kimi fəaliyyətini davam etdirmişdir. 2007-ci ildən isə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədridir.
1994-cü ildə sənətşünaslıq namizədi elmi dərəcəsinə, 1998-ci ildə isə professor elmi adına layiq görülmüşdür. 2017-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
F.Əlizadə respublikanın musiqi-ictimai həyatında önəmli rolu olan görkəmli musiqi xadimidir. O, Heydər Əliyev Fondunun rəhbərliyi ilə keçirilən I və II "Muğam Aləmi" Beynəlxalq Musiqi Festivallarının, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının layihəsi əsasında Şəkidə və Bakıda keçirilən I və II "İpək yolu" Beynəlxalq Musiqi Fetivallarının bədii rəhbəri kimi, "Üzeyir dünyası" layihəsinin baş redaktoru və koordinatoru kimi səmərəli fəaliyyət göstərir.
Bəstəkarın fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və o, 1990-cı ildə "Əməkdar incəsənət xadimi", 2000-ci ildə "Xalq artisti" fəxri adlarına, 2007-ci ildə "Şöhrət", 2017-ci ildə “Şərəf” ordenlərinə və bir sıra mükafatlara layiq görülmüşdür.
F.Əlizadə YUNESKO-nun “Sülh artisti” fəxri adına layiq görülmüş yeganə azərbaycanlıdır.
Görkəmli Azərbaycan bəstəkarını 70 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yaradıcılıq fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Congratulations to corresponding member of ANAS Firangiz Alizadeh on the 70th anniversary!
May 28, marks the 70th anniversary of one of the brightest representatives of modern Azerbaijani music culture, the well-known composer, Honored Art Worker, chairman of the Composers’ Union of Azerbaijan, People's Artiste, correspondent member of ANAS Firangiz Aliagha gizi Alizadeh.
Firangiz Alizadeh was born May 28, 1947 in Baku to a family of intellectuals. The first musical education was given at a special secondary music school for gifted children (at the Bulbul secondary specialized music school) at the Azerbaijan State Conservatory. Then she continued her music education in piano and composition specialties at the Azerbaijan State Conservatory named after Uzeyir Hajibeyov (the modern Baku Music Academy). She graduated with honors from the conservatoire in piano classes (1970, class of professor Urfan Khalilov) and composition (1972, class of Professor Gara Garaev). Working as an assistant to Gara Garayev in 1972-1974, F. Alizadeh began to engage in independent educational activities in the Azerbaijan State Conservatory since 1974.
Creativity of F. Alizadeh is multifaceted. She has exceptional merits as a pianist, composer, music teacher, public figure, and propagandist. She created valuable works in various genres of music. Works of the composer sounded in various countries of the world, the most magnificent concert halls and theatrical stages, won success among thousands of listeners and spectators, and also took their place in the repertoire of world-famous performers.
The ballets of the composer "Waiting", "Your name is Deniz", "The boy on a white horse", "The empty cradle", "Stadt-Graniza", personifying moral qualities, compositions "Habilsayaghi", "Oasis", "Dervish", "Absheron" - compositions written for concerts "Silk road", "Mercier", etc., and today they sound on majestic concert stages and decorate the repertoires of famous musicians.
In 1974, she was elected a member of the Composers’ Union of the USSR and Azerbaijan, since 1979 she continued her work as secretary of the Board of the Composers’ Union of Azerbaijan. Since 2007 he has been chairman of the Azerbaijan Composers' Union.
In 1994 she was awarded the degree of Ph.D of Arts, and in 1998 - the academic title of Professor. In 2017 she was elected a corresponding member of ANAS.
F. Alizadeh - an outstanding musician, who played an important role in the musical and public life of the republic. She realizes the effective work of the art director of the 1st and 2nd International Music Festival "The World of Mugham", implemented under the leadership of the Heydar Aliyev Foundation, the 1st and the 2nd International Silk Road Music Festival, which is held on the basis of the project of the Azerbaijan Composers’ Union, editor-in-chief and coordinator of the project "World of Uzeir."
The activity of the composer was highly appreciated by our state. In 1990 and 2000 she was awarded the honorary titles "Honored Artist" and "People's Artist", in 2007 and 2017 - the orders "Shohrat" and "Sharaf".
F. Alizadeh is the only Azerbaijani who was awarded the honorary title of "Artist of the World" by UNESCO.
Congratulations to the outstanding composer on her 70th birthday and wish her every success in her future work!