AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadəni 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Mayın 28-də müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin ən parlaq nümayəndələrindən biri, görkəmli bəstəkar, Əməkdar incəsənət xadimi, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əliağa qızı Əlizadənin 70 yaşı tamam olur.
Firəngiz Əlizadə 1947-ci il mayın 28-də Bakıda ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. İlk musiqi təhsilini Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının nəzdində xüsusi istedadlı uşaqlar üçün orta ixtisas musiqi məktəbində (indiki Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbi) almışdır. Daha sonra musiqi təhsilini Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) bəstəkarlıq və fortepiano ixtisasları üzrə davam etdirmişdir. Həm bəstəkarlıq (1972-ci il, professor Qara Qarayevin sinfi), həm də fortepiano ixtisası üzrə (1970-ci il, professor Urfan Xəlilovun sinfi) konservatoriyanı fərqlənmə diplomu bitirmişdir. 1972-1974-cü illər ərzində Qara Qarayevin assisenti çalışan F.Əlizadə 1974-cü ildən Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında müstəqil pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmağa başlamışdır.
F.Əlizadənin yaradıcılığı geniş və çoxşaxəlidir. Pianoçu, bəstəkar, pedaqoq, musiqi təbliğatçısı, ictimai xadim kimi müstəsna xidmətlərə malikdir. O, musiqinin müxtəlif janrlarında dəyərli əsərlər yaradıb. Bəstəkarın əsərləri dünyanın müxtəlif ölkələrində, ən möhtəşəm konsert salonlarında və teatr səhnələrində səslənərək minlərlə dinləyicinin və tamaşaçının rəğbətini qazanmış, dünya şöhrətli ifaçılardan İvan Monigettinin, David Qerinqasın, Yo Yo Manın, Evelin Qlenninin, Elzabet Mozerin, Alim Qasımovun və məşhur ansambllardan - Krons Quartet (ABŞ), Die 12 Cellisten der Berliner Philormoniker (Almaniya) və digərlərinin repertuarında öz yerini tutmuşdur.
Bəstəkarın  böyük  mənəvi  və  əxlaqi  keyfiyyətləri  özündə  təcəssüm etdirən "İntizar", "Sənin adın Dənizdir", "Ağ atlı oğlan", "Boş  beşik" və "Stadt-Graniza"  baletləri,  "Habilsayağı", "Oazis", "Dərviş", "Abşeron" -müxtəlif  ifaçılıq  tərkibi  üçün  instrumental  kompozisiyaları, "Silk road" Konserti, violonçel  və  orkestr  üçün  Konsert "Mərsiyə", böyük simfonik orkestr  üçün "İthaf"  və s. bu kimi  əsərləri  mötəbər  konsert səhnələrində bu gün də  böyük  triumfla  səslənir və dünyanın nüfuzlu musiqi ifaçılarının repertuarını bəzəyir. F.Əlizadənin   minlərlə insanın qəlbini fəth edən və məhz milli mənbələrdən, xalq musiqisinin dərin qatlarından qidalanan müxtəlif janrlarda yazdığı əsərləri artıq dünya musiqi xəzinəsinin sərvətinə çevrilmişdir.
O, 1974-cü ildə SSRİ və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının üzvü seçilmiş, 1979-cu ildən Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının İdarə Heyətinin katibi kimi fəaliyyətini davam etdirmişdir. 2007-ci ildən isə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədridir.
1994-cü ildə sənətşünaslıq namizədi elmi dərəcəsinə, 1998-ci ildə isə professor elmi adına layiq görülmüşdür. 2017-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
F.Əlizadə respublikanın musiqi-ictimai həyatında önəmli rolu olan görkəmli musiqi xadimidir. O, Heydər Əliyev Fondunun rəhbərliyi ilə keçirilən I və II "Muğam Aləmi" Beynəlxalq Musiqi Festivallarının, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının layihəsi əsasında Şəkidə və Bakıda keçirilən I və II "İpək yolu" Beynəlxalq Musiqi Fetivallarının bədii rəhbəri kimi, "Üzeyir dünyası" layihəsinin baş redaktoru və koordinatoru kimi səmərəli fəaliyyət göstərir.
Bəstəkarın fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və o, 1990-cı ildə "Əməkdar incəsənət xadimi", 2000-ci ildə "Xalq artisti" fəxri adlarına, 2007-ci ildə "Şöhrət", 2017-ci ildə “Şərəf” ordenlərinə və bir sıra mükafatlara layiq görülmüşdür.
F.Əlizadə YUNESKO-nun “Sülh artisti” fəxri adına layiq görülmüş yeganə azərbaycanlıdır.
Görkəmli Azərbaycan bəstəkarını 70 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yaradıcılıq fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Поздравляем члена-корреспондента НАНА Фирангиз Ализаде с 70-летним юбилеем!
28 мая исполняется 70 лет одному из самых ярких представителей современной азербайджанской музыкальной культуры, известному композитору, Заслуженному деятелю искусств, председателю Союза композиторов Азербайджана, Народной артистке, члену-корреспонденту НАНА Фирангиз Алиага гызы Ализаде.
Фирангиз Ализаде родилась 28 мая 1947 года в Баку в семье интеллигентов. Первое музыкальное образование получила в специальной средней музыкальной школе для особо одаренных детей (в средней специальной музыкальной школе имени Бюльбюля) при Азербайджанской Государственной Консерватории. Затем продолжила музыкальное образование по специальностям фортепиано и композиции в Азербайджанской Государственной Консерватории имени Узеира Гаджибекова (современная Бакинская музыкальная академия). С отличием окончила консерваторию по классам фортепиано (1970 год, класс профессора Урфан Халилова) и композиции (1972 год, класс профессора Кара Караева). Работающая ассистентом Кара Караева в 1972-1974 гг. Ф. Ализаде с 1974 года начала заниматься независимой педагогической деятельностью в Азербайджанской Государственной Консерватории.
Творчество Ф.Ализаде многогранно. Имеет исключительные заслуги как пианист, композитор, музыкальный педагог, общественный деятель, пропагандист. Она создала ценные произведения в различных жанрах музыки. Произведения композитора звучали в различных странах мира, самых величественных концертных залах и на театральных сценах, завоевали успех среди тысяч слушателей и зрителей, а также заняли свое место в репертуаре всемирно известных исполнителей.
Балеты композитора «Ожидание», «Тебя зовут Дениз», «Мальчик на белом коне», «Пустая колыбель», «Stadt-Graniza», олицетворяющие нравственные качества, композиции «Хабильсаягы», «Оазис», «Дервиш», «Абшерон», композиции, написанные для концертов «Silk road», «Мерсие» и др. и сегодня звучат на величественных концертных сценах и украшают репертуары известных музыкальных исполнителей.
В 1974 году была избрана членом Союза композиторов СССР и Азербайджана, с 1979 года продолжила свою деятельность в качестве секретаря Правления союза композиторов Азербайджана. А с 2007 года является председателем Союза композиторов Азербайджана.
В 1994 году была удостоена ученой степени кандидата искусствоведения, а в 1998 году - ученого звания профессора. В 2017 году была избрана членом-корреспондентом НАНА.
Ф.Ализаде - выдающийся музыкальный деятель, сыгравшая важную роль в музыкально-общественной жизни республики. Она осуществляет эффективную деятельность художественного руководителя I и II Международного музыкального фестиваля «Мир мугама», реализуемого под руководством Фонда Гейдара Алиева, I и II Международного музыкального фестиваля «Шелковый путь», проходящего на основе проекта Союза композиторов Азербайджана, главного редактора и координатора проекта «Мир Узеира».
Деятельность композитора получила высокую оценку нашего государства. В 1990 г. и 2000 г. была удостоена почетных званий «Заслуженный деятель искусств» и «Народный артист», 2007 г. и 2017 г. - орденов «Шохрат» и «Шараф».
Ф.Ализаде является единственным азербайджанцем, удостоенным почетного звания «Артист мира» ЮНЕСКО.
Поздравляем выдающегося композитора с 70-летним юбилеем и желаем ей успехов в дальнейшей деятельности!