AMEA-nın Əsas binasında Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan” qəzetinin 100 illiyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək konfransın ölkə başçısının 10 yanvar 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə elan olunmuş “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” çərçivəsində baş tutduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinin öyrənilməsində “Azərbaycan” qəzetində dərc olunmuş materialların əhəmiyyəti böyükdür.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, 1918-1920-ci illər ərzində “Azərbaycan” qəzetində ölkəmizin ictimai-siyasi, iqtisadi, elmi və mədəni həyatına dair yüzlərlə məqalə dərc olunub: “Qəzetdə, həmçinin erməni-daşnak qulduru Andronikin Zəngəzur, Naxçıvan, Qarabağ və digər rayonlarda xalqımıza qarşı törətdiyi vəhşiliklər, Ermənistan ərazisində yaşayan azərbaycanlıların acı taleyi, onların kütləvi surətdə məhv edilməsi və ata-baba torpaqlarından qovulması haqqında çoxlu məlumatlar dərc edilib”.
Y.Mahmudov “Azərbaycan” qəzeti ilə sıx əməkdaşlıq etdiklərini, azərbaycanlıların soyqırımı, İrəvanın, Naxçıvanın, Qarabağın tarixi barədə mütəmadi qəzetdə məqalələrlə çıxış etdiklərini söyləyib.
Akademik XXI əsrin informasiya-kommunikasiya dövrü olduğunu və rəhbərlik etdiyi müəssisədə ermənilərin informasiya təbliğatına qarşı davamlı işlərin görüldüyünü, son 14 il ərzində bu istiqamətdə 400-dən artıq nəşrin çap edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Tarix İnstitutunun ermənilərin tarixi saxtalaşdırma siyasətinə qarşı mübarizəsini bundan sonra da davam etdirəcəyini vurğulayıb.
Sonra Milli Məclisin deputatı, qəzetin baş redaktoru Bəxtiyar Sadıqov “Azərbaycan” qəzeti müstəqilliyimizin atributu kimi” adlı məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində bildirib ki, “Azərbaycan” qəzeti ilk nömrəsindən Azərbaycan adının və azərbaycançılıq ideologiyasının geniş təbliği ilə məşğul olub və rəsmi dövlət qəzeti statusunu qazanıb: "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamenti 1918-ci il dekabrın 7-də işə başladıqdan sonra “Azərbaycan” qəzeti onun fəaliyyətini geniş işıqlandırıb və parlamentin mühüm iclaslarından stenoqrafik hesabatları “Azərbaycan Məclisi-Məbusanında” rubrikası altında dərc edib".
B.Sadıqov bundan başqa, qəzetdə “Rəsmi xəbərlər”, “Teleqraf xəbərləri”, “Rusiyada”, “Ermənistanda”, “Gürcüstanda”, “Türkiyədə”, “İrəvan müsəlmanlarının halı”, “Teatr və musiqi” və digər daimi rubrikaların da olduğunu diqqətə çatdırıb.
O, qəzetin səhifələrində görkəmli bəstəkarımız Üzeyir bəy Hacıbəylinin Azərbaycan tarixinə, siyasi vəziyyətinə, iqtisadiyyatına, sənayesinə, maarif və mədəniyyətinə aid 100-dən çox məqaləsinin dərc olunduğunu bildirib.
B.Sadıqov bu gün “Azərbaycan” qəzetinə dövlət tərəfindən diqqət və qayğı göstərildiyini söyləyib və müstəqil Azərbaycanın quruculuq və inkişaf dövrünün salnaməsini öz səhifələrində əks etdirməyə davam edəcəklərini deyib.
Sonra institutun Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları tarixi şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Natiq Məmmədzadənin “Azərbaycan” qəzeti Cümhuriyyət dövründəki ictimai-siyasi həyatın aynasıdır”, Qafqaz tarixi şöbəsinin müdiri, t.ü.e.d. İradə Bağırovanın “Cümhuriyyət dövründə Azərbaycan mətbuatı” və müəssisənin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Kamran İsmayılovun “Cümhuriyyət dövründə dövlət quruculuğu məsələləri “Azərbaycan” qəzetinin səhifələrində” adlı məruzələri dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində Tarix İnstitutu tərəfindən “Azərbaycan” qəzetinin 100 illiyi münasibətilə müəssisənin mühüm nəşrlərindən ibarət kitab sərgisi təşkil edib və sərgidəki vəsaitlər qəzetin redaksiyasına hədiyyə olunub.
Bundan əlavə, qəzetin 1993-2017-ci illərdə dərc edilmiş saylarının çap və elektron variantı Tarix İnstitutuna hədiyyə edilib.

Состоялась научная конференция, посвященная 100-летнему юбилею газеты «Азербайджан»
В Главном здании НАНА при организационной поддержке Института истории состоялась научная конференция, посвященная 100-летнему юбилею газеты «Азербайджан».
Выступивший на мероприятии директор института, академик Ягуб Махмудов отметил, что конференция организована в рамках «Года Азербайджанской Демократической Республики», объявленного Распоряжением главы государства от 10 января 2018 года. Подчеркнул, что материалы, опубликованные в газете «Азербайджан» имеют большое значение с точки зрения изучения истории Азербайджанской Демократической Республики.
Академик отметил, что за 1918-1920 годы в газете «Азербайджан» были опубликованы сотни статей об общественно-политической, экономической, научной и культурной жизни в нашей стране: «В газете нашли свое отражение статьи, посвященные зверствам, учиненным против нашего народа армяно-дашнакским бандитом Андроником в Зангезуре, Нахчыване, Карабахе и в других районах, горькой судьбе азербайджанцев, проживающих на территории Армении, их массовому уничтожению и изгнанию из родных земель».
Я.Махмудов, сообщив о тесном сотрудничают с газетой «Азербайджан», отметил, что на страницах газеты регулярно публикуют статьи о геноциде азербайджанцев, истории Иревана, Нахчывана и Карабаха.
Академик сказал, что XXI век является информационно-коммуникационной эпохой, и в возглавляемом им научном учреждении проводится постоянная работа против информационной пропаганды армян, за последние 14 лет в этом направлении было опубликовано около 400 публикаций. Он подчеркнул, что Институт истории и впредь продолжит борьбу против фальсификации истории армянами.
Затем депутат Милли Меджлиса, главный редактор газеты «Азербайджан» Бахтияр Садыгов выступил с докладом «Газета «Азербайджан» как атрибут нашей независимости». В докладе он отметил, что газета «Азербайджан» в своем первом номере занимался широкой пропагандой названия Азербайджан и идеологии азербайджанства, и завоевал статус официальной государственной газеты: «После приступления к деятельности Парламента Азербайджанской Демократической Республики 7 декабря 1918 года газета «Азербайджан» начала широко освещать его деятельность и публиковать стенографические отчеты о важных заседаниях парламента в рубрике «Azərbaycan Məclisi-Məbusanında».
Б.Садыгов довел до внимания, что кроме того в газете имеются постоянные рубрики «Официальные новости», «Телеграфные новости», «В России», «В Армении», «В Грузии», «В Турции», «Состояние иреванских мусульман», «Театр и музыка» и др.
Он сообщил о публикации на страницах газеты более 100 статей выдающегося композитора Узеира бека Гаджибейли, посвященных истории, политической ситуации экономике, промышленности, просвещению и культуре Азербайджана.
Затем были заслушаны доклады заведующего отделом истории геноцидов против азербайджанского народа института, доктора философии по истории Натига Мамедзаде «Газета «Азербайджан» - зеркало общественно-политической жизни в эпоху Республики», заведующей отделом истории Кавказа, доктора философии по истории Ирады Багировой «Азербайджанская пресса в период Республики», ведущего научного сотрудника, доктора философии по истории Камрана Исмайлова «Вопросы государственного строительства в период Республики на страницах газеты «Азербайджан».
Отметим, что в рамках конференции по случаю 100-й годовщины газеты «Азербайджан» Институтом истории была организована книжная выставка, состоящая из важных изданий учреждения, и данные издания были подарены в редакцию газеты.
Кроме того, печатные и электронные варианты номеров газеты, вышедших в 1993-2017 годах, были переданы Институту истории.