“Elmsiz, ey dünya, nədir dəyərin?” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) və Balakən Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Balakən şəhərində Elm Gününə həsr olunan “Elmsiz, ey dünya, nədir dəyərin?” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransı icra hakimiyyəti başçısının müavini Nəzakət Rüstəmova açaraq Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə martın 27-nin Azərbaycanda Elm Günü kimi qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri, son illər əldə edilən elmi nailiyyətləri barədə məlumat verib. Elmin inkişafının ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı ilə sıx bağlı olduğunu vurğulayan Y.Şükürlü bildirib ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan elm və təhsil siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Elmi-praktiki konfransın plenar iclasında pedaqoji elmlər doktoru, professor Firədun İbrahimovun “Elm və onun inkişaf tendensiyası”, ŞREM-in şöbə müdiri Rahim Həsənovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin elm və təhsil siyasəti”, mərkəzin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Kamil Adışirinovun “Balakən-Şəki ədəbi əlaqələri (Surağat Qurbaninin yaradıcılığı əsasında)”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Şəki filialının baş müəllimi Vaqif Aslanın “Azərbaycan ədəbiyyatında sufi triadası (Əhməd Yasəvi, Yunus Əmrə, Nəsimi)” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Konfransın işində fəal iştirak etdiklərinə görə rayonun bir qrup elm adamına Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Fəxri fərmanı və qiymətli hədiyyələri təqdim olunub.

Прошла научно-практическая конференция, приуроченная ко Дню науки
Научно-практическая конференция, посвященная Дню науки, была проведена в городе Балакан при совместной организации Шекинского регионального научного центра Национальной Академии Наук Азербайджана (ШРНЦ) и Исполнительной властью Балаканского района.
Открывшая конференцию, заместитель председателя исполнительной власти Назакет Рустамова отметила, что Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 9 апреля 2018 года 27 марта учрежден как День науки в Азербайджане.
Далее директор ШРНЦ, доктор философских наук по физико-математическим наукам, доцент Юсиф Шукюрлю кратко рассказал об основных направлениях деятельности центра, а также его достижениях за последние годы. Подчеркнув, что развитие науки тесно связано с социально-экономическим и культурным развитием страны, Ю. Шукюрлю сказал, что политика, основанная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, в области науки и образования в настоящее время успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
В ходе мероприятия был заслушан ряд докладов про науку и образование в истории Азербайджана. За активное участие в конференции группа ученых из региона была награждена Почетными грамотами и ценными подарками Шекинского регионального научного центра.