“Elmsiz, ey dünya, nədir dəyərin?” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) və Balakən Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Balakən şəhərində Elm Gününə həsr olunan “Elmsiz, ey dünya, nədir dəyərin?” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransı icra hakimiyyəti başçısının müavini Nəzakət Rüstəmova açaraq Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə martın 27-nin Azərbaycanda Elm Günü kimi qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri, son illər əldə edilən elmi nailiyyətləri barədə məlumat verib. Elmin inkişafının ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı ilə sıx bağlı olduğunu vurğulayan Y.Şükürlü bildirib ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan elm və təhsil siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Elmi-praktiki konfransın plenar iclasında pedaqoji elmlər doktoru, professor Firədun İbrahimovun “Elm və onun inkişaf tendensiyası”, ŞREM-in şöbə müdiri Rahim Həsənovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin elm və təhsil siyasəti”, mərkəzin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Kamil Adışirinovun “Balakən-Şəki ədəbi əlaqələri (Surağat Qurbaninin yaradıcılığı əsasında)”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Şəki filialının baş müəllimi Vaqif Aslanın “Azərbaycan ədəbiyyatında sufi triadası (Əhməd Yasəvi, Yunus Əmrə, Nəsimi)” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Konfransın işində fəal iştirak etdiklərinə görə rayonun bir qrup elm adamına Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Fəxri fərmanı və qiymətli hədiyyələri təqdim olunub.

The scientific and practical conference devoted to the “Science Day”
ANAS Sheki Regional Scientific Center (SRSC) and the Executive Power of the Balakan region held the scientific-practical conference dedicated to the Science Day.
Opening the conference, Deputy Chairman of the Executive Power Nazakat Rustamova noted that, by order of President Ilham Aliyev dated April 9, 2018, March 27 was established as the Science Day in Azerbaijan.
Further, Director of the SRSC, Ph.D. in Physics and Mathematics, Associate Professor Yusif Shukurlu briefly spoke about the main activities of the center, as well as its achievements in recent years. Stressing that, the development of science is closely related to the socio-economic and cultural development of the country, Y.Shukurlu said that, the policy, founded by national leader Heydar Aliyev, in the field of science and education is currently being successfully continued by AR President Ilham Aliyev.
During the event, a number of reports on science and education in the history of Azerbaijan were delivered. For active participation in the conference, a group of scientists from the region was awarded Certificates of Honor and valuable gifts from the Sheki Regional Research Center.