AMEA ilə Monteneqro Elmlər və İncəsənət Akademiyası arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Aprelin 2-də AMEA Rəyasət Heyətində Monteneqro Elmlər və İncəsənət Akademiyasının (MEİA) prezidenti, professor Draqon Vukçeviçlə görüş keçirilib. Əsas məqsəd AMEA-nın əsas fəaliyyət istiqamətləri ilə yaxından tanışlıq və əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması idi.
Görüşdə Monteneqronun ölkəmizdəki fəxri konsulu, Dr. Vüqar Əliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin MDB ölkələri ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ruslan Qasımov da iştirak ediblər.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək qonağa rəhbərlik etdiyi elm ocağının yaranma tarixi və qurumun Azərbaycan elminin inkişafında rolu haqqında məlumat verib. Bildirib ki, AMEA fəaliyyət göstərdiyi illərdə ölkə elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasında mühüm rol oynamış, böyük bir elmi məktəb yaratmış, tarixi nailiyyətlərə imza atmışdır.
A.Əlizadə AMEA-nın inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərindən də danışıb. Ulu öndərin hakimiyyətə gəlişi ilə bütün sferalarda olduğu kimi elm sahəsində də ciddi dəyişikliklərin baş verdiyini, cəmiyyətdə alimlərin nüfuzunun artırılması istiqamətində mühüm qərarların qəbul edildiyini qeyd edib.
O, AMEA-da ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən fəaliyyət göstərən magistratura pilləsi barədə də məlumat verib. Alimin sözlərinə görə, bu təhsil pilləsinin təşkilində əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, elm və təhsilin inteqrasiyasını daha da gücləndirməkdir.
Akademik A.Əlizadə bildirib ki, AMEA-da alimlərin elmi, elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, onların əməyinin stimullaşdırılması əsas məsələlərdəndir. O, ötən il bir qrup alimə yüksək elmi nəticələrinə görə “AMEA-nın professoru” elmi adının verildiyini diqqətə çatdırıb.
Bu gün ölkədə elmi fəaliyyətin kommersiyalaşdırılması, innovativ fəaliyyətin inkişafı və yeni texnologiyaların yaradılması istiqamətində AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) müstəsna xidmətləri olduğunu deyən A.Əlizadə YT Parkda innovativ, rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsal edildiyini, innovativ layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Alim bu gün Azərbaycan elminin beynəlxalq miqyasda keçirilmiş tədbirlərdə layiqincə təmsil olunduğunu, ölkə alimlərinin dünya elminin tələblərinə cavab verən, multidissiplinar tədqiqatlar apardıqlarını deyib. Qeyd edib ki, alimlərimizin müəllifi olduğu əsərlər dünyanın nüfuzlu nəşriyyatlarında və impakt faktorlu jurnallarında çap olunur, gənc tədqiqatçılar dünyanın nüfuzlu elmi qurumlarında təcrübə keçirlər.
O, Monteneqro Elmlər və İncəsənət Akademiyası ilə də kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının, birgə layihələrin həyata keçirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən professor Draqon Vukçeviç Azərbaycana ilk dəfə səfər etdiyini bildirərək, bu görüşün hər iki qurumun gələcək inkişafına müsbət təsir edəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, Çernoqoriyada 4 universitetin fəaliyyət göstərdiyini, bu ali məktəblərdən birində Azərbaycan elmi, tarixi və mədəniyyətinə dair dərslərin təşkilinin məqsədəuyğun olduğunu deyib. Bu istiqamətdə Azərbaycandan olan nümayəndə heyətinə lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Qonaq rəhbərlik etdiyi təşkilatın dünyanın müxtəlif dövlət qurumları və təhsil müəssisələri ilə müqavilələr əsasında əməkdaşlıq etdiyini, bir çox akademiyalarla memorandumların imzalandığını deyib.
MEİA-nın yaranma tarixi haqqında məlumat verən professor qurumun 1971-ci ildən fəaliyyət göstərdiyini, burada 4 elmi bölmə üzrə 45 həqiqi və müxbir üzvün çalışdığını deyib.
Azərbaycan ilə təmsil etdiyi ölkə arasında tarixi dostluq münasibətlərindən söz açan D.Vukçeviç bu gün imzalanacaq sənədin təkcə iki ölkənin elmi qurumları arasında deyil, həm də dövlətlər arasında münasibətlərin təşkili və möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
O, Azərbaycan alimlərinin məqalələrinin MEİA-da çap edilməsi, eləcə də Monteneqroda müasir Azərbaycanın elm və incəsənətinin inkişafına dair dərslərin təşkili ilə bağlı təklif irəli sürüb.
D.Vukçeviç AMEA prezidentini nümayəndə heyəti ilə birgə Monteneqroya səfər etməyə, rəhbəri olduğu akademiya ilə yaxından tanış olmağa dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin etnoqrafiya, sosioloji geologiya, fiziki və geoloji antropologiya, humanitar və digər prioritet sahələr üzrə müzakirələr aparılıb, müvafiq sahələrdə əməkdaşlığa dair ortaq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra iki ölkənin akademiyaları arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi akademik A.Əlizadə və professor D.Vukçeviç imzalayıblar.

В интересах науки, в интересах государств
В Президиуме Национальной академии наук состоялась встреча с президентом Черногорской академии наук и искусств, профессором Драганом Вукчевичем с целью ознакомления с основными сферами деятельности НАНА и подписания меморандума о сотрудничестве. На встрече приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, заместитель директора Института востоковедения, академик Шахин Мустафаев, директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, заведующий Отделом по связям со странами СНГ Управления международных связей, доктор философии по политическим наукам Руслан Гасымов, а также почетный консул Черногории в нашей стране Вугар Алиев.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде проинформировал высокого гостя об истории создания академии, ее роли, сообщив, что за годы своей деятельности она сыграла важную роль в интеграции отечественной науки в мировое научное пространство, о создании научной школы, достижениях отечественных ученых. Академик Акиф Ализаде также рассказал о заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в деле сохранения и развитии академии наук, отметил, что с его именем связаны серьезные изменения во всех сферах общественной жизни, принятие важных решений, нацеленных на повышение авторитета ученых в обществе.
А. Ализаде рассказал и об академической магистратуре, которая впервые была организована в 2015 году. По словам ученого, основной целью создания этой ступени образования было привлечение молодежи в научную среду и еще большее усиление интеграции науки и образования. Президент сообщил также, что приоритетами деятельности академии являются оценивание научной, научно-организационной и научно-педагогической деятельности ученых и стимулирование их труда, добавив, что в прошлом году за полученные научные результаты группа ученых была удостоена ученого звания «Профессор НАНА».
Сказав, что в настоящее время исключительные заслуги в сфере коммерциализации научной деятельности в стране, развитии инновационной деятельности и создании новых технологий принадлежат академическому Парку высоких технологий, академик Акиф Ализаде отметил, что здесь производится инновационная, конкурентоспособная продукция и осуществляются инновационные проекты.
Ученый отметил, что сегодня азербайджанская наука достойно представлена на мероприятиях международного уровня, отечественные ученые проводят мультидисциплинарные исследования, отвечающие требованиям мировой науки, сообщил, что научные труды наших ученых издаются в авторитетных издательствах мира и публикуются в журналах с импакт-фактором, молодые исследователи проходят практику в авторитетных научных центрах мира. Академик подчеркнул при этом необходимость обмена кадрами и опытом с Черногорской академией наук и искусств, а также целесообразность осуществления совместных проектов.
Выступивший затем профессор Драган Вукчевич сообщил, что это его первый визит в Азербайджан, и выразил свою уверенность в том, что встреча окажет положительное влияние на дальнейшее развитие связей между обеими организациями. Он отметил, что в Черногории действуют четыре университета, и в одной из высших школ было бы целесообразно организовать преподавание дисциплин, освещающих науку, историю и культуру Азербайджана, выразив готовность оказать необходимую поддержку в данном вопросе. Гость сообщил, что руководимая им организация сотрудничает с различными государственными организациями и образовательными учреждениями мира на основе договоров, со многими академиями наук подписаны меморандумы.
Рассказав об истории создания Черногорской академии наук и искусств, профессор отметил, что организация функционирует с 1971 года, в ее четырех научных подразделениях заняты 45 действительных членов и членов-корреспондентов. Говоря об исторически сложившихся дружеских взаимоотношениях между Азербайджаном и Черногорией, Драган Вукчевич выразил свою уверенность в том, что документ, который будет подписан, внесет значимый вклад в организацию и укрепление взаимоотношений не только между научными организациями обеих стран, но и между государствами. Он выдвинул также предложение в связи с публикацией статей азербайджанских ученых в изданиях Черногорской академии, а также организации в Черногории уроков по освещению развития науки и искусства современного Азербайджана.
Драган Вукчевич пригласил делегацию во главе с президентом НАНА совершить визит в Черногорию и ознакомиться с деятельностью руководимой им организации.
На встрече также были обсуждены такие приоритетные сферы будущего сотрудничества, как этнография, социология, геология, физическая антропология, гуманитарные науки и т.д. и была принята соответствующая договоренность.
В заключение академиком Акифом Ализаде и профессором Драганом Вукчевичем был подписан меморандум о взаимопонимании между академиями двух стран.