AMEA ilə Monteneqro Elmlər və İncəsənət Akademiyası arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Aprelin 2-də AMEA Rəyasət Heyətində Monteneqro Elmlər və İncəsənət Akademiyasının (MEİA) prezidenti, professor Draqon Vukçeviçlə görüş keçirilib. Əsas məqsəd AMEA-nın əsas fəaliyyət istiqamətləri ilə yaxından tanışlıq və əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması idi.
Görüşdə Monteneqronun ölkəmizdəki fəxri konsulu, Dr. Vüqar Əliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin MDB ölkələri ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ruslan Qasımov da iştirak ediblər.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək qonağa rəhbərlik etdiyi elm ocağının yaranma tarixi və qurumun Azərbaycan elminin inkişafında rolu haqqında məlumat verib. Bildirib ki, AMEA fəaliyyət göstərdiyi illərdə ölkə elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasında mühüm rol oynamış, böyük bir elmi məktəb yaratmış, tarixi nailiyyətlərə imza atmışdır.
A.Əlizadə AMEA-nın inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərindən də danışıb. Ulu öndərin hakimiyyətə gəlişi ilə bütün sferalarda olduğu kimi elm sahəsində də ciddi dəyişikliklərin baş verdiyini, cəmiyyətdə alimlərin nüfuzunun artırılması istiqamətində mühüm qərarların qəbul edildiyini qeyd edib.
O, AMEA-da ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən fəaliyyət göstərən magistratura pilləsi barədə də məlumat verib. Alimin sözlərinə görə, bu təhsil pilləsinin təşkilində əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, elm və təhsilin inteqrasiyasını daha da gücləndirməkdir.
Akademik A.Əlizadə bildirib ki, AMEA-da alimlərin elmi, elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, onların əməyinin stimullaşdırılması əsas məsələlərdəndir. O, ötən il bir qrup alimə yüksək elmi nəticələrinə görə “AMEA-nın professoru” elmi adının verildiyini diqqətə çatdırıb.
Bu gün ölkədə elmi fəaliyyətin kommersiyalaşdırılması, innovativ fəaliyyətin inkişafı və yeni texnologiyaların yaradılması istiqamətində AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) müstəsna xidmətləri olduğunu deyən A.Əlizadə YT Parkda innovativ, rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsal edildiyini, innovativ layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Alim bu gün Azərbaycan elminin beynəlxalq miqyasda keçirilmiş tədbirlərdə layiqincə təmsil olunduğunu, ölkə alimlərinin dünya elminin tələblərinə cavab verən, multidissiplinar tədqiqatlar apardıqlarını deyib. Qeyd edib ki, alimlərimizin müəllifi olduğu əsərlər dünyanın nüfuzlu nəşriyyatlarında və impakt faktorlu jurnallarında çap olunur, gənc tədqiqatçılar dünyanın nüfuzlu elmi qurumlarında təcrübə keçirlər.
O, Monteneqro Elmlər və İncəsənət Akademiyası ilə də kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının, birgə layihələrin həyata keçirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən professor Draqon Vukçeviç Azərbaycana ilk dəfə səfər etdiyini bildirərək, bu görüşün hər iki qurumun gələcək inkişafına müsbət təsir edəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, Çernoqoriyada 4 universitetin fəaliyyət göstərdiyini, bu ali məktəblərdən birində Azərbaycan elmi, tarixi və mədəniyyətinə dair dərslərin təşkilinin məqsədəuyğun olduğunu deyib. Bu istiqamətdə Azərbaycandan olan nümayəndə heyətinə lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Qonaq rəhbərlik etdiyi təşkilatın dünyanın müxtəlif dövlət qurumları və təhsil müəssisələri ilə müqavilələr əsasında əməkdaşlıq etdiyini, bir çox akademiyalarla memorandumların imzalandığını deyib.
MEİA-nın yaranma tarixi haqqında məlumat verən professor qurumun 1971-ci ildən fəaliyyət göstərdiyini, burada 4 elmi bölmə üzrə 45 həqiqi və müxbir üzvün çalışdığını deyib.
Azərbaycan ilə təmsil etdiyi ölkə arasında tarixi dostluq münasibətlərindən söz açan D.Vukçeviç bu gün imzalanacaq sənədin təkcə iki ölkənin elmi qurumları arasında deyil, həm də dövlətlər arasında münasibətlərin təşkili və möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
O, Azərbaycan alimlərinin məqalələrinin MEİA-da çap edilməsi, eləcə də Monteneqroda müasir Azərbaycanın elm və incəsənətinin inkişafına dair dərslərin təşkili ilə bağlı təklif irəli sürüb.
D.Vukçeviç AMEA prezidentini nümayəndə heyəti ilə birgə Monteneqroya səfər etməyə, rəhbəri olduğu akademiya ilə yaxından tanış olmağa dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin etnoqrafiya, sosioloji geologiya, fiziki və geoloji antropologiya, humanitar və digər prioritet sahələr üzrə müzakirələr aparılıb, müvafiq sahələrdə əməkdaşlığa dair ortaq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra iki ölkənin akademiyaları arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi akademik A.Əlizadə və professor D.Vukçeviç imzalayıblar.

On April 2, the Presidium of ANAS held a meeting with President of the Montenegrin Academy of Sciences and Art (MASA), Professor Dragan Vukcevic. The main aim was to get acquainted with the main activities of ANAS and to sign a memorandum of cooperation.
Montenegrin Honorary Consul in Azerbaijan, Dr. Vugar Aliyev, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, deputy director of the Institute of Oriental Studies, academician Shahin Mustafayev, director of the Institute of Architecture and Art, correspondent member of ANAS Ertegin Salamzadeh and head of the department of relations with CIS countries of the International Relations Department, PhD in political sciences Ruslan Gasimov also attended the meeting.
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, made a presentation on the history of the establishment of the ANAS. He noted that in the years of activity, ANAS played an important role in the integration of science into the international arena, established a great scientific school and achieved historic achievements.
A.Alizadeh spoke about the services of national leader Heydar Aliyev in the development of ANAS.
He also told about the master's degree at ANAS since 2015. According to the scientist, the main purpose of this educational stage is to attract young people to the scientific environment, to further strengthen the integration of science and education.
Academician A.Alizade said that the scientific, scientific-organizational and scientific-pedagogical activity of the academicians in ANAS is one of the main issues of stimulation of their work. He noted that last year a group of scholars was given the scientific title "Professor of ANAS" for their high scientific results.
He also stressed the necessity of exchanging staff and experience with the Montenegrin Academy of Sciences and Arts and implementing joint projects.
Professor Dragan Vukcevic, speaking on his first visit to Azerbaijan, expressed his confidence that this meeting would have a positive impact on the future development of both organizations. The guest said that his organization is cooperating with various agencies and educational institutions around the world and memorandums have been signed with many academies.
Giving information about the history of the MASA, Professor said that the organization operated since 1971, where 45 active and correspondent members work in 4 scientific departments.
Speaking about historical friendly relations between Azerbaijan and his country, Vukcevic expressed his confidence that the document to be signed will contribute not only to the scientific institutions of the two countries but also to the establishment and strengthening of relations between the two countries.
He proposed to publish Azerbaijani scholars' articles in the MASA and to organize lessons on the development of science and art of modern Azerbaijan in Montenegro.
D. Vukcevic invited the president of ANAS to visit Montenegro together with the delegation and get acquainted with the academy.
At the meeting, discussions were also held on ethnography, sociological geology, physical and geological anthropology, humanitarian and other priority areas, and joint decisions on cooperation in relevant fields.
Then a memorandum of understanding was signed between academies of the two countries. The document was signed by Academician A.Alizadeh and Professor D. Vukcevic.