Radiasiya Problemləri İnstitutunda rusiyalı alimlərlə görüş keçirilib
Rusiya Elmlər Akademiyasının Yer Maqnetizmi və Radiodalğaların Yayılması İnstitutunun elmi işçisi, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Mariya Raqulskaya və Yelizaveta Xramova AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda (RPİ) olublar.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədovla görüşdə qonaqlara müəssisənin tarixi, elmi istiqamətləri və əldə olunan nailiyyətləri barədə məlumat verilib.
Sonra çıxış edən M.Raqulskaya və Y.Xramova RPİ-də neft və onun müxtəlif fraksiyalarının günəş şüalarının təsiri altında parçalanması prosesləri, eləcə də radioaktiv şüaların atmosferə təsiri üzrə aparılan tədqiqatları yüksək dəyərləndiriblər. Rusiyalı alimlər bu tədqiqatların birgə aparılması ilə bağlı iki qurum arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin bağlanmasının zərurilyini vurğulayıblar.
Qonaqlar daha sonra RPİ-nin laboratoriyaları ilə tanış olub, həmçinin onları maraqlandıran elmi tədqiqat işləri haqqında geniş müzakirə aparıblar.

Meeting with Russian scientists at the Institute of Radiation Problems
Researcher of the Institute of Terrestrial Magnetism, Ionosphere and Radio Wave Propagation, PhD in Physics and Mathematics Maria Raulckaya and Yelizaveta Khramova visited the Institute of Radiation Problems (IRP) of ANAS.
At the meeting with the Director of the Institute, correspondent member of ANAS Oktay Samadov, the guests were informed about the history, scientific directions and achievements of the enterprise.
Later on, M.Raulckaya and Y. Khramova highly evaluated the process of splitting oil and its various fractions under the influence of sun rays, as well as studies on the effects of radioactive rays on the atmosphere. Russian scientists stressed the necessity of signing a cooperation agreement between the two organizations on joint research.
The guests then got acquainted with the IRP laboratories and also discussed a wide range of issues related to scientific research.