Bu gün AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsinin iclas salonunda Birləşmiş Veteranlar Şurasının (BVŞ) növbəti tədbiri keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BVŞ-nin sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımovgündəlikdə duran məsələlər haqqında ətraflı məlumat verdi.
AMEA-nın 70 illik yubileyinin yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı müvafiq qərarların qəbul edildiyini söyləyən R.Qasımov BVŞ-nin AMEA-nın 70 illik yubileyi ərəfəsində gördüyü işlərdən danışdı. AMEA-nın 70 illik yubileyinin keçirilməsinin ölkənin elmi-mədəni və sosial-ictimai həyatında əlamətdar hadisə olduğunu qeyd etdi.
Sonra çıxış edən BVŞ-ın sədr müavini, II Xüsusi şöbənin müdiri Eldar QuliyevAMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın 70 illik yubileyi ərəfəsində AMEA Birləşmiş Veteranlar Şurası tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər haqqında” 07 may 2014-cü il tarixli qərarının keçirilməsində elmi müəssisə və təşkilatların Veteran Şuralarının vəzifələri barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, BVŞ-ı özündə 36 İlk Veteran Təşkilatını və 2 minə yaxın veteranı birləşdirir. Onlardan 19-u akademik, 33-ü isə müxbir üzvdür. Hazırda AMEA-da 8 nəfər 1941-45-ci il Böyük Vətən müharibəsi iştirakçısı çalışır.
Sonda Rəyasət Heyətinin qərarı ilə qəbul edilmiş təkliflər ətrafında müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı.

Обсуждены мероприятия, проводимые Объединенным советом ветеранов накануне 70-летнего юбилея НАНА
10 июня 2014 года в зале заседания II Особого отдела Центрального аппарата Президиума НАНА было проведено очередное мероприятие Объединенного советов ветеранов (ОСВ).
Открывший мероприятие вступительным словом председатель ОСВ член-корреспондент НАНА Рафик Гасымов дал подробную информацию о вопросах повестки дня.
С целью организации 70-летнего юбилея НАНА на высоком уровне были приняты соответствующие решения. Р.Гасымов рассказал о мероприятиях, проводимых ОСВ накануне 70-летнего юбилея НАНА. Он отметил, что проведение 70-летнего юбилея НАНА является важным событием в научно-культурной и социально-общественной жизни страны.
Выступивший затем заместитель председателя ОСВ руководитель II Особого отдела Эльдар Гулиев дал подробную информацию об обязанностях Советов ветеранов научных учреждений и организаций НАНА в проведении мероприятий, проводимых ОСВ накануне 70-летнего юбилея НАНА по указу Президиума НАНА от 07 мая 2014 года. Он отметил, что ОСВ объединяет в себе 36 Первичных организаций ветеранов и около 2 тыс. ветеранов. 19 из них являются академиками, а 33 - членами-корреспондентами.
На данный момент в НАНА работают 8 участников Великой Отечественной Войны 1941-45 годов.
В конце были обсуждены вопросы, принятые указом Президиума НАНА, даны ответы на интересующие вопросы.