Goranboy rayonu ərazisində orta əsrlərə aid yaşayış yeri aşkar edilib
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Tunc və ilk dəmir dövrü arxeologiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Müzəffər Hüseynovun rəhbərlik etdiyi Naftalan-Goranboy arxeoloji ekspedisiyası Naftalan şəhəri və Goranboy rayonu ərazisində arxeoloji tədqiqatlar aparıb.
Tədqiqatlar zamanı qeyd olunan ərazidə kurqanlar və yaşayış yeri aşkar olunub. Orta əsrlər dövrünə aid olan yaşayış yeri Goranboy rayonunun Səfikürd kəndi ərazisində, təbii-coğrafi baxımdan əlverişli mövqedə yerləşir. Abidə Qarasu dərəsinin sol sahilində yerləşdiyindən Qarasu yaşayış yeri adlandırılıb. Ümumi sahəsi 3 ha-dan artıq olan yaşayış yerində aparılan ilkin arxeoloji tədqiqatlar zamanı şirli və şirsiz saxsı qab nümunələri, əsasən əkinçilik təsərrfatında istifadə olunan daş əmək alətləri, şüşə və metal məmulatı, sikkə nümunələri və s. aşkar edilib. Əldə edilən saxsı məmulatları formalarına, növlərinə, dekor rənglərinə və hazırlanma texnologiyasına görə fərqlənir. Şirli saxsı qabların əksəriyyəti bir və ya daha çox rəng çalarlarından istifadə edilməklə naxışlanıb.
Müzəffər Hüseynovun sözlərinə görə, ilkin tədqiqatlar nəticəsində yaşayış yerinin X-XIII əsrlərə aid olduğu ehtimal edilir. O, gələcəkdə aparılacaq arxeoloji qazıntı işləri zamanı abidənin dövrü haqqında daha dəqiq məlumatın əldə ediləcəyinə bildirib.

Нафталано-Геранбойская археологическая экспедиция под руководством ведущего научного сотрудника отдела Института археологии и этнографии НАНА, д.ф.п.и., доцента Музаффара Гусейнова провела археологические исследования в городе Нафталан и Геранбойском районе.
Во время раскопок в районе были обнаружены курганы и поселение. Средневековое поселение расположено в селении Сафикурд Геранбойского района, на территории выгодной с точки зрения географического положения. Памятник назван поселком Гарасу, по причине расположения на левом берегу долины Гарасу. Найденные керамические изделия различаются по форме, видам, цветам декора и технологиям приготовления. Большинство керамических изделий имеют один или несколько цветовых оттенков.
По словам Музаффара Гусейнова, в результате предварительных исследований предполагается, что поселение датируется X-XIII веками. Он сказал, что более точные сведения об эпохе памятника будут получены в ходе археологических раскопок в будущем.