Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə rəsmi səfərdədir.
Bu gün qonaqlar Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi yad edilib, məzarı önünə gül dəstələri qoyulub.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Rəyasət Heyəti üzvlərinin akademik Aleksandr Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşü təşkil edilib.
Qonaqları salamlayan akademik Akif Əlizadə AMEA ilə REA arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb. Təxminən 50 il öncə SSRİ Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik M.V.Keldışın Azərbaycana səfəri zamanı onu şəxsən müşayiət etdiyini qeyd edən AMEA rəhbəri 1945-ci il martın 27-də Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin ölkə elminin inkişafında böyük rolunun olduğunu vurğulayıb. 2018-ci ildə isə Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 27 mart tarixinin respublikamızda “Elm günü” kimi qeyd olunduğunu əlavə edib.
Görüş çərçivəsində iki qurum arasında imzalanacaq elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında sazişin əhəmiyyətindən danışan akademik Akif Əlizadə bildirib ki, müasir elmin çağırışlarını və hazırda bir çox elmi istiqamətlərin multidissiplinar xarakter daşıdığını nəzərə alaraq, elmin, yeni texnologiyaların və innovasiya fəaliyyətinin inkişafı sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi və hər iki qurum arasında müxtəlif sahələr üzrə elmi əlaqələrin gücləndirilməsi məqsədini daşıyan əməkdaşlıq haqqında sazişin imzalanmasına zəruriyyət yarandığını qeyd edib.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən akademik Aleksanrd Sergeyev bu gün Prezident İlham Əliyevlə görüşdüyünü, həmin görüşün böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Azərbaycana səfərinin əsas məqsədinin ikitərəfli elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və daha da genişləndirilməsindən ibarət olduğunu qeyd edib.
İmzalanacaq sazişin əhəmiyyətindən danışan akademik Aleksandr Sergeyev gələcək perspektivlərdən söz açıb. Bildirib ki, Xəzərin mineral ehtiyatları, biomüxtəlifliyi, ekoloji problemləri, Xəzər dənizinin iqlim və demoqrafik şəraitə təsiri, neft kimyası, nanotexnologiyalar, kosmik tədqiqatlar, tibb və farmakologiya, tarix, arxeologiya kimi elmi sahələrin prioritet istiqamət olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev gələcək tədqiqatlara dair bir sıra təkliflər irəli sürüb. Qeyd edib ki, Xəzər dənizinin biosenozunun öyrənilməsi, paleogenetika məsələləri və Qafqazın biomüxtəlifliyini araşdıran tədqiqatların aparılmasına böyük ehtiyac duyulur.
REA-nın prezidentinin müavini, akademik Taliya Xabriyeva öz çıxışında Xəzər dialoqunun iqtisadiyyat, ekologiya, energetika və etnik miqrasiyası sahələrində birgə tədqiqatların təşkilinə, həmçinin Xəzər məsələləri üzrə hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi məsələsinə müsbət təsir edəcəyini bildirib.
Sonra AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov nanoplazmonika sahəsində multidistiplinar tədqiqatların aparılması, AMEA İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova isə etnogenez, fəlsəfə, mədəniyyətlər və dinlərarası əlaqələrin öyrənilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Sonda AMEA və REA arasında elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb. Sənəddə elm və texnologiyaların prioritet istiqamətləri üzrə birgə elmi və elmi-texniki layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsi, bilik, təcrübə və informasiya mübadiləsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, birgə tədbirlərin keçirilməsi kimi məsələlər öz əksini tapıb.
Sazişi AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və REA-nın prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev imzalayıblar.
Görüşdə, həmçinin REA-nın Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi Olqa Qluxovtseva, REA prezidentinin Katibliyinin rəisi Valeriya Belyanina, Q.V.Plexanov adına RİU-nin Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun direktoru, professor Rəşad Qurbanov, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İsa Həbibbəyli, Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, elmi bölmələrin akademik-katibləri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.

A delegation led by President of the Russian Academy of Sciences, academician Alexander Sergeyev is on an official visit to our country.
Today, the guests honored the memory of the national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor, laid wreaths and flowers at the tomb. The well-known ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva was also commemorated, and flowers were laid in front of her grave.
Then, the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan held a meeting with the delegation headed by the President of RAS academician Alexander Sergeyev.
Academician Akif Alizadeh welcomed the guests and spoke about the fruitful cooperation between ANAS and the RAS. Noting that he was accompanied by President of the Academy of Sciences of the USSR academician M.Veldjam about 50 years ago and noted that the establishment of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR on March 27, 1945 played a great role in the development of the country's science. In 2018, according to the relevant decree of President Ilham Aliyev, March 27 is celebrated as "Science Day" in our republic.
Speaking about the importance of the agreement, Akif Alizade said that such a document was signed between the two organizations 20 years ago. However, taking into account the challenges of modern science and multidisciplinary nature of many scientific fields nowadays, it is necessary to sign an agreement on further cooperation in the field of science, new technologies and innovation activities, and to sign a new cooperation agreement aimed at strengthening scientific relations between the two institutions in various fields.
Academician Aleksander Sergeyev expressed his gratitude to the leadership of ANAS for the sincere reception and noted that he met with President Ilham Aliyev today. The main purpose of his visit to Azerbaijan was to strengthen and expand bilateral scientific ties.
Speaking about the importance of signing the agreement, academician Alexander Sergeyev spoke about the future perspective. He noted that the scientific fields such as mineral resources, biodiversity, ecological problems of the Caspian Sea, influence of Caspian Sea on climate and demographic conditions, oil chemistry, nanotechnologies, space research, medicine and pharmacology, history and archeology are the priority directions.
Later, academician Ibrahim Guliyev, vice-president of ANAS, made a number of proposals on future research. He noted that the study of the biosphere of the Caspian Sea, the study of paleogenetics and the biodiversity of the Caucasus are needed.
Vice President of the RAS, academician Talia Khabriyeva in her speech said that the Caspian dialogue would have a positive impact on the organization of joint research in the fields of economy, ecology, energy and ethnic migration, as well as improving the legal framework for the Caspian Sea.
Academician-Secretary of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS, academician Nazim Mammadov noted the importance of studying multidisciplinary research in nanoplasma academician-secretary of ANAS Department of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova emphasized ethnogenesis, philosophy, cultures and interfaith relations.
At the end, an agreement on scientific and technical cooperation was signed between ANAS and RAS. The document includes the development and implementation of joint scientific and scientific-technical projects on science and technology priorities, exchange of knowledge, experience and information, training of highly-qualified personnel, and holding joint events.
The agreement was signed by the president of ANAS, academician Akif Alizadeh and the president of the RAS, academician Alexander Sergeyev.
Head of the RAS External Relations Department Olga Glukhovtseva, Head of the RASPresident's Secretariat Valeriya Belyanina, Director of the Institute for Legal Studies and Regional Integration Rashad Gurbanov, vice-presidents of ANAS, academics Isa Habibbeyli, Dilqem Tagiyev, Rasim Alguliev, Irada Huseynova, academician-secretary of ANAS, correspondent member of ANAS Aminagha Sadigov, academician-secretaries of scientific divisions, head of International Relations Department of ANAS Presidium, PhD in Biology Esmira Alirzayeva and others participated in the event.