“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində tanınmış tarixçi alim, “Azərbaycan Tarixçiləri” İctimai Birliyinin sədri, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, professor Rauf Hüseynzadə ilə görüş keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyev tarixçi alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, onun tədqiqat obyekti olan mövzuların elmi əhəmiyyətindən danışıb.
Professor Rauf Hüseynzadə İrəvan ali məktəblərində 1963-2003-cü illərdə Ermənistanda tarix elminə dair tədqiqatlarda, onun tədrisi prosesində rastlaşdığı və etirazla qarşılaşdığı məqamlara toxunub. O, müstəqil Azərbaycanda tarix elminin üzərinə düşən və böyük məsuliyyət tələb edən vəzifələrdən bəhs edərək, müasir dövrdə tariximizin indiyə qədər heç araşdırılmamış, həmçinin sovet ideologiyasının tələblərinə uyğun aparılmış tədqiqatlarının yenidən, əsaslı şəkildə aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə tarixçi alim monoqrafiya və elmi əsərlərindən, o cümlədən “XII–XIII əsrlər Suriya mənbələri Azərbaycan haqqında” ilk monoqrafiyasından danışıb.
Sonda o, ümumtürk problemlərinə həsr etdiyi “Dəşti Qıpçaq türkləri və ətrafdakı dünya: köçəri çölün oturaq vahə ilə simbiozu” adlı yeni kitabını “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinə hədiyyə edib.

Research Center of “Azerbaijan National Encyclopedia” held a meeting with well-known historian, chairman of the "Azerbaijan Historians" Public Union, employee of ANAS Institute of Archeology and Ethnography, Professor Rauf Huseynzade.
Firstly, ANAS Vice-President, Director of the Research Center of “Azerbaijan National Encyclopedia”, academician Tofig Naghiyev congratulated the historian on the 90th anniversary and spoke on importance of his scientific problems.
Professor Rauf Huseynzade expounded the problems, that he facing while studying history in Armenia in the Iravan higher educational institutions from 1963 to 2003.
Speaking about problems of historical science in independent Azerbaijan, he emphasized the importance of repeated studying of our history in present period and the researches conducted according to requirements of the Soviet ideology.
The scientist-historian told on the monographs and scientific works, including about the first monograph "The Syrian Sources of the 12-13th Centuries about Azerbaijan". In conclusion he donated a new book to Research Center of “Azerbaijan National Encyclopedia”.