“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində tanınmış tarixçi alim, “Azərbaycan Tarixçiləri” İctimai Birliyinin sədri, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, professor Rauf Hüseynzadə ilə görüş keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyev tarixçi alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, onun tədqiqat obyekti olan mövzuların elmi əhəmiyyətindən danışıb.
Professor Rauf Hüseynzadə İrəvan ali məktəblərində 1963-2003-cü illərdə Ermənistanda tarix elminə dair tədqiqatlarda, onun tədrisi prosesində rastlaşdığı və etirazla qarşılaşdığı məqamlara toxunub. O, müstəqil Azərbaycanda tarix elminin üzərinə düşən və böyük məsuliyyət tələb edən vəzifələrdən bəhs edərək, müasir dövrdə tariximizin indiyə qədər heç araşdırılmamış, həmçinin sovet ideologiyasının tələblərinə uyğun aparılmış tədqiqatlarının yenidən, əsaslı şəkildə aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə tarixçi alim monoqrafiya və elmi əsərlərindən, o cümlədən “XII–XIII əsrlər Suriya mənbələri Azərbaycan haqqında” ilk monoqrafiyasından danışıb.
Sonda o, ümumtürk problemlərinə həsr etdiyi “Dəşti Qıpçaq türkləri və ətrafdakı dünya: köçəri çölün oturaq vahə ilə simbiozu” adlı yeni kitabını “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinə hədiyyə edib.

В Научном центре "Национальная энциклопедия Азербайджана" состоялась встреча с известным ученым-историком, председателем общественного объединения «Азербайджанские историки», сотрудником Института археологии и этнографии НАНА, профессором Рауфом Гусейнзаде.
Вице-президент НАНА, директор Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия», академик Тофиг Нагиев поздравил историка с 90-летием и рассказал о научной значимости предмета его исследования.
Профессор Рауф Гусейнзаде затронул вопросы, с которыми столкнулся во время изучения истории в Армении в высших учебных заведениях Иревана в период с 1963 по 2003 год. Говоря о задачах исторической науки в независимом Азербайджане, он подчеркнул значимость повторного изучения нашей истории в современную эпоху и исследований, проводимых в соответствии с требованиями советской идеологии.
Ученый-историк рассказал о своих монографиях и научных работах, в том числе о первой монографии "Сирийские источники XII-XIII веков об Азербайджане". В заключение он подарил свою новую книгу Научному центру «Национальная энциклопедия Азербайджана».