Ədəbiyyat İnstitutunda akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun yaradıcılığına həsr olunan elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov: Ədəbiyyat nəzəriyyəçiliyi və ədəbi proses” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyevin “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2019-cu il 15 aprel tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb.
O, Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq tarixində özünəməxsus yer tutan akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun elmi fəaliyyətindən bəhs edib. Alimin Azərbaycanda ədəbiyyat nəzəriyyəsi məktəbinin əsas yaradıcılarından biri olduğunu deyən İ.Həbibbəyli bildirib ki, Məmməd Cəfər Cəfərov ədəbiyyatşünaslıqda elmi məktəb yaradıb. O, Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm ədəbi cərəyanının elmi-nəzəri konsepsiyasının banisidir. Alim ölkə və dünya ədəbiyyatı tarixi, ədəbiyyat nəzəriyyəsi və estetika, fəlsəfə məsələlərinə dair fundamental əsərlər yazıb.
Akademik İsa Həbibbəyli ədəbiyyatşünas alimin əsərlərində nəzəri təhlil və ümumiləşdirmələrin xüsusi yer tutduğunu vurğulayıb. Görkəmli alimin 700-dən çox elmi məqalə, 30-dan artıq kitab, monoqrafiya və dərslik müəllifi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, professor Tahirə Məmməd “Məmməd Cəfər Cəfərovun yaradıcılığında klassik irs və linqvopoetika problemi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, romantizm nəzəriyyəçisi kimi tanınan Məmməd Cəfər Cəfərov ömrünün 60 ilə yaxın bir dövrünü ölkədə ədəbi-nəzəri fikrin inkişafına həsr edib, ədəbiyyatın tarixi və nəzəriyyəsi, ədəbi əlaqələr, eləcə də estetikanın aktual məsələlərinə dair araşdırmaları ilə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını əhəmiyyətli dərəcədə zənginləşdirib. Alimin klassik irsə münasibəti və linqivopoetikaya aid görüşləri də xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Elmi sessiyada “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov və ədəbi tənqid”, “Hüseyn Cavid və Cəlil Məmmədquluzadənin ədəbi irsi Məmməd Cəfər Cəfərovun tədqiqatlarında”, “Məmməd Cəfər Cəfərov yaradıcılığında romantizm məsələləri”, “Məmməd Cəfər Cəfərovun bədii yaradıcılığı” mövzularında məruzələr dinlənilib.

В Институте литературы состоялась научная сессия, посвященная творчеству академика Мамеда Джафарова
Научная сессия на тему «Академик Мамед Джафар Джафаров: теория литературы и литературный процесс» прошла в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о важности Распоряжения президента Ильхама Алиева от 15 апреля 2019 года «О праздновании 110-летия академика Мамед Джафара Джафарова».
Он рассказал о научной деятельности академика Мамед Джафара Джафарова, который занял особое место в истории литературоведения Азербайджана. Сказав, что ученый является одним из главных создателей школы теории литературы в Азербайджане, И.Габиббейли сказал, что Мамед Джафар Джафаров создал научную школу по литературоведению. Основатель научно-теоретической концепции литературного течения - романтизма в азербайджанской литературе. Ученый написал фундаментальные труды по истории страны и мировой литературе, теории литературы и эстетики, философии.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что теоретический анализ и обобщения занимают особое место в трудах литературоведа. Он является автором более 700 научных статей, более 30 книг, монографий и учебников.
Далее заведующая отделом, профессор Тахира Мамед выступила с докладом «Проблема классического наследия и лингвопоэтики в творчестве Мамед Джафара Джафарова». Она отметила, что Мамед Джафар Джафаров, известный как теоретик романтизма, почти 60 лет жизни посвятил развитию литературно-теоретической мысли в стране.
В ходе научной сессии был заслушан ряд докладов - «Академик Мамед Джафар Джафаров и литературная критика», «Литературное наследие Гусейна Джавида и Джалила Мамедкулизаде в исследованиях Мамед Джафар Джафарова», «Вопросы романтизма в творчестве Мамед Джафара Джафарова» и др.