“Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin birinci cildi təqdim edilib
İyunun 18-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda yeni konsepsiya əsasında hazırlanmış “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” çoxcildliyinin birinci cildinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli fundamental “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” kitabının birinci cildinin yeni elmi konsepsiya ilə hazırlanma zərurətindən danışıb. O, kitabın müqəddiməsində ədəbiyyat tarixinin dövrləşdirilməsi məsələsinə geniş yer ayrıldığını bildirib. Qeyd edib ki, yeni nəşr AMEA-nın Ədəbiyyat, Folklor, Dilçilik institutları, Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin birgə əməkdaşlığı sayəsində işıq üzü görüb. Kitabın hazırlanmasında üç prinsip – elmi, ümummilli və dövlətçilik prinsipləri əsas götürülüb.
Akademik İ.Həbibbəyli kitabın elmi ictimaiyyət və tədqiqatçılar üçün dəyərli töhfə olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin birinci cildinin məsul redaktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Məhərrəm Qasımlı çıxış edərək kitab haqqında ətraflı məlumat verib. O, nəşrdə ümumtürk etnocoğrafiyasının nəzərə alındığını, milli istiqlal düşüncəsinə xüsusi yer ayrıldığını bildirib.
Qeyd olunub ki, nəşr tarixi-xronoloji aspektdə ilkin olan və yazılı ədəbiyyatın inkişafında əsas mənbə rolunu oynayan “Şifahi xalq ədəbiyyatı”na həsr edilib. Kitabda milli ədəbiyyatımızın mifoloji qaynaqları, zəngin şifahi xalq ədəbiyyatı örnəkləri, mənşə etibarilə etnosdan bədii təfəkkür baxımından eposaqədərki təkamül prosesləri və aşıq yaradıcılığı yüksək elmi-nəzəri səviyyədə yazılmış oçerklər əsasında oxuculara çatdırılır.
Diqqətə çatdırılıb ki, birinci cilddə şifahi xalq ədəbiyyatımızın ayrı-ayrı janrları tanınmış alimlərin araşdırmalarında xronoloji ardıcıllıqla verilib, ustad aşıqlara ayrıca oçerklər həsr edilib. Həmçinin Azərbaycan folklorunun öyrənilməsi, toplanılması və nəşri məsələləri, folklorşünaslığımızın inkişafında böyük xidmətləri olan alimlərin bu istiqamətdəki fəaliyyətləri tədqiqata cəlb olunub, folklorşünaslarımız haqqında yığcam məlumatlar verilib.
Tədbirdə AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin rəhbəri, akademik Nizami Cəfərov, professorlar Qəzənfər Paşayev və Qəzənfər Kazımov, nəşrin məsul katibi Aynur Xəlilova və başqaları çıxış edərək təqdimatı keçirilən kitab haqqında fikirlərini bölüşüblər. Çıxış edənlər folklorşünaslığımızın elmi təcrübə və nəticələrinə əsaslanan, kollektiv elmi-yaradıcılıq məhsulu olan fundamental “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin birinci cildini folklorumuzun öyrənilməsi üçün mühüm elmi mənbə kimi səciyyələndiriblər.

On June 18, at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS the presentation of the first volume of "History of Azerbaijan Literature", prepared on the basis of the new concept was held.
Vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli spoke about the necessity to prepare the first volume of the book "History of Azerbaijan Literature" with a new scientific concept. He noted that the new edition was published in collaboration with ANAS Institute of Literature, Folklore and Linguistics, Baku State University and Ataturk Center in Azerbaijan. The three principles of the book are based on the principles of science, nationalism and statehood.
Academician I.Habibbayli emphasized that the book is a valuable contribution to the scientific community and researchers.
Then, the responsible editor of the first volume of the "History of Azerbaijan Literature", Doctor of Philology, Professor Maharram Gasimli gave detailed information about the book.
It was noted that the publication was devoted to the "Folk literature", which is the primary source of the development of written and folk literature in the historical-chronological aspect. The book presents the mythological sources of our national literature, rich examples of oral folk literature, originally epistemological evolutionary processes from ethnos to artistic thinking and artistic creativity on the basis of high scientific-theoretical essays.
Director of the Institute of Folklore of ANAS, academician Mukhtar Imanov, head of the Ataturk Center in Azerbaijan, academician Nizami Jafarov, professors Gazanfar Pashayev and Gazanfar Kazimov, responsible secretary of the publication Aynur Khalilova and others shared their impressions about the book.