Avropa Komissiyasının "Horizon 2020" Proqramı üzrə növbəti maarifləndirici seminarı keçirilib
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa Komissiyasının "Horizon 2020" Proqramı üzrə növbəti maarifləndirici seminarı keçirilib.
Seminarda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının gənc alimləri, beynəlxalq əlaqələr üzrə məsul şəxsləri, Azərbaycanın digər elm və təhsil ocaqlarının əməkdaşları, həmçinin dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri idarənin rəisi, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva açaraq 2014-2019-cu illər ərzində Azərbaycan alimlərinin bu proqramdan istifadəsi, problemlər və perspektivlər haqqında məlumat verib. O, alimləri proqramın geniş imkanlarından yararlanmağa, beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirməyə və xarici həmkarları ilə elmi şəbəkələrə qoşulmağa dəvət edib.
Sonra "Horizon 2020" Proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin (MƏŞŞ) üzvləri layihənin müxtəlif istiqamətləri üzrə cari imkanlar və çağırışlarla əlaqəli seminar iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Avropa Tədqiqat Şurası istiqaməti üzrə milli əlaqələndirici İlham Hümbətov "COST Action" çərçivəsində yeni layihələr və onlara qoşulmaq imkanlarını təqdim edib.
Ərzaq təhlükəsizliyi, davamlı kənd təsərrüfatı, dəniz tədqiqatları, bioiqtisadiyyat və biotexnologiya üzrə milli əlaqələndirici Nabil Seyidov isə İtalyadan olan həmkarları ilə birlikdə həyata keçirdiyi uğurlu "COST" layihəsi, layihə çərçivəsində reallaşdırılan tədbirlər və alınan nəticələr, "COST"a müraciət yolları, nəzərdə tutulan yeni layihə təklifləri barədə ətraflı məlumat verib.
Hüquq və maliyyə aspektləri üzrə milli əlaqələndirici Tofiq Babayev cari "Face-to-Face" görüşləri və elmi əməkdaşlığın qurulmasında onların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb və dinləyiciləri bu imkanlardan istifadəyə təşviq edib.
Maliyyə Aspektləri üzrə milli əlaqələndirici Rüfət Əfəndiyev Rumıniyanın Buxarest şəhərində "İnnovativ müəssisə həftəsi" çərçivəsində "ACCESS4SMES" tərəfindən keçirilən tədbirlər, İqlim fəaliyyəti, resurs səmərəliliyi və xammal üzrə milli əlaqələndirici Rövşən Kərimov isə Lüksemburqda təşkil edilən "Masterclass Treyninq" və "Tvinninq" layihəsi üzrə toplantıda müzakirə olunan Avropa İttifaqına üzv və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin uğurlu təcrübəsi və yeni imkanlarından söz açıblar.
"Horizon 2020" proqramına təqdim edilən layihələrin qiymətləndirilməsində rəyçi kimi iştirak etmiş Fizika İnstitutunun şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Elçin Cəfərov layihələrə olan tələblər və onlara ekspert yanaşması ilə əlaqəli məlumat verib və bildirib ki, bu proqrama təqdim edilən bütün layihələr diqqətdə saxlanılır, uğurlu olmayanlar ekspert rəyi əsasında təkmilləşdirilərək yenidən göndərildiyində ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.

The next training seminar on the European Commission's “Horizon 2020” Program
The next seminar on the European Commission's “Horizon 2020” Program was held by the International Relations Office of the Presidium of ANAS.
Young scientists, representatives of international relations, employees of other science and education institutions of Azerbaijan, as well as representatives of state institutions participated in the seminar.
The event was opened by the Head of the Office, Associate Professor Esmira Alirzayeva and informed about the use of this program by the Azerbaijani scientists in 2014-2019, problems and prospects. She invited scientists to take advantage of the extensive opportunities of the program, expand international cooperation and connect with foreign colleagues and scientific networks.
Then the members of the National Contact Person Network (NCPN) of the “Horizon 2020” Program informed the seminar participants on current opportunities and challenges in various aspects of the project.
National Coordinator of the European Research Council Ilham Humbatov presented new projects and opportunities for them within the framework of COST project.
Nabil Seyidov, National Coordinator for Food Safety, Sustainable Agriculture, Bioengineering and Biotechnology, has successfully implemented a COST project with Italian counterparts, gave detailed information about measures implemented within the project and results obtained.
National Coordinator for Legal and Financial Issues Tofig Babayev pointed out the current Face-to-Face meetings and their importance in establishing scientific cooperation and encouraged listeners to use these opportunities.
Rufat Efendiyev, national coordinator for financial issues talked about events organized by ACCESS4SMES within the framework of "Innovative Business Week" in Bucharest, Romania and National Coordinator for Climate Activity, Resource Efficiency and Raw material Rovshan Karimov talked about the successful experience and new opportunities of the EU member countries and Eastern Partnership countries discussed at the conference on "MasterClass Training" and "Twinning" projects in Luxembourg.
Head of the Department of Physics, Doctor of Physics and Mathematics, Elchin Jafarov, who participated as a reviewer at the Horizon 2020 Program, commented on the project requirements and the expertise of the project.