İyulun 4-də AMEA-nın Əsas binasında İqtisadiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan-Çin: iqtisadiyyatın sosial məsələləri” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşları və çinli alimlər iştirak ediblər.
Konfransı institutun direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Nazim İmanov açaraq Çin Sosial Elmlər Akademiyasının (SEA) İqtisadiyyat İnstitutu ilə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən, həyata keçirilən birgə konfranslar və layihələrdən söz açıb.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycanla Çin arasında iqtisadi, mədəni və elmi əlaqələrin inkişaf tarixindən danışıb. Bildirib ki, son vaxtlar rəsmi Pekinin yüksək iqtisadi inkişafı onu Asiyada və dünyada qüdrətli ölkəyə çevirib. Akademik ümummilli lider Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Çinə rəsmi səfəri ilə iki dövlət arasında əlaqələrin əsasının qoyulduğunu, 2015-ci ildə isə Prezident İlham Əliyevin bu ölkəyə səfəri ilə münasibətlərin daha da möhkəmləndiyini, inkişaf etdirildiyini söyləyib: “Azərbaycan Çinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsini tam dəstəkləyir, ölkəmizdən keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri bu layihəni tamamlayır. Azərbaycan Çinlə Avropa arasında bir körpüdür və iki ölkə arasında artan əlaqələr böyük perspektivlərə malikdir”.
İqtisadi əlaqələrin inkişafının elmi əməkdaşlıq üçün yaxşı zəmin yaratdığını deyən İ.Həbibbəyli AMEA ilə Çin Elmlər Akademiyası, habelə institutlar arasında sıx münasibətlərin olduğunu, Ədəbiyyat İnstitutunun nəzdində Çin Tədqiqatları Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Sonra Çin SEA Sosial Siyasət və Hüquqi Araşdırmalar akademik bölməsinin direktoru Li Peilin “Çində istehlak, gəlir bölgüsü və inkişafın yeni mərhələsi”, Çin SEA Sosiologiya İnstitutunun direktoru Cen Xuanjinin “Sosial tədqiqatlar üçün metodologiyaya sadə giriş: gəlirlərin bölgüsü nümunəsində”, həmin müəssisənin əməkdaşı Tian Fenqin “Virtual cəmiyyətdə davranışın sosioloji təhlili” və AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Leyli Allahverdiyevanın “Çində və Azərbaycanda şəbəkə hazırlığı indeksinin müqayisəli təhlili” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

Прошла международная конференция «Азербайджан-Китай: социальные вопросы экономики»
4 июля в Основном здании НАНА при организационной поддержке Института экономики состоялась международная научная конференция «Азербайджан-Китай: социальные вопросы экономики».
На мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА, академик Наргиз Ахундова, начальник Управления международных связей аппарата Президиума, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, сотрудники Института экономики и китайские ученые.
Открыв мероприятие, директор Института экономики, доктор экономических наук, профессор Назим Иманов рассказал о налаженном сотрудничестве между руководимым им институтом и Институтом экономики Китайской академии общественных наук (КАОН), проведенных совместных конференциях и реализуемых проектах.
Затем выступил академик Иса Габиббейли, который рассказал об истории развития экономических, культурных и научных связей между Азербайджаном и Китаем. Он отметил, что экономическое развитие Китая превратило его в мощное государство не только в Азии, но и во всем мире. Академик сообщил, что основа связей между двумя странами была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в ходе его официального визита в Китай в 1994 году, а визит в эту страну Президента Ильхама Алиева в 2015 году способствовал еще большему укреплению и развитию взаимоотношений: «Азербайджан полностью поддерживает проект Китая «Один пояс, один путь», международные транспортные коридоры, которые проходят через территорию нашей страны, дополняют этот проект. Азербайджан является мостом между Китаем и Европой, нарастающие связи между обеими странами имеют большие перспективы».
Сказав, что развитие экономических связей создает хорошие предпосылки для научного сотрудничества, И.Габиббейли отметил, что между НАНА и Академией наук Китая, а также между институтами обеих организаций налажены тесные связи, при Институте литературы функционирует Центр китайских исследований.
Далее были заслушаны доклады директора академического отделения Социальной политики и правовых исследований КАОН Ли Пэйла «Потребление и распределение доходов в Китае и новый этап развития», директора Института социологии КАОН Цэн Гуаньцзиня «Простой ввод в методологию для социальных исследований: на примере распределения доходов», сотрудника этого учреждения Тяня Фэнга «Социологический анализ поведения в виртуальном обществе» и заведующего отделом Института экономики НАНА, доктора философии по экономике Лейли Аллахвердиевой «Сравнительный анализ индекса готовности сети в Китае и Азербайджане».