İyulun 4-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Fransanın ölkəmizdəki səfirliyinin, AMEA Rəyasət Heyətinin, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun dəstəyi ilə “Azərbaycan-Fransa birgə arxeoloji tədqiqatlarının 10 illiyi” mövzusunda sərginin açılışı olub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev, Fransanın sabiq ətraf mühit naziri Seqolen Royal, azərbaycanlı və fransalı arxeoloqlar, eləcə də KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Sərgidə 10 il ərzində iki ölkənin arxeoloqlarının apardığı birgə tədqiqatlar nəticəsində əldə olunmuş, dünya arxeologiyası üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən nadir tapıntılar nümayiş etdirilir.
Tədbirdə çıxış edən Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev UNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Bakıda keçirilən 43-cü sessiyasının ölkəmiz üçün əhəmiyyətindən danışıb, Azərbaycanın bir çox möhtəşəm tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük xidmətləri nəticəsində Azərbaycanın UNESKO ilə münasibətləri yüksək səviyyədədir.
Sonra çıxış edən fransalı arxeoloq Bertiy Lione Azərbaycanda aparılan arxeoloji tədqiqatlardan danışıb. Bildirib ki, o, Azərbaycanın bölgələrində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı təkcə qədimi əşyaları tapmaqla kifayətlənməyib, həmin dövrlərdə yaşayan insanların həyatını, mühitini, sosial və ailə münasibətlərini tədqiq edib.
Fransanın sabiq ətraf mühit naziri Seqolen Royal isə iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıqdan söz açıb, sərginin təşkilinə görə Mədəniyyət Nazirliyinə, Milli İncəsənət Muzeyinə, AMEA-ya və Fransa səfirliyinə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, Beynəlxalq Azərbaycan-Fransa arxeoloji ekspedisiyası 2006-cı ildən başlayaraq fəaliyyət göstərir. Ekspedisiya 2006-2013-cü illərdə Ovçular təpəsi və Duzdağda, 2013-cü ildən başlayaraq isə Kültəpə və onun ətrafında araşdırma aparıb.
Araşdırmaların nəticələri Cənubi Qafqazın, o cümlədən Azərbaycanın Neolit, Eneolit və Kür-Araz mədəniyyətlərinin müxtəlif problemlərini öyrənməyə imkan verib.
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Fransanın Milli Tədqiqatlar Mərkəzi və Parisin Sen-Jermen Milli Muzeyi əməkdaşlarının birgə səyləri ilə Lerik rayonunun Monidigah kəndi ərazisində aparılmış arxeoloji qazıntılar zamanı 200-dən çox maddi-mədəniyyət nümunəsi tapılıb.
Arxeoloqların sözlərinə görə, bu qədim yaşayış məskəni Fransadan olan Morqan qardaşlarının 120 il əvvəl Lerik rayonu ərazisində kəşfiyyat xarakterli qazıntı işlərinin nəticəsi kimi əldə edilən xəritə əsasında aparılan tədqiqatlar zamanı aşkarlanıb.
Tovuz ərazisində aparılan qazıntılar nəticəsində Menteş qədim yaşayış yerində Neolit dövründən Erkən Tunc dövrünə qədər uzun bir tarixi mərhələnin mövcudluğu üzə çıxarılıb.
Qeyd edək ki, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Lion-2 Lümieğ Universiteti arasında 2017-ci ilin martında imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən Azərbaycan və Fransa arxeoloqlarının birgə əməkdaşlığının nəticələrini əks etdirən eyni mövzulu sərginin gələcəkdə Parisdə və Tiflisdə də təşkil olunması planlaşdırılır.

4 июля в Национальном музее искусств Азербайджана при поддержке посольства Франции в нашей стране, Президиума НАНА и Института археологии и этнографии состоялась церемония открытия выставки «10-летие азербайджано-французских археологических раскопок».
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, министр культуры Абульфаз Гараев, бывший министр Франции по делам окружающей среды Сеголен Руаяль, азербайджанские и французские археологи, а также представители СМИ.
На выставке демонстрируются редкие находки, выявленные в ходе 10-летних совместных археологических исследований и имеющие большое значение для мировой археологии.
В своем выступлении на мероприятии министр культуры Абульфаз Гараев рассказал о значении 43-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, которая проводилась в Баку, и подчеркнул, что в Азербайджане проводятся многие важные мероприятия, а в результате упорного труда Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой взаимоотношения между Азербайджаном и ЮНЕСКО достигли высокого уровня.
Затем выступил французский археолог Бертий Лионе, который рассказал об археологических исследованиях, проводимых в Азербайджане. Он сообщил, что во время археологических раскопок, которые велись в регионах Азербайджана, ученые не ограничились лишь обнаружением древних артефактов, но также изучили образ жизни, среду, социальные и семейные взаимоотношения людей, которые жили в исследуемые периоды.
Бывший министр Франции по делам окружающей среды Сеголен Руаяль рассказал о научном сотрудничестве между двумя странами и выразил свою благодарность за организацию выставки Министерству культуры, Национальному музею искусств, НАНА и посольству Франции.
На мероприятии отмечалось, что Международная азербайджано-французская археологическая экспедиция начала свою работу в 2006 году. В 2006-2013 гг. экспедиция вела исследования на поселении Овчулар тепеси и Дуздаге, а начиная с 2013 года – в Кюльтепе и его окрестностях.
Результаты исследований позволили пролить свет на различные проблемы Южного Кавказа, в том числе периода Неолита и Энеолита, Кара-Аразской культуры Азербайджана.
Совместными усилиями сотрудников Института археологии и этнографии НАНА, Национального центра исследований Франции и Национального музея археологии Франции во время археологических раскопок на территории деревни Монидигях Лерикского района были найдены более 200 образцов материальной культуры.
По словам археологов, это древнее поселение было обнаружено во время исследований, которые велись на основе карты, составленной в результате разведывательных раскопок, проделанных 120 лет назад на территории Лерикского района братьями Морган из Франции.
В результате раскопок, которые велись на территории Товузского района, обнаружилось существование в древнем поселении Ментеш большого культурного пласта, охватывающего огромный исторический период от Неолита до эпохи Ранней бронзы.
Отметим, что, в соответствии с подписанным в марте 2017 года договором о сотрудничестве между Институтом археологии и этнографии и Университетом Люмьер Лион-2, в будущем планируется организовать тематическую выставку, отражающую результаты совместного сотрудничества археологов Азербайджана и Франции, в Париже и Тбилиси.