AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında “Qoşa qanad: VI Fizika və lirika konfransı” keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Azad Həmkarlar İttifaqıNizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında “Qoşa qanad: VI Fizika və lirika konfransı” keçirilib.
Tədbiri açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli 2014-cü ildən etibarən keçirilən fizika-lirika konfranslarının ictimaiyyətdə əks-səda doğurduğunu qeyd edib. Akademik deyib: “Artıq xarici ölkələrin də bu konfransa marağı yaranıb, onlarla əməkdaşlıq edirik. Ötən il Dubnada konfrans keçirmişik. Bugünkü tədbirdə Dubnadan qonağımız var”.
Mövzunun aktuallığını vurğulayan İsa Həbibbəyli tədbirin fizika və lirikanın qarşılıqlı əlaqəsinə həsr olunduğunu qeyd edib, ədəbiyyatın bir sıra elmlərlə vəhdətindən danışıb. O, konfransın işində ədəbiyyatşünaslarla yanaşı, texnika və təbiət elmləri nümayəndələrinin birgə iştirakının səmərəli və əhəmiyyətli olduğunu bildirib. Müxtəlif elm sahələri arasında qarşılıqlı tədqiqatlar aparılmasının önəmli olduğunu vurğulayan AMEA-nın vitse-prezidenti konfransın həm də fənlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsində körpü rolunu oynadığını deyib. Bildirib ki, artıq altıncı dəfə keçirilən bu konfrans həm akademiyada elmin inkişafına, həm də bədii ədəbiyyatın, təsviri sənətin, musiqi sənətinin inkişafına əhəmiyyətli təsir göstərəcək.
Sonra Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar çıxış edərək AMEA-nın belə bir təşəbbüsü gerçəkləşdirməsini təqdirəlayiq hal kimi yüksək qiymətləndirib və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
AMEA-nın Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov bildirib ki, fiziklərin belə tədbirlərə qatılması elmlərin bir-birinə inteqrasiyasının müasir təzahürünə nümunədir.
Tədbirdə, həmçinin Xəzər Universitetinin rektoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Hamlet İsaxanlı “Riyaziyyat və lirika” və Beynəlxalq Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun Mədəniyyət Evinin direktor müavini Lyubov Oreloviç “Fizika və lirika canlı muzeyi: Dubna” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Daha sonra Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarından professorlar Məmməd Əliyevin “Dədə Qorqud” dastanında intellektual şeir”, Tahirə Məmmədin “Ədəbiyyatda texnologiyanın bədii-estetik ifadəsi” və filologiya üzrə elmlər doktoru Yaşar Qasımbəylinin “Xalq şairi Rəsul Rzanın intellektual poeziyası” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Konfransda Mərziyyə Səlahəddinin sözlərinə yazılmış mahnı ifa olunub. AzTV-nin solisti Bəsti Qasımovanın ifa etdiyi mahnını gitarada Nihat Rzayev müşayiət edib. Konfrans digər ziyalıların çıxışları və şeirlərin səsləndirilməsi ilə davam edib.

В Парке высоких технологий Национальной академии наук Азербайджана (Парк ВТ) при совместной организационной поддержке Союза свободных профсоюзов НАНА и Института литературы имени Низами Гянджеви прошла VI конференция «Пара крыльев: физика и лирика».
Открыв мероприятие, вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви, академик Иса Габиббейли сообщил, что конференции «Физика и лирика», которые проводятся с 2014 года, вызывают у общественности большой интерес: «Конференция уже привлекла внимание и специалистов зарубежных стран, мы сотрудничаем с ними. В прошлом году мы провели конференцию в Дубне. На сегодняшнем мероприятии присутствует гость из Дубны».
Подчеркнув актуальность темы и отметив, что мероприятие посвящено взаимосвязям между физикой и лирикой, Иса Габиббейли рассказал о единстве литературы с рядом дисциплин. Он сообщил, что наряду с литературоведами, в работе конференции принимают участие представители технических и естественных наук. Подчеркнув важность проведения совместных исследований между различными сферами науки, вице-президент НАНА отметил, что конференция также играет роль моста в развитии междисциплинарных связей. Он сообщил, что конференция, которая проводится уже в шестой раз, окажет значительное влияние как на развитие науки в академии, так и на развитие художественной литературы, изобразительного искусства, музыки.
Затем выступил председатель Союза писателей Азербайджана Анар Рзаев, который высоко оценил данную инициативу НАНА и пожелал успехов в работе конференции.
Далее в своем выступлении заместитель директора Института физики НАНА по научной работе, академик Джавад Абдинов отметил, что участие физиков на подобных мероприятиях является примером современной интеграции наук.
Также на мероприятии ректор Университета «Хазар», доктор физико-математических наук, профессор Гамлет Исаханлы выступил с докладом «Математика и лирика», а заместитель директора Дома культуры Объединенного института ядерных исследований Любовь Орелович – с докладом «Живой музей физики и лирики: Дубна».
Затем были прослушаны доклады сотрудников Института литературы, были представлены музыкальные композиции, продекларированы стихи.