Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə "Azərxalça" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunun müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Vidadi Muradov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalı ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, V.Muradov xalçaçılıq sənətinin tarixi köklərinin öyrənilməsi, qədim ənənələrin təhlili və müqayisəsi, Azərbaycan xalçaçılığının əhali tarixi aspektində öyrənilməsi, xalça qruplarının təsnifatı prinsiplərinin təkmilləşdirilməsi, dünya muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılan milli xalçaların üzə çıxarılması və obyektiv ünvanlandırılması istiqamətində tədqiqatlar aparır. Onun rəhbərliyi ilə indiyədək “Qarabağ bölgəsinin xalçaçılıq tarixi”, “Qazax-Borçalı bölgəsinin xalçaçıları”, “Dərbənd xalçaçılığı”, “Naxçıvan xalçaçılığı: ənənə və müasirlik”, “Boyaqçılıq”, “Lənkəran-Astara bölgəsi: tarixi və xalçaçılığı”, Muğan, Təbriz, Bakı, İrəvan, Quba, Şirvan, Gəncəbasar bölgələrinin xalçaçılıq ənənələri və s. kimi aktual mövzularda tədqiqat işləri aparılıb.
O, respublikamızda və xarici ölkələrdə nəşr olunan 200-ədək monoqrafiyanın, dərsliyin, məqalələrin müəllifidir. Alim eyni zamanda 2011-ci ildən nəşr olunan “Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalının təsisçisi və baş redaktorudur.

Head of the Executive Board of “Azerkhalcha” Open Joint Stock Company, Head of the Carpet Industry Sector of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, Doctor of Historical Sciences, Professor Vidadi Muradov awarded with the jubilee medal "100th Anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (1918-2018)" by the Order of the President Ilham Aliyev.
V.Muradov carries out researches on studying the historical roots of carpet weaving, analysis and comparison of ancient traditions, study of the history of Azerbaijan carpet weaving, improvement of the principles of classification of carpet groups, revealing and objective orientation of national carpets kept in world museums and private collections..
He is the author of 200 fair monographs, textbooks and articles published in our republic and abroad. The scientist is also the founder and editor-in-chief of the "Azerbaijan Carpets" scientific-publicist magazine published since 2011.