Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə "Azərxalça" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunun müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Vidadi Muradov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalı ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, V.Muradov xalçaçılıq sənətinin tarixi köklərinin öyrənilməsi, qədim ənənələrin təhlili və müqayisəsi, Azərbaycan xalçaçılığının əhali tarixi aspektində öyrənilməsi, xalça qruplarının təsnifatı prinsiplərinin təkmilləşdirilməsi, dünya muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılan milli xalçaların üzə çıxarılması və obyektiv ünvanlandırılması istiqamətində tədqiqatlar aparır. Onun rəhbərliyi ilə indiyədək “Qarabağ bölgəsinin xalçaçılıq tarixi”, “Qazax-Borçalı bölgəsinin xalçaçıları”, “Dərbənd xalçaçılığı”, “Naxçıvan xalçaçılığı: ənənə və müasirlik”, “Boyaqçılıq”, “Lənkəran-Astara bölgəsi: tarixi və xalçaçılığı”, Muğan, Təbriz, Bakı, İrəvan, Quba, Şirvan, Gəncəbasar bölgələrinin xalçaçılıq ənənələri və s. kimi aktual mövzularda tədqiqat işləri aparılıb.
O, respublikamızda və xarici ölkələrdə nəşr olunan 200-ədək monoqrafiyanın, dərsliyin, məqalələrin müəllifidir. Alim eyni zamanda 2011-ci ildən nəşr olunan “Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalının təsisçisi və baş redaktorudur.

Профессор Видади Мурадов награжден юбилейной медалью «100-летие Азербайджанской Народной Республики (1918-2018)»
Распоряжением Президента Ильхама Алиева председатель правления Открытого акционерного общества «Азерхалча», заведующий Сектором ковроведения Института археологии и этнографии НАНА, доктор исторических наук, профессор Видади Мурадов был награжден юбилейной медалью «100-летие Азербайджанской Народной Республики (1918-2018)».
Отметим, что В.Мурадов ведет исследования, направленные на изучение исторических корней искусства ковроделия, анализ и сравнение древних традиций ковроткачества, усовершенствование принципов классификации групп ковров, выявление национальных ковров, хранящихся в музеях мира и частных коллекциях, их объективной оценки и т.д. Под его руководством велись исследовательские работы на такие актуальные темы, как «История ковроткачества Карабахского региона», «Ковры Казахской и Борчалинской зон», «Дербентское ковроткачество», «Ковроткачество в Нахичевани: традиции и современность», «Красильное дело», «Ленкорань-Астаринская зона: история и ковроткачество», изучение традиций ковроткачества Мугани, Тебриза, Баку, Иревани, Губы, Ширвана, Гянджабасара и т.д.
В.Мурадов является автором около 200 монографий, учебников, статей, изданных в республике и зарубежных странах. В то же время, ученый является учредителем и главным редактором издающегося с 2011 года научно-публицистического журнала «Азербайджанские ковры».