Azərbaycan və İtaliya alimləri tibb sahəsində birgə əməkdaşlıq edəcək
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov İtaliyanın Boloniya Universitetinin şöbə müdiri, professor Francesco Naccarellanı və tibbi-genetika üzrə mütəxəssis, İran İslam Respublikasını təmsil edən Dr. Siamak Saberi qəbul edib.
AMEA Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan görüşdə İtaliya və Azərbaycan alimləri arasında onkologiya, tibbi genetika və kardiologiya sahələrində mövcud elmi əlaqələr, birgə proqramlar və perspektivlər barədə ətraflı müzakirələr aparılıb, müştərək multidissiplinar layihələrin hazırlanaraq mövcud müsabiqələrə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Ə.Əmiraslanov əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin zamanın tələbi olduğunu vurğulayıb, birgə layihələrin hazırlanması üzrə işçi qruplarının yaradılması ilə bağlı tapşırıqlar verib.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, AMEA-nın müxbir üzvləri - Nuru Bayramov, Zeynal Əkpərov, Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Orxan İsayev, o cümlədən ATU-nun Onkologiya Klinikasının mütəxəssisləri iştirak ediblər.

Ученые Азербайджана и Италии будут сотрудничать в области медицины
Академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА (ОБМН), академик Ахлиман Амирасланов принял заведующего отделом Болонского университета Италии, профессора Франческо Наджареллани и специалиста в области медицинской генетики, представителя Исламской республики Иран, доктора Сиамака Сабера.
Во время встречи, которая прошла в здании Президиума НАНА, обсуждались существующие между учеными этих стран связи в области онкологии, медицинской генетики и кардиологии, совместные программы и перспективы. Стороны решили подготовить совместные мультидисциплинарные проекты и представить их на различные конкурсы.
А.Амирасланов подчеркнул, что расширение сотрудничества является требованием сегодняшнего дня, и дал поручения, нацеленные на создание рабочих групп по разработке совместных проектов.
Отметим, что на встрече приняли участие начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, члены-корреспонденты НАНА Нуру Байрамов и Зейнал Акперов, проректор Азербайджанского медицинского университета (АМУ) по международным связям, доктор философии по медицине Орхан Исаев, а также специалисты Онкологической клиники АМУ.