AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının şöbə rəisi Belçikaya səfər edib
Noyabrın 3-də AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin rəisi Bünyamin Seyidov Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərinə ezam olunub. Səfərdə məqsəd Avropa İttifaqı - Azərbaycan Əməkdaşlıq Komitəsi çərçivəsində məşğulluq və sosial məsələlər, ictimai səhiyyə, təlim, təhsil və gənclər, mədəniyyət, informasiya cəmiyyəti və audiovizual siyasət, elm və texnologiya məsələləri üzrə Alt-komitənin ikincisi iclasında iştirak etməkdir.
Səfər zamanı Avropa İttifaqının elm və innovasiyaya dair “Horizon-2020” 8-ci Çərçivə Proqramının müzakirəsi də nəzərdə tutulur. Proqram Avropa Birliyi ölkələri və Azərbaycan Respublikasının da daxil olduğu Şərq tərəfdaşlığı ölkələri ilə elmin inkişafı, yüksək texnoloji sənayenin yaradılması və cəmiyyətin inkişafı sahələrində əməkdaşlıq məqsədi daşıyır.
Üç gün davam edəcək səfər çərçivəsində elmi-tədqiqat və innovasiya sahəsində AMEA-nın bir sıra təklifləri də müzakirə olunacaqdır.

3 ноября 2013 года заведующий Отделом по связям с академическими структурами зарубежных стран Управления международных связей Центрального аппарата Президиума НАНА Буньямин Сеидов отправился с визитом в столицу Бельгии в город Брюссель. Целю визита, проходящего в рамках Комитета по сотрудничеству Азербайджан–Европейский Союз, являлось принятие участия во втором заседании Подкомитета по вопросам занятости и социальной сфере, здравоохранения, обучения, образования, молодежи, культуры, информационного общества и аудиовизуальной политики.
В ходе визита было проведено обсуждение 8 рамочной программы “Горизонт-2020"- главной программы ЕС по научным исследованиям и инновациям.
В рамках трехдневного визита был также обсужден ряд предложений НАНА в области научных исследований и инноваций.