21 avqust 2019-cu il tarixində M.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Bakı filialının tələbələri AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkına (YT Parkı) elmi-təcrübə ekskursiya ediblər. Görüş universitetin Kimya fakültəsinin dekan müavini Əyyub Məmmədov, professor Bogdan Lazoryak, dosent Oksana Barışnikova və dosent Deyneko Dinanın rəhbərliyi ilə baş tutub.
Öncə YT Parkın direktoru, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Məmmədov universitet heyətini qarşılayaraq onlara rəhbərlik etdiyi müəssisə haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, innovativ və yüksək texnologiyalar əsasında elmtutumlu istehsalın inkişafı, Azərbaycan istehsalı olan ixrac potensiallı yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanması, eləcə də ölkə alimlərinin əldə etdiyi nəticələrin kommersiyalaşdırılması bu qurumun əsas məqsədlərindəndir.
Qonaqlar AMEA-nın təşəbbüsü ilə qurulan, beynəlxalq standartlara cavab verən, akkreditasiyadan keçmiş AMEA Strateji Elmi Analitik Sınaq Mərkəzi (SEASM) ilə tanış olublar. Onlara laboratoriyanın imkanları, burada göstərilən xidmətlər barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, SEASM-in məqsədi akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının balansında olan, müasir tələblərə cavab verən elmi avadanlıq, cihaz və digər vasitələrdən elmi tədqiqatların aparılmasında və yeni texnologiyaların işlənməsində daha da səmərəli istifadə olunması üçün onların vahid mərkəzdə cəmləşdirilməsidir. Eyni zamanda bu mərkəz qüvvədə olan milli, dövlətlərarası və digər normativ sənədlərin tələblərinə uyğun qaz, neft və neft-kimya məhsullarının sınaqlarını yüksək səviyyədə aparmaq və sifarişçilərə həqiqi sınaq nəticələrini təqdim etməyi nəzərdə tutur.
Qeyd olunub ki, mərkəzdə quraşdırılmış cihazların qeyri-neft sektorunda, istehlak mallarında toksik elementlərin təyinində, dərman preparatlarının hazırlıq prosesində, kənd təsərrüfatında və tibbi-ekspertizada istifadəsi mümkündür.
Sonra universitet heyəti AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodu ilə tanış olub. Ziyarətçilərə zavodun əsas fəaliyyət istiqamətləri, burada istehsal olunan innovativ məhsullar barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, YT Parkın ilk rezidenti olan bu müəssisə beynəlxalq standartlara cavab verən sürtkü yağlarının istehsalı ilə məşğul olur. Elmlə istehsalat arasında birbaşa əlaqələrin yaradılması, təcrübə və təcrübə-sənaye miqyasında yeni texnoloji proseslərin mənimsənilməsi zavodun həyata keçirdiyi əsas tədbirlərdəndir. Burada müasir tələblərə cavab verən sürtkü yağlarının istehsalına imkan verən istehsal qurğuları və müasir laboratoriya – pilot kompleksi yaradılıb.
Daha sonra ziyarətçilər 130 illik tarixə malik “Millers Oils” şirkəti ilə AMEA-nın birgə təsis etdiyi “Millers Oils Azerbaijan” MMC-nin məhsulları və istehsal sahəsi ilə tanış olublar. Müəllim və tələbə heyətinə burada istehsal olunan yağlar, istehsal prosesinin mərhələləri, müasir kompüter texnikası vasitəsilə bir mərkəzdən idarə olunan sistem, malların qablaşdırılması xətti barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, “Millers Oils Azerbaijan” MMC dünya standartlarına cavab verən yüksək keyfiyyətli sürtkü yağlarının istehsalı ilə məşğuldur.
MDU-dan olan nümayəndələr sürtkü yağlarının istehsalı ilə məşğul olan hər iki müəssisəsin istehsal prosesində bilavasitə iştirak edib. YT Parkda həyata keçirilən layihələr, buradakı maddi-texniki baza və müasir tələblərə cavab verən iş şəraiti ekskursiya iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Students of Baku branch of MSU perform scientific-practical excursion to the High Technologie Park of ANAS
On August 21, 2019 students of the Baku branch of the Moscow State University (MSU) after M.Lomonosov made a scientific excursion to the High Technologies Park of the ANAS. The meeting was led by the Deputy Dean of the University's Faculty of Chemistry Ayyub Mammadov, Professor Bogdan Lazoryak, Associate Professor Oksana Barishnikova and Associate Professor Daineko Dina.
Director of HT Park, Doctor of Philosophy in Earth Sciences, Associate Professor Samir Mammadov welcomed the university staff and gave them detailed information about the enterprise. He said that the main objectives of the organization are the development of high-tech products based on innovative and high technologies, production of high-tech products with the export potential of Azerbaijan, as well as commercialization of the results achieved by national scientists.
The guests got acquainted with the Accredited Strategic Scientific Analytical Testing Center (ASSATC), which meets international standards, initiated by ANAS. They were provided with detailed information on laboratory facilities and services. It was stated that the aim of ASSATC is to concentrate on the balance of scientific institutions and organizations of the academy in a single center for more efficient use of scientific equipment, devices and other tools in research and development of new technologies. At the same time, this center is intended to conduct high-level tests of gas, oil and petrochemical products in accordance with the requirements of effective national, interstate and other regulatory documents and to provide customers with valid test results.
Then the university delegation got acquainted with the Experimental-Industrial Plant of ANAS. Visitors were informed about the main activities of the plant and innovative products made here. It was informed that the enterprise, which is the first resident of YT Park, is engaged in the production of lubricants that meet international standards. Establishing direct links between science and production, mastering new technological processes at the scale of industry and experience is one of the key activities undertaken by the plant. Here are established production facilities and modern laboratory-pilot complex, allowing to produce lubricants that meet modern requirements.
Later, the visitors got acquainted with the products and production of “Millers Oils Azerbaijan” LLC. It was noted that Millers Oils Azerbaijan LLC is engaged in the production of high-quality lubricants meeting world standards.
Representatives of the Moscow State University were directly involved in the process of production of both lubricants.