21 avqust 2019-cu il tarixində M.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Bakı filialının tələbələri AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkına (YT Parkı) elmi-təcrübə ekskursiya ediblər. Görüş universitetin Kimya fakültəsinin dekan müavini Əyyub Məmmədov, professor Bogdan Lazoryak, dosent Oksana Barışnikova və dosent Deyneko Dinanın rəhbərliyi ilə baş tutub.
Öncə YT Parkın direktoru, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Məmmədov universitet heyətini qarşılayaraq onlara rəhbərlik etdiyi müəssisə haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, innovativ və yüksək texnologiyalar əsasında elmtutumlu istehsalın inkişafı, Azərbaycan istehsalı olan ixrac potensiallı yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanması, eləcə də ölkə alimlərinin əldə etdiyi nəticələrin kommersiyalaşdırılması bu qurumun əsas məqsədlərindəndir.
Qonaqlar AMEA-nın təşəbbüsü ilə qurulan, beynəlxalq standartlara cavab verən, akkreditasiyadan keçmiş AMEA Strateji Elmi Analitik Sınaq Mərkəzi (SEASM) ilə tanış olublar. Onlara laboratoriyanın imkanları, burada göstərilən xidmətlər barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, SEASM-in məqsədi akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının balansında olan, müasir tələblərə cavab verən elmi avadanlıq, cihaz və digər vasitələrdən elmi tədqiqatların aparılmasında və yeni texnologiyaların işlənməsində daha da səmərəli istifadə olunması üçün onların vahid mərkəzdə cəmləşdirilməsidir. Eyni zamanda bu mərkəz qüvvədə olan milli, dövlətlərarası və digər normativ sənədlərin tələblərinə uyğun qaz, neft və neft-kimya məhsullarının sınaqlarını yüksək səviyyədə aparmaq və sifarişçilərə həqiqi sınaq nəticələrini təqdim etməyi nəzərdə tutur.
Qeyd olunub ki, mərkəzdə quraşdırılmış cihazların qeyri-neft sektorunda, istehlak mallarında toksik elementlərin təyinində, dərman preparatlarının hazırlıq prosesində, kənd təsərrüfatında və tibbi-ekspertizada istifadəsi mümkündür.
Sonra universitet heyəti AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodu ilə tanış olub. Ziyarətçilərə zavodun əsas fəaliyyət istiqamətləri, burada istehsal olunan innovativ məhsullar barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, YT Parkın ilk rezidenti olan bu müəssisə beynəlxalq standartlara cavab verən sürtkü yağlarının istehsalı ilə məşğul olur. Elmlə istehsalat arasında birbaşa əlaqələrin yaradılması, təcrübə və təcrübə-sənaye miqyasında yeni texnoloji proseslərin mənimsənilməsi zavodun həyata keçirdiyi əsas tədbirlərdəndir. Burada müasir tələblərə cavab verən sürtkü yağlarının istehsalına imkan verən istehsal qurğuları və müasir laboratoriya – pilot kompleksi yaradılıb.
Daha sonra ziyarətçilər 130 illik tarixə malik “Millers Oils” şirkəti ilə AMEA-nın birgə təsis etdiyi “Millers Oils Azerbaijan” MMC-nin məhsulları və istehsal sahəsi ilə tanış olublar. Müəllim və tələbə heyətinə burada istehsal olunan yağlar, istehsal prosesinin mərhələləri, müasir kompüter texnikası vasitəsilə bir mərkəzdən idarə olunan sistem, malların qablaşdırılması xətti barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, “Millers Oils Azerbaijan” MMC dünya standartlarına cavab verən yüksək keyfiyyətli sürtkü yağlarının istehsalı ilə məşğuldur.
MDU-dan olan nümayəndələr sürtkü yağlarının istehsalı ilə məşğul olan hər iki müəssisəsin istehsal prosesində bilavasitə iştirak edib. YT Parkda həyata keçirilən layihələr, buradakı maddi-texniki baza və müasir tələblərə cavab verən iş şəraiti ekskursiya iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Научно-практическая экскурсия студентов Бакинского филиала МГУ в Парк высоких технологий
21 августа 2019 года студенты Бакинского филиала Московского государственного университета (МГУ) были в научной экскурсии в Парке высоких технологий НАНА. Встреча состоялась под руководством заместителя декана химического факультета Эйюба Мамедова, профессора Богдана Лазоряка, доцента Оксаны Барышниковой.
Вначале директор Парка ВТ, доктор философии по наукам о Земле, доцент Самир Мамедов поприветствовав сотрудников университета, дал им подробную информацию об учреждении. По его словам, основными целями организации являются развитие высокотехнологичного производства на основе инновационных и наукоемких технологий, производство высокотехнологичной продукции с экспортным потенциалом Азербайджана, а также коммерциализация результатов, достигнутых учеными страны.
Гости ознакомились с созданным по инициативе Академии наук и аккредитованным Стратегическим научно-аналитическим испытательным центром (SEASM), который соответствует международным стандартам. Было подчеркнуто, что целью SEASM является сосредоточение усилий на сбалансированности научных учреждений и организаций академии в едином центре для более эффективного использования научного оборудования, приборов и других инструментов в исследованиях и разработках новых технологий. В то же время этот центр предназначен для проведения высокоуровневых испытаний газа, нефти и продуктов нефтехимии в соответствии с требованиями действующих национальных, межгосударственных и других нормативных документов и для предоставления клиентам достоверных результатов испытаний.
Было отмечено, что устройства, установленные в центре, могут использоваться в ненефтяном секторе, для выявления токсичных элементов в товарах народного потребления, для приготовления лекарств, в сельском хозяйстве и для медэкспертизы.
Затем делегация ознакомилась с производственным процессом и готовой продукцией Опытно-промышленного завода НАНА. Было сообщено, что это предприятие, первый резидент Парка ВТ, занимается производством смазочных материалов, соответствующих международным стандартам. Здесь созданы производственный и современный лабораторно-опытный комплекс, позволяющий производить смазочные материалы, отвечающие современным требованиям.
Позже посетители посетили производственную площадку ООО «Millers Oils Azerbaijan». Преподаватели и студенты были проинформированы о производимых здесь маслах, этапах производственного процесса, централизованной системе с использованием современных компьютерных технологий и упаковочной линии. Было отмечено, что ООО «Millers Oils Azerbaijan» занимается производством высококачественных смазочных материалов, соответствующих мировым стандартам.
Представители МГУ приняли непосредственное участие в процессе производства обоих предприятий. Реализованные в Парке ВТ проекты, материально-техническая база и условия работы, отвечающие современным требованиям, вызвали большой интерес у участников.