26-29 avqust 2019-cu il tarixlərində Rusiyanın Rostov şəhərindəki Cənubi Federal Universitetində Qafqaz Riyaziyyatçıları Cəmiyyətinin 3-cü beynəlxalq konfransı keçirilib.
Avropa Riyaziyyatçıları Cəmiyyətinin dəstəyi ilə təşkil olunan konfransda dünyanın 10 ölkəsindən (Almaniya, İtaliya, Norvegiya, Rusiya, Türkiyə, Gürcüstan və s.) 70-ə yaxın riyaziyyatçı iştirak edib.
Beynəlxalq tədbirdə ölkəmizi təmsil edən AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Asəf Hacıyev “Ehtimal nəzəriyyəsinin paradoksal nəticələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi ehtimal nəzəriyyəsində baş verən gözlənilməz (paradoksal) hadisələrdən bəhs edib. Qeyd olunub ki, bu sahədə təqdim olunan nəticələr müəllifin yaratdığı mürəkkəb texniki sistemlər üçün idarəetmə nəzəriyyəsinin bir hissəsidir. İkinci paradoksun hərəkətdə olan hissəciklərin riyazi modelləri ilə bağlı olduğunu bildirən alim alınan nəticələri təqdim edib.
Azərbaycanlı alimin məruzəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
A.Hacıyev, həmçinin Avropa Riyaziyatçıları Cəmiyyətinin prezidenti, prof. Volker Mehrmannla görüşüb. Görüşdə Azərbaycan Riyaziyyatçıları Cəmiyyəti və Avropa Riyaziyyatçıları Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq perspektivləri, həmçinin Azərbaycan Riyaziyatçıları Cəmiyyətinin bu quruma üzv olması məsələsi müzakirə olunub.

Академик Асаф Гаджиев принял участие в III Международной конференции Кавказского математического общества
Третья Международная конференция Кавказского математического общества состоялась 26-29 августа 2019 года в Южном федеральном университете в Ростове. Около 70 математиков из 10 стран (Германия, Италия, Норвегия, Россия, Турция, Грузия и др.) приняли участие в конференции, организованной при поддержке Европейского математического общества.
Заведующий отделом Института систем управления НАНА, академик Асаф Гаджиев, представляющий нашу страну на международном мероприятии, выступил с докладом «Парадоксальные последствия теории вероятностей».
Докладчик рассказал о непредвиденных (парадоксальных) явлениях в теории вероятности. Было отмечено, что результаты, представленные в этой области, являются частью теории управления сложными техническими системами, созданной автором. Доклад азербайджанского ученого был встречен с большим интересом участниками мероприятия.
А. Гаджиев также встретился с президентом Европейского математического общества, профессором Волкером Мехрманнлом. На встрече обсуждались перспективы сотрудничества между Математическим обществом Азербайджана и Европейским математическим обществом.