26-29 avqust 2019-cu il tarixlərində Rusiyanın Rostov şəhərindəki Cənubi Federal Universitetində Qafqaz Riyaziyyatçıları Cəmiyyətinin 3-cü beynəlxalq konfransı keçirilib.
Avropa Riyaziyyatçıları Cəmiyyətinin dəstəyi ilə təşkil olunan konfransda dünyanın 10 ölkəsindən (Almaniya, İtaliya, Norvegiya, Rusiya, Türkiyə, Gürcüstan və s.) 70-ə yaxın riyaziyyatçı iştirak edib.
Beynəlxalq tədbirdə ölkəmizi təmsil edən AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Asəf Hacıyev “Ehtimal nəzəriyyəsinin paradoksal nəticələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi ehtimal nəzəriyyəsində baş verən gözlənilməz (paradoksal) hadisələrdən bəhs edib. Qeyd olunub ki, bu sahədə təqdim olunan nəticələr müəllifin yaratdığı mürəkkəb texniki sistemlər üçün idarəetmə nəzəriyyəsinin bir hissəsidir. İkinci paradoksun hərəkətdə olan hissəciklərin riyazi modelləri ilə bağlı olduğunu bildirən alim alınan nəticələri təqdim edib.
Azərbaycanlı alimin məruzəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
A.Hacıyev, həmçinin Avropa Riyaziyatçıları Cəmiyyətinin prezidenti, prof. Volker Mehrmannla görüşüb. Görüşdə Azərbaycan Riyaziyyatçıları Cəmiyyəti və Avropa Riyaziyyatçıları Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq perspektivləri, həmçinin Azərbaycan Riyaziyatçıları Cəmiyyətinin bu quruma üzv olması məsələsi müzakirə olunub.

The 3rd conference of the Caucasian Mathematical Society took place in at the Southern Federal University in Rostov, Russia, on 26-29 August 2019. The conference was organized by support of the European Mathematical Society and attended by about 70 mathematicians from 10 countries (Germany, Italy, Norway, Russia, Turkey, Georgia, etc.).
Head of the Department Institute of Control Systems, a
cademician Asaf Hajiyev delivered a plenary lecture on the topic “Paradoxical consequences of probability theory”. Young mathematicians from different countries were also invited to the conference. Presentations were made by young Azerbaijani mathematicians Samid Malik (Baku Higher Oil School) and Ali Hamidoglu (doctoral student at Istanbul Technical University).
During the conference, A.Hajiyev met with the President of the European Mathematical Society Professor Volker Mermann. The issues discussed at the meeting included cooperation between the Azerbaijan Mathematical Society and the European Mathematical Society and the membership of the Azerbaijan Mathematical Society in this organization.