Sentyabrın 16-da AMEA-nın Rəyasət Heyətində Bilik Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açıb. 2015-ci ildə dövlət başçısı İlham Əliyevin birbaşa dəstəyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının çox müqəddəs və məsuliyyətli bir uğura imza atdığını bildirən akademik AMEA-nın magistraturasına ilk qəbulun həyata keçirildiyini və bunun elmi ictimaiyyət tərəfindən uğurla qarşılandığını deyib.
Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin 4 may 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya”nın və “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”nın təsdiqi akademiyaya magistratura pilləsinin yaradılması üçün həm stimul, həm də hüquqi dəstək verib. Akademik əlavə edib ki, bu da öz növbəsində Milli Strategiyada Azərbaycanda elmi məktəblərin qorunması və elmin varisliyinin təmin edilməsi ilə yanaşı, ölkədə elmi tədqiqatların mərkəzi olan AMEA-nın yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsində fəaliyyətinin yeni əsaslarla qurulmasını ön plana çəkir.
AMEA rəhbəri akademiyada magistraturanın yaradılmasının bir neçə istiqamətdə problemlərin həllinə hədəfləndiyini söyləyib və bunlardan ən əsasının kadr hazırlığı məsələsi olduğunu qeyd edib: “Kadr hazırlığı istiqamətində AMEA-da yeni nəfəs hiss olunur. Hazırda AMEA-dan məzun olmuş 134 nəfərin 82-si bizim əməkdaşdır. Ümumiyyətlə isə AMEA-nın magistraturasına indiyədək qəbul olmuş 204 nəfərin 166-sı öz yüksək təhsillərini almaqla yanaşı, həm də öz elmi-tədqiqat bacarıqlarını bizim laboratoriyalarımızda daha da zənginləşdirirlər”.
AMEA prezidenti akademiyada elm və təhsilin inteqrasiyasına da çox ciddi diqqət yetirildiyini xüsusi vurğulayıb: “Bu məsələ AMEA-nın əsas prioritetlərindən biridir. Çünki günümüzün dinamik qlobal iqtisadiyyatı bilgi və bilgilərin dəyişiminə və inkişafına əsaslanır. Bu isə o vaxt uğurlu olur ki, təhsilalanın iştirakçısı olduğu cəmiyyət bir neçə elmi biliklərə yiyələnir və multidissiplinar keçidə hazır olur. Yaradıcı, uyğunlaşabilən, tənqidçi, işbirliyi bacaran kadr hazırlamaq üçün elmlə inteqrasiya olunmuş təhsil bilikləri auditoriyada və praktikada öyrətmənin ən effektiv yoludur və təhsilalanlara çoxtərəfli tədqiqat aparmaq imkanı yaradır”.
AMEA-nın magistraturasını bitirmiş məzun magistrlərin əksəriyyətinin təhsillərini doktorantura və dissertantura pilləsində davam etdirməyə nail olduqlarını söyləyən akademik A.Əlizadə ilk iki buraxılışın 74 məzunundan 48-nin öz yüksək təhsilini fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə davam etdirdiyini, 5 nəfərin İngiltərənin Oksford, Fransanın Monpelye, Çinin Jilin Kənd Təsərrüfatı, Rusiyanın Moskva Fiziki Tədqiqatlar və Türkiyənin İstanbul universitetləri kimi dünyanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinə qəbul olduqlarını, bu ilin məzunlarından 1 nəfərin isə Türkiyənin Kocaeli Universitetinin geofizika ixtisasasına tam təqaüdlə qəbul edildiyini bildirib.
Çıxışının sonunda akademik Akif Əlizadə tədrisə cəlb olunmuş elmi rəhbərlərə və müəllimlərə müraciət edərək akademiyaya layiqli kadrların yetişdirilməsi üçün əllərindən gələni əsirgəməməyi tövsiyyə edib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov akademiyada 2019/2020-ci tədris ili üçün AMEA-nın magistraturasına qəbulun nəticələrini nəzərə çatdırıb: “AMEA-ya tələbə qəbulu keçən illərlə müqayisədə bu il iki dəfə çoxdur. İlk dəfə olaraq AMEA ödənişli magistr hazırlığına bu ildən start verdi. AMEA-nın magistraturasına bu il 22 ixtisas, 75 ixtisaslaşma üzrə 120 tələbə qəbul olunub”. Ə.Sadıqov AMEA-nın qəbul planı hazırlanarkən ölkənin əsas prioritet inkişaf istiqamətlərinin nəzərə alındığını, əmək bazarında, həmçinin elmi-tədqiqat işlərində ən çox ehtiyac duyulan ixtisaslaşmalara önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. Natiq ötən illər ərzində Akademiyada magistratura fəaliyyəti, AMEA-nın magistratura pilləsi üzrə təhsil siyasətində tətbiq edilən yeniliklər və əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb.
Daha sonra ən yüksək bal toplamış AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun I kurs magistrantı Xalidə Əliyeva, habelə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun I kurs magistrantı Xəyal Əsgərli, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun II kurs magistrantı Firuzə Rzayeva və Geologiya və Geofizika İnstitutunun məzunu Yusif Əliyev çıxış ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın magistrantlarına tələbə biletləri təqdim olunub. Daha sonra AMEA-nın magistraturasında nümunəvi və məhsuldar pedaqoji fəaliyyətinə görə fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Şakir Nağıyev, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Həmidulla Aslanov, kimya elmləri doktoru, professor Nizami Zeynalov, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Ramiz Əliyev və Aynur Məhərrəmova AMEA prezidentinin mükafatı ilə təltif olunublar. Sonda Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Ceyhun Bayramovun müvafiq əmri ilə "Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi" döş nişanı ilə təltif olunmuş AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil Baş İdarəsinin Doktorantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər GülalovNeft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriya müdirləri - Almaz Tağıyeva, Nizami Mürsəlov və həmin institutun böyük elmi işçisi Məhyəddin İskəndərov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Quliyeva, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qətibə QuliyevaMolekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmovaya döş nişanları təqdim edilib.

В Академии наук отмечен День знаний магистрантов
16 сентября в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) прошло мероприятие, посвященное Дню знаний.
Открывший мероприятие президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о значимости магистерской степени в НАНА. Ученый добавил, что одним из важнейших направлений реформ в академии является интеграция науки и образования. А. Ализаде в своем выступлении отметил, что при поддержке руководства страны для достижения эффективной интеграции науки и образования в области подготовки высококвалифицированных кадров, а также удовлетворения растущих потребностей в квалифицированных специалистах и научных кадрах в 2015 году впервые в истории НАНА была создана степень магистратуры. А.Ализаде отметил, что прием в магистратуру НАНА осуществлялся по ряду приоритетных специальностей.
Глава НАНА отметил, что создание в академии магистратуры направлено на решение проблем по нескольким направлениям, отметив, что наиболее важным является вопрос подготовки кадров: «В НАНА ощущается новое дыхание в направлении подготовки кадров. Из 134 человек, окончивших НАНА, 82 являются нашими сотрудниками. В целом, 166 из 204 человек, которые были приняты в магистратуру НАНА, не только получают высшее образование, но и обогащают свои навыки в наших лабораториях».
Акиф Ализаде сказал, что студенты, обучающиеся в академии, будут проходить обучение в научных лабораториях, знакомиться с последними достижениями науки, защищать свои диссертации на современные и перспективные темы и работать с видными учеными.
По словам академика, большинство окончивших магистратуру в НАНА, продолжает обучение в докторантуре и диссертантуре, 48 из 74 выпускников продолжают обучение по программе подготовки докторов философии. Академик добавил, что пять из них были приняты в ведущие мировые университеты, такие как Оксфорд, Монпелье во Франции, Сельского хозяйства Цзилинь в Китае, Физических исследований в Москве, один из выпускников этого года поступил в Университет Коджаэли в Турции на основе стипендии по специальности геофизика.
Академик А.Ализаде также рассказал о ежегодном «Магистерском конкурсе», целью которого является поддержка роста научных достижений магистрантов и стимулирование достижений студентов в сфере образования и науки. По его словам, в этом году магистрантам, набравшим высокие баллы, а также студентам в области науки и образования будут предоставлены специальные стипендии президента НАНА.
А.Ализаде предоставив информацию о результатах приема в этом году, добавил, что в этом году количество студентов, зачисленных в Национальную академию наук, было в два раза больше, чем в предыдущие годы. Он сказал, что это яркий пример растущего интереса молодежи учиться в магистратуре НАНА.
«Впервые в этом году Национальная академия наук Азербайджана начала магистерское обучение на платной основе», - сказал академик А.Ализаде и отметил, что в этом году в магистратуру НАНА были приняты 120 студентов по 22 специальностям.
В конце своего выступления глава НАНА обратился к научным руководителям и преподавателям, участвующим в обучении, и рекомендовал им сделать все возможное, чтобы подготовить достойных академических кадров.
Затем академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов представил статистику по результатам приема в магистратуру. Он рассказал о достижениях магистратуры в академии, нововведениях и достижениях в образовательной политике НАНА.
Затем выступили магистрантка первого курса Института математики и механики НАНА Халида Алиева, магистрантка первого курса Института языкознания Насими Хаяля Аскерли, магистрантка второго курса Института молекулярной биологии и биотехнологий Фируза Рзаева, магистр Института геологии и геофизики Юсиф Алиев.
На мероприятие магистрантам НАНА были выданы студенческие билеты.
Кроме того, заведующему отделом докторантуры Главного управления науки и образования Президиума НАНА, доктору философии по химии Омару Гулалову, заведующей лабораторией Института нефтехимических процессов Алмаз Тагиевой, Низами Мурсалову и старшему научному сотруднику института Махйаддину Искандарову, заведующей отделом образования Института систем управления, доктору философию по математике Севиндж Гулиевой, заведующей Учебно-инновационным центром Института информационных технологий Института информационных технологий, доктору философии по технике Расмии Махмудовой, заведующей отделом образования Института языкознания, доктору философии по филологии Катибе Гулиевой и заведующей отделом образования Института молекулярной биологии и биотехнологий, доктору философии по биологии Самире Рустамовой были вручены нагрудные знаки «Ведущий работник образования Азербайджанской Республики».