Sentyabrın 16-da AMEA-nın Rəyasət Heyətində Bilik Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açıb. 2015-ci ildə dövlət başçısı İlham Əliyevin birbaşa dəstəyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının çox müqəddəs və məsuliyyətli bir uğura imza atdığını bildirən akademik AMEA-nın magistraturasına ilk qəbulun həyata keçirildiyini və bunun elmi ictimaiyyət tərəfindən uğurla qarşılandığını deyib.
Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin 4 may 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya”nın və “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”nın təsdiqi akademiyaya magistratura pilləsinin yaradılması üçün həm stimul, həm də hüquqi dəstək verib. Akademik əlavə edib ki, bu da öz növbəsində Milli Strategiyada Azərbaycanda elmi məktəblərin qorunması və elmin varisliyinin təmin edilməsi ilə yanaşı, ölkədə elmi tədqiqatların mərkəzi olan AMEA-nın yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsində fəaliyyətinin yeni əsaslarla qurulmasını ön plana çəkir.
AMEA rəhbəri akademiyada magistraturanın yaradılmasının bir neçə istiqamətdə problemlərin həllinə hədəfləndiyini söyləyib və bunlardan ən əsasının kadr hazırlığı məsələsi olduğunu qeyd edib: “Kadr hazırlığı istiqamətində AMEA-da yeni nəfəs hiss olunur. Hazırda AMEA-dan məzun olmuş 134 nəfərin 82-si bizim əməkdaşdır. Ümumiyyətlə isə AMEA-nın magistraturasına indiyədək qəbul olmuş 204 nəfərin 166-sı öz yüksək təhsillərini almaqla yanaşı, həm də öz elmi-tədqiqat bacarıqlarını bizim laboratoriyalarımızda daha da zənginləşdirirlər”.
AMEA prezidenti akademiyada elm və təhsilin inteqrasiyasına da çox ciddi diqqət yetirildiyini xüsusi vurğulayıb: “Bu məsələ AMEA-nın əsas prioritetlərindən biridir. Çünki günümüzün dinamik qlobal iqtisadiyyatı bilgi və bilgilərin dəyişiminə və inkişafına əsaslanır. Bu isə o vaxt uğurlu olur ki, təhsilalanın iştirakçısı olduğu cəmiyyət bir neçə elmi biliklərə yiyələnir və multidissiplinar keçidə hazır olur. Yaradıcı, uyğunlaşabilən, tənqidçi, işbirliyi bacaran kadr hazırlamaq üçün elmlə inteqrasiya olunmuş təhsil bilikləri auditoriyada və praktikada öyrətmənin ən effektiv yoludur və təhsilalanlara çoxtərəfli tədqiqat aparmaq imkanı yaradır”.
AMEA-nın magistraturasını bitirmiş məzun magistrlərin əksəriyyətinin təhsillərini doktorantura və dissertantura pilləsində davam etdirməyə nail olduqlarını söyləyən akademik A.Əlizadə ilk iki buraxılışın 74 məzunundan 48-nin öz yüksək təhsilini fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə davam etdirdiyini, 5 nəfərin İngiltərənin Oksford, Fransanın Monpelye, Çinin Jilin Kənd Təsərrüfatı, Rusiyanın Moskva Fiziki Tədqiqatlar və Türkiyənin İstanbul universitetləri kimi dünyanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinə qəbul olduqlarını, bu ilin məzunlarından 1 nəfərin isə Türkiyənin Kocaeli Universitetinin geofizika ixtisasasına tam təqaüdlə qəbul edildiyini bildirib.
Çıxışının sonunda akademik Akif Əlizadə tədrisə cəlb olunmuş elmi rəhbərlərə və müəllimlərə müraciət edərək akademiyaya layiqli kadrların yetişdirilməsi üçün əllərindən gələni əsirgəməməyi tövsiyyə edib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov akademiyada 2019/2020-ci tədris ili üçün AMEA-nın magistraturasına qəbulun nəticələrini nəzərə çatdırıb: “AMEA-ya tələbə qəbulu keçən illərlə müqayisədə bu il iki dəfə çoxdur. İlk dəfə olaraq AMEA ödənişli magistr hazırlığına bu ildən start verdi. AMEA-nın magistraturasına bu il 22 ixtisas, 75 ixtisaslaşma üzrə 120 tələbə qəbul olunub”. Ə.Sadıqov AMEA-nın qəbul planı hazırlanarkən ölkənin əsas prioritet inkişaf istiqamətlərinin nəzərə alındığını, əmək bazarında, həmçinin elmi-tədqiqat işlərində ən çox ehtiyac duyulan ixtisaslaşmalara önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. Natiq ötən illər ərzində Akademiyada magistratura fəaliyyəti, AMEA-nın magistratura pilləsi üzrə təhsil siyasətində tətbiq edilən yeniliklər və əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb.
Daha sonra ən yüksək bal toplamış AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun I kurs magistrantı Xalidə Əliyeva, habelə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun I kurs magistrantı Xəyal Əsgərli, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun II kurs magistrantı Firuzə Rzayeva və Geologiya və Geofizika İnstitutunun məzunu Yusif Əliyev çıxış ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın magistrantlarına tələbə biletləri təqdim olunub. Daha sonra AMEA-nın magistraturasında nümunəvi və məhsuldar pedaqoji fəaliyyətinə görə fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Şakir Nağıyev, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Həmidulla Aslanov, kimya elmləri doktoru, professor Nizami Zeynalov, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Ramiz Əliyev və Aynur Məhərrəmova AMEA prezidentinin mükafatı ilə təltif olunublar. Sonda Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Ceyhun Bayramovun müvafiq əmri ilə "Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi" döş nişanı ilə təltif olunmuş AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil Baş İdarəsinin Doktorantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər GülalovNeft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriya müdirləri - Almaz Tağıyeva, Nizami Mürsəlov və həmin institutun böyük elmi işçisi Məhyəddin İskəndərov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Quliyeva, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qətibə QuliyevaMolekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmovaya döş nişanları təqdim edilib.

ANAS marks Day of Knowledge of masters
Opening the event, President of ANAS, academician Akif Alizadeh congratulated the masters, wished success in their further scientific work. Academician Akif Alizadeh stressed that, the training of highly qualified specialists and scientific personnel in the society serves to raise the level of education and scientific research in the country, with the support of the country's leadership for the first time in 2015. A. Alizadeh noted that, admission to the master's program carried out in a number of priority specialties.
ANAS President noted that, the creation of a master's program at the Academy is aimed to solving problems in several areas, noting that the most important issue is personnel training. “There is a new step in the direction of staff training at ANAS. From 134 people who graduated from ANAS the 82 are our employees. In general, 166 masters who study at the academy receive not only higher education, but also enrich their skills in our laboratories.
Akif Alizadeh said that, masters who study at the academy will practice in scientific laboratories, get acquainted with the latest achievements of science, defend the thesis on modern and perspective topics and communicate with outstanding scientists. He also noted the creation of all conditions in ANAS for undergraduates in the field of science.
According to academician, the majority of completed master's programmes of ANAS continue their studies in doctoral studies, 48 students continue their studies on the Ph.D. training program. The academician added that five of them were accepted into leading world universities such as Oxford, Montpellier in France, Jilin Agriculture in China, Physical Research in Moscow, one of the graduates of this year entered the Kocaeli University in Turkey on the basis of a scholarship in geophysics.
Academician Akif Alizadeh also spoke about the annual "Master's Competition", which aims to underpin the growth of scientific achievements of undergraduates, and to stimulate students' achievements in education and science. He said that this year the students of the master's degree, as well as those in science and education, will be awarded special scholarships of the President of ANAS.
Giving information about the results of this year's admission, Akif Alizadeh said that this year, the number of students enrolled in ABAS was twice higher than in previous years. This is a vivid example of the growing interest of young people to study at the Master studies of ANAS, he noted
"For the first time, ANAS has started its paid master's training this year," said A. Alizadeh, adding that 120 students from 22 specialties and 75 specialties have been admitted to the magistracy of ANAS this year.
Then, academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov presented statistics on the results of admission to the magistracy. He spoke about the achievements of the magistracy in the academy, innovations and achievements in the educational policy of master studies of ANAS.
Then Khalida Aliyeva, the first-year undergraduate student of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, Khalala Askerli, a first-year undergraduate student at the Nasimi Institute of Linguistics, Firuza Rzayeva 2nd year undergraduate from the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Yusif Aliyev, master graduate of the Institute of Geology and Geophysics.
Finally, undergraduates of ANAS received student tickets.
In addition, the head of the Doctoral studies department of the Head Department of Science and Education of the Presidium of ANAS, PhD in chemistry Omar Gulalov, Laboratory heads of the Institute of Petrochemical Processes – Almaz Taghiyeva, Nizami Murselov and senior researcher of the very institute Mahyaddin Iskandarov, head of the Education Department of the Institute of Control Systems, PhD in mathematics Sevinj Guliyeva, Head of the Training and Innovation Center of the Institute of Information Technology Rasmiyya Mahmudova, head of the Education Department of the Institute of Linguistics PhD in Philology Gatiba Guliyeva, and head of the Education Department of the Institute of Biology and Biotechnology PhD in Biology Samira Rustamova were awarded the badge "Advanced Education Worker of the Republic of Azerbaijan”.