AMEA-nın Fizika İnstitutunda Fransanın Monpelye Universitetinin (Université de Montpellier) alimləri - professor Fransua Henn və gənc tədqiqatçı Adrien Novrinin iştirakı ilə elmi seminar təşkil olunub.
Əvvəlcə institutun aparıcı elmi işçisi, AMEA-nın professoru Rasim Cabbarov çıxış edərək AMEA ilə Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsini xatırladıb. Bildirib ki, əməkdaşlıq haqqında saziş çərçivəsində iki qurum arasında səmərəli kadr və təcrübə mübadiləsi həyata keçirilir.
R.Cabbarov qeyd edib ki, bugünkü seminarda fransalı qonaqlar Monpelye Universitetində aparılan elmi tədqiqatlar barədə iştirakçılara məlumat verəcəklər. Həmçinin verilmiş müvafiq elana əsasən, Monpelye Universitetində fəlsəfə doktorluğu üzrə təhsil almaq üçün müraciət edən namizədlər arasında fransalı alimlərin iştirakı ilə seçimlər aparılacaq.
Tədbirdə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Bölməsinin akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov dünya elminin tələblərinə cavab verən isiqamətlərdə birgə araşdırmaların aparılmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, əməkdaşlıqda əsas məqsəd yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində elm və təhsilin səmərəli inteqrasiyasına nail olmaq, gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaq, həmçinin respublikamızın bacarıqlı mütəxəssislərə və elmi kadrlara artan tələbatını artırmaqdır.
Daha sonra fransalı alimlərin məruzələri dinlənilib, mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sonda qonaqlar Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektorunda mövcud olan müasir maddi-texniki baza ilə tanış olub, burada aparılan tədqiqat işləri barədə məlumatlandırılıblar.

Французские ученые выступили с докладом в Институте физики
В Институте физики НАНА был проведен научный семинар с участием ученых из Университета Монпелье (Université de Montpellier) - профессора Франсуа Хенна и молодого исследователя Адриэна Новри.
В ходе мероприятия ведущий научный сотрудник института, профессор НАНА Расим Джаббаров подчекрнул значимость соглашения о сотрудничестве, подписанного между НАНА и Университетом Монпелье. По его словам, эффективная работа и обмен опытом между двумя учреждениями осуществляются в рамках двухстороннего документа.
Р. Джаббаров отметил, что на сегодняшнем семинаре французские ученые проинформируют участников об исследованиях, проводимых в университете Монпелье. Также, согласно объявлению, отбор будет проводиться с участием французских ученых, среди кандидатов на соискание степени доктора философии в университете Монпелье.
Далее академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук, директор Института физики, академик Назим Мамедов подчеркнул значение совместных исследований в областях, отвечающих требованиям мировой науки. По его словам, главная цель сотрудничества - добиться эффективной интеграции науки и образования в области высококвалифицированных кадров, привлечь молодежь к научному сообществу.
В заключение гости были ознакомлены с современной материально-технической базой, доступной в Инновационном секторе института, и были проинформированы о проводимой здесь исследовательской работе.