“Azərbaycan musiqi tarixi” kitabının növbəti cildi təqdim olunub
Sentyabrın 20-də Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında (ABİ) görkəmli musiqişünas-alim, AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Zemfira Səfərovanın layihəsi və elmi redaktorluğu ilə hazırlanan “Azərbaycan musiqi tarixi” kitabının IV cildinin təqdimatı olub.
Üzeyir Hacıbəyli XI Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində reallaşan tədbiri ABİ-nin sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə açıb. O, kitabın musiqi ictimaiyyətimiz üçün əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun bir qrup əməkdaşının birgə əməyinin bəhrəsi olan bu kitabda ötən əsrin 50-60-cı illərindən sonra formalaşmış bəstəkarlarımızın yaradıcılığı, həmin dövrün ümumi mənzərəsinin təhlili və tədqiqi məsələləri yer alıb: "Bu cilddə 40 bəstəkarın həyatı və əsərləri haqqında dolğun məlumat verilib və biz burada musiqi tariximizi əyani sürətdə izləyə bilərik".
Vurğulanıb ki, Qara Qarayev, Cövdət Hacıyev və digər görkəmli bəstəkarların sinfində təhsil almış bu bəstəkarların yaradıcılığında opera, balet, simfoniya, kantanta-oratoriya, vokal-instrumental və digər janrların inkişafı ilə yanaşı, yeni janr və formaların yaranması da qeyd olunub. Cilddə hər bəstəkarın yaradıcılığına ayrıca fəsil ayrılıb, onların yaradıcı problemləri portretləri doğum illərinin xronologiyasına əsasən verilib.
Daha sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli ölkəmizdə elm, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıb. O, hazırda ölkəmizdə keçirilən Üzeyir Hacıbəyli XI Beynəlxalq Musiqi Festivalından söhbət açıb.
Akademik Milli Musiqi Günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək, Azərbaycan musiqisinin qədim tarixə malik olduğunu söyləyib. Bildirib ki, “Azərbaycan musiqi tarixi” kitabının IV cildi Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinə böyük töhfədir.
Tədbirdə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadəprofessor Tariyel Məmmədov, Bəstəkarlar İttifaqının katibi, professor Zemfira Qafarova və digərləri çıxış edərək kitab barədə öz fikirlərini bölüşüb, nəşrin elmi əhəmiyyətindən danışıblar.
Sonra tədbir bədii hissə ilə davam edib.
Sonda kitabın elmi redaktoru, akademik Zemfira Səfərova çıxış edərək tədqiqat əsərinin ərsəyə gəlməsindən danışıb, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

Next edition of "History of Azerbaijan Music" book presented
On September 20, Azerbaijan Composers' Union (ACU) hosted the presentation of the fourth edition of the book "History of Azerbaijani Music", prepared by Zemfira Safarova, academician, a prominent scientist and musician, chief department of the Institute of Architecture and Art of ANAS.
The event within the framework of the 11th International Uzeyir Hajibeyli Music Festival was opened by the chairman of the ACU, People's Artist, corresponding member of ANAS Firangiz Alizadeh. She highlighted the importance of the book for our music community. This book, which is a product of the collaborative work of a group of the Institute of Architecture and Art, addresses the issues of creativity of our composers, analyzing and exploring the overall picture of that era, she added.
It was stressed out that, the works of these composers, who studied in the class of Gara Garayev, Jovdat Hajiyev and other prominent composers, also marked the emergence of new genres and forms along with the development of opera, ballet, symphony, quanta-oratory, vocal-instrumental and other genres. Each volume has a separate chapter dedicated to each composer's creativity, and their creative portraits are based on the chronology of their birth.
Later on, academician Teymur Kerimli, academic secretary of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS, spoke about the care and attention given to science, culture and art figures in our country and on the 11th Uzeyir Hajibayli International Music Festival in our country.
Director of the Institute of Architecture and Art, corresponding member of ANAS Artegin Salamzade, Professor Tariyel Mammadov, Secretary of the Composers' Union, Professor Zemfira Gafarova and others shared their views on the book and talked about the scientific importance of the publication.
Then the event continued with artistic part.
Finally, the book's scientific editor, academician Zemfira Safarova, spoke about the fruition of the research work and thanked to the organizers and participants of the event.