AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində “İblis” əsərinin ilk dəfə tamaşaya qoyulmasının 100 illiyi münasibətilə Xalq artisti Ramiz Məliklə görüş keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı çıxış edərək “İblis” əsərinin yazılma və səhnə tarixi barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, dram əsəri çap edilməmişdən öncə 21 dekabr 1920-ci ildə səhnəyə qoyulub: “Baş rejissoru Abbas Mirzə Şərifzadə olub, əsas rolları isə A.Şərifzadə və Mirseyfəddin Kirmanşahlı oynayıb”.
Əsərin sonuncu dəfə 1983-cü ildə Hüseyn Cavidin 100 illik yubileyi münasibətilə səhnələşdirildiyini deyən G.Babaxanlı bildirib ki, tamaşanın quruluşçu rejissoru Mehdi Məmmədov, bəstəkarı Aydın Əzimov, aktyorları isə Hamlet Xanızadə və Ramiz Məlik olublar.
Daha sonra Xalq artisti Ramiz Məlik, filologiya üzrə elmlər doktorları - Paşa Kərimov, Yusif Günaydın, Əzizağa Nəcəfov və digərləri çıxış edərək əsərin Azərbaycan ədəbiyyatındakı rolundan və H.Cavidin zəngin yaradıcılıq məziyyətlərindən danışıblar.
Görüşdə, həmçinin Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığını əks etdirən və Xalq artisti Ramiz Məlikin teatr səhnəsində yaratdığı rollardan ibarət videoçarx nümayiş olunub.

В Доме-музее Гусейн Джавида прошла встреча с народным артистом Рамизом Меликом
В Доме-музее Гусейн Джавида НАНА проведена встреча с народным артистом Рамизом Меликом по случаю 100-летия со дня первой постановки произведения «Иблис».
Выступившая директор музея, д.ф.н. Гюльбениз Бабаханлы рассказала об истории произведения. Она отметила, что драма была поставлена 21 декабря 1920 года до ее публикации: «Режиссером были Аббас Мирза Шарифзаде, А. Шарифзаде и Мирсейфаддин Кирманшахлы сыграли главные роли».
Сказав, что в последний раз драма была поставлена на сцене в 1983 году по случаю 100-летнего юбилея Г. Джавида, Г. Бабаханлы добавила что режиссером-постановщиком являлся Мехти Мамедов, композитором Айдын Азимов, а актерами – Гамлет Ханизаде и Рамиз Мелик.
Далее Рамиз Мелик, доктор филологических наук Паша Каримов, Юсиф Гунайдын, Азизагага Наджафов и другие рассказали о роли произведения в азербайджанской литературе и качествах Г. Джавида. В мероприятии также был показан видеоролик о жизни и творчестве Гусейн Джавида и роли народного артиста Рамиза Мелика на театральной сцене.
В заключение дочь Гамлета Ханизаде - Айгюн Ханизаде поблагодарила Министерство культуры и Национальный драматический театр за организацию мероприятия.