AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində “İblis” əsərinin ilk dəfə tamaşaya qoyulmasının 100 illiyi münasibətilə Xalq artisti Ramiz Məliklə görüş keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı çıxış edərək “İblis” əsərinin yazılma və səhnə tarixi barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, dram əsəri çap edilməmişdən öncə 21 dekabr 1920-ci ildə səhnəyə qoyulub: “Baş rejissoru Abbas Mirzə Şərifzadə olub, əsas rolları isə A.Şərifzadə və Mirseyfəddin Kirmanşahlı oynayıb”.
Əsərin sonuncu dəfə 1983-cü ildə Hüseyn Cavidin 100 illik yubileyi münasibətilə səhnələşdirildiyini deyən G.Babaxanlı bildirib ki, tamaşanın quruluşçu rejissoru Mehdi Məmmədov, bəstəkarı Aydın Əzimov, aktyorları isə Hamlet Xanızadə və Ramiz Məlik olublar.
Daha sonra Xalq artisti Ramiz Məlik, filologiya üzrə elmlər doktorları - Paşa Kərimov, Yusif Günaydın, Əzizağa Nəcəfov və digərləri çıxış edərək əsərin Azərbaycan ədəbiyyatındakı rolundan və H.Cavidin zəngin yaradıcılıq məziyyətlərindən danışıblar.
Görüşdə, həmçinin Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığını əks etdirən və Xalq artisti Ramiz Məlikin teatr səhnəsində yaratdığı rollardan ibarət videoçarx nümayiş olunub.

ANAS Huseyn Javid’s House Museum hosted a meeting with People's Artist Ramiz Melik devoted to the 100th anniversary of the “Iblis” first play.
Director of the Museum, Doctor of Philology Gulbeniz Babahanli told on history of the play. She noted that, the drama was staged on December 21, 1920, before its publication: "The director was Abbas Mirza Sharifzade, A.Sharifzade and Mirsayfaddin Kirmanshahli played the main roles".
The last time the drama was staged in 1983 devoted to the 100th anniversary of H.Javid. Producer was Mehti Mammadov, composer Aydin Azimov and the actors - Hamlet Hanizade and Ramiz Melik G.Babakhanly added.
Then, Ramiz Melik, Doctor of Philology Pasha Karimov, Yusif Gunaydin, Azizagaga Najafov and others spoke on the role of the play in Azerbaijani literature and the humanity of H.Javid. The event also demonstrated a documentary devoted to the Huseyn Javid’s life and activity and the role of People's Artist Ramiz Melik on the stage.
In conclusion, Hamlet Hanizade's daughter - Aygun Hanizade thanked the Ministry of Culture and the National Drama Theater for organizing the event.