Mərkəzi Elmi Kitabxana Ukraynanın kitabxanaları ilə əlaqələrini genişləndirir
Ukraynanın Dövlət Gənclər Kitabxanasının müdiri Qeorqiy Saprıkinin başçılığı ilə Ukrayna kitabxanalarını təmsil edən nümayəndə heyəti AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Nümayəndə heyəti əvvəlcə MEK-in direktoru, t.ü.f.d. Leyla İmanova ilə görüşüb.
Görüşdə kitabxanalara müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb. L.İmanova Kiyev, Poltava, Xarkov kitabxanaları ilə mövcud əlaqələrdən danışıb, kitabxanalararası beynəlxalq informasiya mübadiləsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra ukraynalı qonaqlar kitabxananın fəaliyyəti ilə tanış olub, Diplomatik Fond, Nadir kitablar Fondu, Dissertasiyalar zalı və digər oxu zallarını ziyarət ediblər. Onlar MEK-in Rəqəmsallaşdırma və Açıq elektron mənbələr şöbələrinin fəaliyyətini dərindən öyrəniblər.
Nümayəndə heyəti tərəfindən MEK-in fonduna Ukraynanın tarixi, mədəniyyəti, memarlığı və ədəbiyyatı ilə bağlı kitablar hədiyyə edilib.

Delegation of Ukrainian libraries led by the chief of the State Youth Library of Ukraine Georgy Saprykin visited the Central Scientific Library of the ANAS (CSL).
The delegation was first met with director of the CSL, Ph.D. Leyla Imanova.
The meeting discussed the use of modern information technologies in libraries, the exchange of experience and perspectives of cooperation. L. Imanova spoke about the existing relations with libraries in Kiev, Poltava and Kharkov, noting the importance of international interlibrary exchange.
Later the Ukrainian guests got acquainted with the activities of the library and visited the Diplomatic Fund, Rare Books Fund, Dissertations Hall and other reading rooms. They have thoroughly studied the activities of the CSL Digitalization and Open Electronic Resources.
The delegation donated books on the history, culture, architecture and literature of Ukraine to the CSL fund.