Mərkəzi Elmi Kitabxana Ukraynanın kitabxanaları ilə əlaqələrini genişləndirir
Ukraynanın Dövlət Gənclər Kitabxanasının müdiri Qeorqiy Saprıkinin başçılığı ilə Ukrayna kitabxanalarını təmsil edən nümayəndə heyəti AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Nümayəndə heyəti əvvəlcə MEK-in direktoru, t.ü.f.d. Leyla İmanova ilə görüşüb.
Görüşdə kitabxanalara müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb. L.İmanova Kiyev, Poltava, Xarkov kitabxanaları ilə mövcud əlaqələrdən danışıb, kitabxanalararası beynəlxalq informasiya mübadiləsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra ukraynalı qonaqlar kitabxananın fəaliyyəti ilə tanış olub, Diplomatik Fond, Nadir kitablar Fondu, Dissertasiyalar zalı və digər oxu zallarını ziyarət ediblər. Onlar MEK-in Rəqəmsallaşdırma və Açıq elektron mənbələr şöbələrinin fəaliyyətini dərindən öyrəniblər.
Nümayəndə heyəti tərəfindən MEK-in fonduna Ukraynanın tarixi, mədəniyyəti, memarlığı və ədəbiyyatı ilə bağlı kitablar hədiyyə edilib.

Делегация, представляющая украинские библиотеки, во главе с руководителем Государственной библиотеки для молодежи Украины Георгием Сапрыкиным посетила Центральную научную библиотеку НАНА.
Делегация провела встречу с директором ЦНБ, доктором философии по медицине Лейлой Имановой.
На встрече обсуждались вопросы использования современных информационных технологий в библиотеках, обмен опытом и перспективы сотрудничества. Л.Иманова рассказала о существующих отношениях с библиотеками в Киеве, Полтаве и Харькове, отметив важность международного межбиблиотечного обмена.
Далее украинские гости ознакомились с деятельностью библиотеки и посетили Дипломатический фонд, Фонд редких книг, Диссертационный зал и другие читальные залы. Они тщательно изучили деятельность Отдела оцифровки и открытых электронных ресурсов ЦНБ.