Oktyabrın 3-də AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda görkəmli rus şairi Sergey Yeseninin anadan olmasının 124-cü ildönümünə həsr edilən ədəbi-musiqili tədbir keçirilib.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, Rusiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin nümayəndələri, “Sergey Yesenin” adına Azərbaycan-Rus Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinin əməkdaşları və orta məktəb şagirdləri iştirak ediblər.
Mərasimi muzeyin elmi işçisi Ceyran Qənbərli açaraq tədbirin ənənəvi hal aldığını və 1972-ci ildən etibarən S.Yeseninin yaradıcılığının burada qeyd olunduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, 1975-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü nəticəsində Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşlarının iştirakı ilə Mərdəkanda Sergey Yeseninin ev-muzeyi açılıb. O, muzeyin zəngin eksponatlara malik olduğunu, burada qorunan əşyaların ədibin əsasən Moskva, Sankt-Peterburq və Bakıda yaşadığı dövrləri əhatə etdiyini söyləyib. C.Qənbərli, həmçinin Rusiyanın ölkəmizdəki sabiq səfiri Vladimir Doroxin tərəfindən şairin əlyazmalarının muzeyə hədiyyə olunduğunu vurğulayıb.
2008-ci ildə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun təşəbbüsü ilə ev-muzeyinin Sergey Yeseninin adını daşıyan Rus-Azərbaycan Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinə çevrildiyini deyən C.Qənbərli mərkəz tərəfindən məktəb və universitetlərdə şairin poetik irsinin təbliğatının aparıldığını bildirib. O, bu gün mərkəzin iki ölkə arasında elmi, mədəni və dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Rusiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin nümayəndəsi Viktor Korobov, Rusiya Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Qalina Manafova, Rusiya Yazıçıları İttifaqının üzvü Eldar Əhədov, Erzia Beynəlxalq Mədəniyyət Fondunun vitse-prezidenti Elena Butrova və digərləri çıxış edərək tədbiri yüksək qiymətləndirib, S.Yeseninin yaradıcılığı ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

3 октября в Институте дендрологии НАНА прошло литературно-музыкальное мероприятие, посвященное 124-й годовщине со дня рождения выдающегося русского поэта Сергея Есенина.
В мероприятии, организованном Национальным музеем азербайджанской литературы, приняли участие директор Института дендрологии, член-корреспондент НАНА Тофик Мамедов, представители посольства России в нашей стране, сотрудники Центра азербайджано-российских литературных связей имени Сергея Есенина и учащиеся старших классов.
Открывая церемонию, научный сотрудник музея Джейран Ганбарлы сказала, что начало этой традиции положил Есенинский праздник поэзии, состоявшийся в Мардакянах в 1972 году. Она отметила, что в 1975 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева в Мардакянах при участии Национального музея азербайджанской литературы был открыт Дом-музей Сергея Есенина. Экспозиция Дома-музея отражает жизнь и творчество великого русского поэта – московский, петербургский периоды его жизни. Но особое внимание уделено бакинскому периоду его жизни. Докладчик также отметила, что ценным экспонатом музея являются рукописи Есенина, которые в свое время в дар музею преподнёс Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Азербайджане господин Владимир Дорохин.
Отметив, что в 2008 году по инициативе директора Национального музея азербайджанской литературы академика Рафаэля Гусейнова дом-музей был превращен в Русско-азербайджанский литературный центр имени Сергея Есенина, она добавила, что сегодня центр играет важную роль в укреплении научных, культурных и дружеских отношений между двумя странами.
Далее выступили представитель посольства России в Азербайджане Виктор Коробов, директор Русского культурного центра Галина Манафова, член Союза писателей России Эльдар Ахадов, вице-президент Международного культурного фонда «Эрзия» Елена Бутрова и другие.