Oktyabrın 9-da AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi ictimaiyyətin nümayəndələri şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, pedaqoq, professor Aida İmanquliyevanın anadan olmasının 80 illik yubileyi münasibətilə II Fəxri xiyabana gələrək xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Mərasimdə çıxış edənlər görkəmli alimin fəaliyyətindən, yüksəkixtisaslı ərəbşünas kadrların hazırlanmasında mühüm xidmətlərindən, şərqşünaslıq elminə verdiyi töhfələrdən danışıblar.
Bildirilib ki, Aida İmanquliyeva Azərbaycan şərqşünaslığında yeni dövr ərəb ədəbiyyatının ilk tədqiqatçısı və bu sahədə ilk azərbaycanlı elmlər doktoru, professor ərəbşünas qadın olub.
Üç monoqrafiya (“Mixail Nüaymə və “Qələmlər birliyi”, “Cübran Xəlil Cübran”, “Yeni ərəb ədəbiyyatı korifeyləri”) və 70-dən çox elmi məqalənin müəllifi Aida İmanquliyeva Şərq filologiyası sahəsində yazılmış bir çox elmi əsərlərin redaktoru idi. Azərbaycan EA Şərqşünaslıq İnstitutunda fəaliyyət göstərən “Asiya və Afrika ölkələri xalqları ədəbiyyatları” ixtisası üzrə müdafiə şurasının sədri olub. Azərbaycan şərqşünaslıq elmini keçmiş SSRİ məkanında və onun hüdudlarından kənarda layiqincə təmsil edib.
Ümumittifaq Şərqşünaslar Cəmiyyətinin Rəyasət Heyətinin, Şərq ədəbiyyatlarının tədqiqi üzrə Ümumittifaq Koordinasiya Şurasının üzvü olan Aida İmanquliyeva uzun illər səmərəli pedaqoji fəaliyyət göstərib, Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) ərəb filologiyası fənnindən mühazirələr oxuyub.
Aida xanımın xatirəsi ürəklərdə əbədi yaşayır. Əsərləri dönə-dönə oxunur, təhlil və tədqiq edilir, tərcümə olunur, yenidən işıq üzü görür. Onun əsərləri, elmi monoqrafiyaları bu gün də aktuallığını qoruyub saxlayır, gənc nəsillər görkəmli şərqşünas alim Aida İmanquliyevanın əsərlərinə daim müraciət edirlər.

9 октября члены Президиума НАНА, представители научного сообщества посетили во II Аллее почетного захоронения могилу выдающегося ученого-востоковеда Аиды Имангулиевой, с глубоким уважением почтил ее память, возложил венок и цветы на ее могилу.
Было отмечено, что Аида Имангулиева была первым исследователем арабской литературы нового периода в азербайджанском востоковедении, а также первой женщиной-профессором, доктором наук в этой области.
Автор трех монографий («Михаил Нуайме и объединение писателей», «Джубран Халил Джубран», «Корифеи новой арабской литературы») и более 70 научных статей Аида Имангулиева являлась редактором многих научных работ в области восточной филологии. Она была председателем Совета по защите по специальности «Литература народов стран Азии и Африки», функционирующего в Институте востоковедения АН Азербайджана, достойно представляла азербайджанскую востоковедческую науку на пространстве бывшего СССР и за его пределами.
Аида Имангулиева, являвшаяся членом Президиума Всесоюзного общества востоковедов, Всесоюзного координационного совета по исследованию восточной литературы, долгие годы осуществляла плодотворную педагогическую деятельность, читала в Азербайджанском государственном университете лекции по арабской филологии.
Молодые поколения всегда обращаются к произведениям Аиды Имангулиевой, работы, научные монографии выдающегося ученого-востоковеда и сегодня сохраняют свою актуальность. Труды ученого перечитываются, исследуются и изучаются, переводятся, вновь выходят в свет.