Oktyabrın 9-da AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi ictimaiyyətin nümayəndələri şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, pedaqoq, professor Aida İmanquliyevanın anadan olmasının 80 illik yubileyi münasibətilə II Fəxri xiyabana gələrək xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Mərasimdə çıxış edənlər görkəmli alimin fəaliyyətindən, yüksəkixtisaslı ərəbşünas kadrların hazırlanmasında mühüm xidmətlərindən, şərqşünaslıq elminə verdiyi töhfələrdən danışıblar.
Bildirilib ki, Aida İmanquliyeva Azərbaycan şərqşünaslığında yeni dövr ərəb ədəbiyyatının ilk tədqiqatçısı və bu sahədə ilk azərbaycanlı elmlər doktoru, professor ərəbşünas qadın olub.
Üç monoqrafiya (“Mixail Nüaymə və “Qələmlər birliyi”, “Cübran Xəlil Cübran”, “Yeni ərəb ədəbiyyatı korifeyləri”) və 70-dən çox elmi məqalənin müəllifi Aida İmanquliyeva Şərq filologiyası sahəsində yazılmış bir çox elmi əsərlərin redaktoru idi. Azərbaycan EA Şərqşünaslıq İnstitutunda fəaliyyət göstərən “Asiya və Afrika ölkələri xalqları ədəbiyyatları” ixtisası üzrə müdafiə şurasının sədri olub. Azərbaycan şərqşünaslıq elmini keçmiş SSRİ məkanında və onun hüdudlarından kənarda layiqincə təmsil edib.
Ümumittifaq Şərqşünaslar Cəmiyyətinin Rəyasət Heyətinin, Şərq ədəbiyyatlarının tədqiqi üzrə Ümumittifaq Koordinasiya Şurasının üzvü olan Aida İmanquliyeva uzun illər səmərəli pedaqoji fəaliyyət göstərib, Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) ərəb filologiyası fənnindən mühazirələr oxuyub.
Aida xanımın xatirəsi ürəklərdə əbədi yaşayır. Əsərləri dönə-dönə oxunur, təhlil və tədqiq edilir, tərcümə olunur, yenidən işıq üzü görür. Onun əsərləri, elmi monoqrafiyaları bu gün də aktuallığını qoruyub saxlayır, gənc nəsillər görkəmli şərqşünas alim Aida İmanquliyevanın əsərlərinə daim müraciət edirlər.

Members of the ANAS Presidium, representatives of the scientific community have pilgrimaged the grave of Aida Imanguliyeva, notable orientalist-scientist, Dr. Philology and Professor, in the 2nd Alley of Honor, put wreath in front of it and commemorated her on October 9,
It was noted that, Aida Imanguliyeva made a great contribution to the world of Oriental studies. Aida Imanguliyeva's scientific activity opened a new page in the study of modern Arabic literature. The great scientist provided important merits in the training of highly qualified Arabian specialists.
The author of three monographs and more than 70 scientific articles, Aida Imanguliyeva was the editor of many scientific works in the field of oriental philology. She was chairman of the Defense Council, specializing in the Literature of the Peoples of the Countries of Asia and Africa, which operates at the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of Azerbaijan, adequately represented Azerbaijani oriental science in the former Soviet Union.
Aida Imanguliyeva, who was a member of the Presidium of the All-Union Society of Orientalists, the All-Union Coordinating Council for the Study of Oriental Literature, for many years carried out fruitful pedagogical activities, gave lectures on Arabic philology at Azerbaijan State University.
Young generations always turn to the works by Aida Imangulieva,scientific monographs. Today, the scientific monographs by the outstanding oriental scholar are no less relevant. The works by scientist are re-read, researched and studied, translated, re-published.