Oktyabrın 14-də Geologiya və Geofizika İnstitutunda AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) Məclisinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev, AHİ-nin Məclis üzvləri, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının ümumi işlər üzrə direktor müavinləri və həmkarlar təşkilatlarının sədrləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə görkəmli şərqşünas alim, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, akademik Vasim Məmmədəliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
İclası AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib, rəhbərlik etdiyi qurumun 2019-cu ildə gördüyü işləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ötən dövr ərzində akademiya əməkdaşlarının pulsuz tibbi müayinəsi həyata keçirilib, mütəmadi ərzaq yarmarkaları təşkil olunub, teatrlara, istirahət düşərgələri və sanatoriyalara göndərişlər verilib, aztəminatlı ailələrə ərzaqlar paylanılıb. Bundan əlavə, o, 20 Yanvar faciəsi və Xocalı soyqırımına, Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününə və s. həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib.
H.Qurbanov cari ildə əməkdaşların asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün Akademiya Şəhərciyinin həyətində AHİ-nin maliyyə dəstəyi ilə hazırlanan voleybol və basketbol meydançasının istifadəyə verildiyini söyləyib. O, bu idman növlərinin 2020-ci ildə AMEA-nın ilk təşkilatları arasında keçiriləcək III Spartakiadaya salınmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
AHİ sədri, həmçinin AMEA əməkdaşlarından ibarət musiqi ansamblının yaradılmasının planlaşdırıldığını bildirib.
İclasda daha sonra AMEA İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev Xızı Dayaq Məntəqəsində akademiya əməkdaşlarına paylanılan torpaq sahələrindən istifadəyə nəzarətin gücləndirilməsi barədə çıxış edib. Bildirib ki, akademiya əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və səmərəli istirahətinin təşkili məqsədilə AMEA-nın “Xızı” Kənd Təsərrüfatı İstehsalat Kompleksinin balansından torpaq sahəsi ayrılıb. O, ərazidə aparılan işlərin Rəyasət Heyətinin iclasında təsdiqlənmiş "AMEA əməkdaşlarına bağçılıq-bostançılıq məqsədilə müvəqqəti istifadə üçün torpaq sahəsinin ayrılması və ondan istifadə olunması Qaydaları" haqqında sənədə əsasən həyata keçirildiyini deyib. Diqqətə çatdırıb ki, ötən müddət ərzində ərazidə xəritələnmə işləri aparılaraq torpaqlar paylanılıb, giriş yolu salınıb, su quyuları qazılıb, müəyyən hasarlanma işləri həyata keçirilib. Hazırda ərazidə relyefə uyğun ağacların əkilməsi planlaşdırılır.
S.Əliyev mövcud çatışmazlıqlardan da bəhs edərək, elmi müəssisə və təşkilatların ümumi işlər üzrə direktor müavinlərini problemlərin həllinə dəstək verməyə çağırıb.
Daha sonra çıxış ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
İclasda, həmçinin Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin, Yüksək Texnologiyalar Parkının və "Elm" Nəşriyyatının həmkarlar təşkilatlarında seçilmiş yeni sədrlərin Məclisə üzvlüyü təsdiqlənib.

ANAS Institute of Geology and Geophysics held next meeting of the Mejlis of ANAS Free Trade Union on October 14.
The event was attended by the Deputy Head of ANAS Office of Administration of ANAS Sardar Aliyev, members of the Mejlis of the Trade Union, Deputy Directors for general issues of scientific institutions and organizations of the Academy and chairmen of trade union organizations.
At first, with a minute of silence, the memory of the prominent oriental scholar academician Vasim Mammadaliev was honored.
Chairman of the Free Trade Union, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov informed on agenda and highlighted the work done by the organization for 2019. According to him, over the past period were held free check-up of Academy staff, regular food fairs were organized, parcels were sent to theaters, camps and sanatoriums and food was distributed to low-income families.
In addition, he noted that, over the past period a series of events have been organized on the tragedy of January 20, the Khojaly genocide, etc.
H.Gurbanov said that, this year, by the financial support of the ANAS Free Trade Union a volleyball and basketball court was put into operation in the courtyard of Academy campus, so that employees can spend their leisure time efficiently. He noted that, these sports are planned to be included in the III Spartakiad, which will be among the first organizations of ANAS in 2020.
The chairman of the Free Trade Union also noted that, it is planned to create ANAS musical ensemble.
Sardar Aliyev, Deputy Head of ANAS Office of Administration of ANAS Sardar Aliyev spoke about strengthening control over the use of land provided to Academy staff at the Khizi base station. According to him, the land was allocated from the balance of the Khizyn agricultural production complex of ANAS in order to improve the social situation and organize effective recreation for the Academy staff.
According to him, the work on the site was carried out in accordance with the document on "Rules for the allocation and use of land for temporary use for horticultural and gardening purposes ANAS employees", approved at a meeting of ANAS Presidium.
He noted that, over the past period, in this territory was carried out mapping, land was distributed, access roads were laid, water wells were drilled and some excavation work was carried out. It is currently planned to plant trees in the area that match the terrain.
The meeting also approved the membership in the Mejlis of the new chairmens of the Free Trade Unions - Republican Seismic Survey Center, High Technologies Park of ANAS and “Elm” Publishing House.