AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Beynəlxalq Türk Akademiyasının Azərbaycan nəşrlərinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli türk dövlətləri arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Beynəlxalq Türk Akademiyasının Azərbaycan nəşrlərinin çap olunması elm aləminə dəyərli töhfələrdən biridir.
“Azərbaycan türk dünyasına inteqrasiya baxımından mühüm addımlar atıb. Müstəqil Azərbaycan türk dünyasının aparıcı dövlətlərindən biridir və türk dünyası ölkələri ilə bir yerdədir. Bu, ulu öndərimiz Heydər Əliyevin açdığı, Prezident İlham Əliyevin dəstəklədiyi və uğrunda mübarizə apardığı böyük yoldur. Artıq türk dövlətlərinin iqtisadi, mədəni, elmi, ədəbi birliyi bu ölkələrin hər birinin inkişafına sanballı töhfələr verir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib.
Daha sonra Beynəlxalq Türk Akademiyasının daimi katibi Asxat Kesikbayev çıxış edərək təmsil etdiyi qurum barədə məlumat verib. Bildirib ki, akademiya Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının təşkilatıdır. Onun yaradılması haqqında Saziş 2012-ci il avqustun 22-23-də Türk Şurasının Bişkekdə keçirilən 2-ci Zirvə Görüşündə imzalanıb və quruma beynəlxalq status verilib.
A.Kesikbayev qeyd edib ki, təşkilat türk dilinin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin və etnoqrafiyasının tədqiqini koordinasiya və təşviq etmək məqsədilə fəaliyyət göstərir. Akademiyanın digər fəaliyyət məqsədləri türk xalqlarının mədəni və mənəvi irsinin tədqiqi, dünya sivilizasiyasının inkişafında payının artırılması, dünya ictimaiyyətinin türk xalqlarının nailiyyətləri haqqında məlumatlandırılmasıdır.
Katib həm Azərbaycanın, mən də AMEA-nın türk dünyasında yeri və rolu olduğunu vurğulayıb, təqdimatı keçirilən kitablar barədə fikirlərini bölüşüb.
Sonra tarix üzrə elmlər doktoru Eynulla Mədətli Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr edilmiş “Elinə yol açan” kitabı, filologiya üzrə elmlər doktoru Fəridə Əzizova “Mən cahana sığmazam” Nəsiminin şeirlər kitabı, filologiya üzrə elmlər doktoru Əlizadə Əsgərli “Azərbaycan ədəbiyyatı antologiyası”, filologiya üzrə elmlər doktoru Almaz Ülvi “Mağcan Jumabayevin şeirləri” kitabları haqqında məruzələrlə çıxış ediblər.

Презентация азербайджанских публикаций Международной тюркской академии состоялась в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Выступивший вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли отметил успешное развитие дружеских и братских отношений между тюркскими государствами. По его словам, публикация азербайджанских публикаций Международной тюркской академией является результатом этих отношений.
В своем выступлении академик подчеркнул, что Азербайджан предпринял важные шаги для интеграции в тюркский мир. Независимый Азербайджан является одной из ведущих стран тюркского мира. Это путь, основы которого заложены нашим общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и развивающийся сегодня при поддержке Президента Ильхама Алиева. Экономическое, культурное, научное и литературное единство тюркских государств уже вносит значительный вклад в развитие каждой из этих стран.
Затем постоянный секретарь Международной тюркской академии Асхат Кесикбаев рассказал об организации, которую он представляет. По его словам, академия является организацией Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
А. Кесикбаев сообщил, что организация работает над координацией и популяризацией изучения тюркского языка, литературы, культуры и этнографии. Другие цели Академии - изучение культурного и духовного наследия тюркских народов, повышение их вклада в развитие мировой цивилизации, информирование мирового сообщества о достижениях тюркских народов.
Секретарь подчеркнул роль Азербайджана и НАНА в тюркском мире и поделился своими мыслями о представленных книгах.
Далее с докладами о своих книгах выступили доктор исторических наук Эйнулла Мадатли, доктор филологических наук Фарида Азизова, доктор филологических наук Ализаде Аскерли, доктор филологических наук Алмаз Улви.