Tədqiqatçı alim AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova və müəssisə əməkdaşlarının iştirak etdiyi seminarda “Müasir biologiyada CRİSPR sisteminin tətbiqi” mövzusunda çıxış edib, sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, S.Kaboli 1998-2002-ci illərdə Zəncan Universitetində “Hüceyrə və molekulyar biologiya” üzrə bakalavr dərəcəsini bitirib. O, 2004-2008-ci illərdə Mazandaran Tibb Elmləri Universitetində “Tibbi mikologiya”, 2009-2011-ci illərdə isə Yaponiyanın Osaka Universitetində “Mikrobioloji biologiya” üzrə magistr dərəcələrini alıb. Alim 2014-cü ildə Osaka Universitetində həmin ixtisas üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.

Doctor of Osaka University of Japan and Zanjan Medical University of the Islamic Republic of Iran Saeed Kaboli visited ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.
Researcher delivered a paper on "Application of CRISSPR system in modern biology" and respondent the questions at the seminar, which was attended by the vice-president of ANAS, Director of the Institute, academician Irada Huseynova and employees of the Institute.
In 1998-2002 Saeed Kaboli graduated from Zanjan University with a bachelor's degree in “Cellular and Molecular Biology”. In 2004-2008 he received Master’s Degree at Mazandaran University of Medical Sciences in “Medical Micrology” and in 2009-2011 “Microbiological Biology” at Osaka University in Japan. In 2014, he defended his Doctoral at Osaka University.