Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Məmmədov, büro üzvləri və bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra AMEA prezidentinin "AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına məxsus patentlərdən daha səmərəli istifadə edilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında" 24 sentyabr 2019-cu il tarixli sərəncamının icrası məqsədilə YT Parkla BTEB-in elmi təşkilatları arasında tədqiqat planları, tətbiqi xarakterli işlərin ölkə iqtisadiyyatının real ehtiyaclarına uyğunluğu və kommersiyalaşdırılması perspektivləri müzakirə olunub. Ə.Əmiraslanov institutların patentlərinin tətbiqi ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verib.
İclasda, həmçinin "Azərbaycan faunasının taksonomik spektri (onurğalılar)" toplusu üzrə işçi qrupunun tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında məsələ müzakirə edilib. Ə.Əmiraslanov oktyabrın 8-də AR Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının strukturunda fəaliyyət göstərən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasının keçirildiyini xatırladıb, sözügedən tədbirdə işçi qrupun yaradılmasının məqsədəuyğun hesab edildiyini bildirib.
Daha sonra büro qeyd edilən qrupun tərkibi haqqında müvafiq qərar qəbul edib.
Tədbirdə, o cümlədən Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifovun 60 illik yubileyi haqqında məlumat verilib, alimə BTEB-in Fəxri fərmanının verilməsi qərara alınıb.
İclasda bir sıra kadr məsələləri ilə bağlı müvafiq qərarlar da qəbul edilib.
Sonda akademik Əhliman Əmiraslanov bölmənin elmi müəssisə və təşkilatlarının 2019-cu il üzrə hesabatlarının hazırlanması ilə bağlı tapşırıq verib.

21 октября состоялось очередное заседание Отделения биологических и медицинских наук НАНА.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь отделения академик Ахлиман Амирасланов, директор Парка высоких технологий (Парк ВТ) НАНА, доктор философии по наукам о Земле, доцент Самир Мамедов, члены бюро и руководители научных учреждений, входящих в подразделение.
Открыв заседание, академик Ахлиман Амирасланов проинформировал участников о вопросах повестки дня.
Затем с целью выполнения Распоряжения президента НАНА «О некоторых мерах по более эффективному использованию патентов, принадлежащих научным учреждениям и организациям НАНА» от 24 сентября 2019 года, было обсуждено соответствие планов исследований между научными учреждениями Парка ВТ и ОБМН, прикладных мероприятий к реальным потребностям экономики страны. А.Амирасланов дал указания и рекомендации по применению патентов институтов.
В ходе заседания также обсуждалось утверждение рабочей группы по «Таксономическому спектру фауны Азербайджана (позвоночных)». А. Амирасланов напомнил о прошедшем 8 октября заседании Отделения биологических и медицинских наук, которое действует в структуре Терминологической комиссии при Кабинете министров Азербайджанской Республики, и довел до внимания целесообразность создания рабочей группы.
Затем Бюро приняло соответствующее решение о составе группы.
На мероприятии также была дана информация о 60-летии директора Института зоологии, доктора философии по физике, доцента Эльмана Юсифова. Было принято решении о вручении ученому Почетной грамоты ОБМН.
На встрече были приняты соответствующие решения по ряду кадровых вопросов.
В заключение академик Ахлиман Амирасланов дал поручение о подготовке отчетов научных учреждений и организаций отделения за 2019 год.