AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunda Naxçıvan Dövlət Universitetinin Tarix ixtisasının II kurs tələbələri ilə görüş keçirilib.
Əvvəlcə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli çıxış edərək Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Ali və orta ixtisas təhsil müəssisələrində ixtisasların müvafiq təşkilatlara hamiliyə verilməsinə dair əlavə tədbirlər və innovasiyaların dəstəklənməsi haqqında” 3 aprel 2019-cu il tarixli sərəncamını xatırladıb. Alim təhsil və elmi müəssisələr arasında əlaqələrin gücləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib, hamiliyə götürülən tələbələrin elmə maraqlarının artırılmasında alim və ziyalıların üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, institut tərəfindən hamiliyə götürülən tələbələrlə müntəzəm görüşlərin, açıq dərslərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Görüş çərçivəsində tələbələr bölmənin Аrхeоlоgiyа və Etnоqrаfiyа muzeyində olublar. Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Arxeoloji xidmət şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zeynəb Quliyeva “Azərbaycan tarixşünaslığında arxeologiya elminin yeri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Z.Quliyeva diqqətə çatdırıb ki, muzeyin ekspozisiyasına toplanılan eksponatlar Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Naxçıvan Muxtar Rеspublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qоrunması və paspоrtlaşdırılması işinin təşkili haqqında” 6 dekabr 2005-ci ildə imzaladığı tarixi sərəncam əsasında 2006-2018-ci illərdə regionun tədqiqi zamanı əldə edilən maddi-mədəniyyət nümunələridir.
Sonda tələbələr muzeyin eksponatları ilə tanış olub, onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.

ANAS Nakhchivan Division, Institute of History, Ethnography and Archeology met with the second year students of the History Department of the Nakhchivan State University.
Firstly, Fakhraddin Safarli, Director of the Institute, correspondent member of ANAS recalled on a Degree "On supporting of additional measures and innovations on transfer of specialties of higher and secondary educational institutions to the agency to the relevant organizations" dated April 3, 2019 by the Chairman of the Supreme Assembly of the Autonomous Republic of Nakhchivan, Vasif Talibov.
The scientist emphasized the need to strengthen ties between educational and scientific institutions and spoke about the tasks, assigned by scientists and intellectuals to increase students' interest in science. He said that, the Institute plans to hold regular meetings and open classes with students.
As part of the meeting, the students visited the Museum of Archaeology and Ethnography of the Department. Head of the Department of Archeology service at the Institute of History, Ethnography and Archeology, PhD in History, Associate Professor Zeynab Guliyeva delivered a paper on "The role of archeological science in Azerbaijani history".
Zeynab Guliyeva said that, the exhibits, collected at the museum are material and cultural examples obtained during the study of the region in 2006-2018.