Akademiyanın Rəyasət Heyətində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) vitse-prezidenti, akademik Taliya Xabriyeva ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan akademik Ramiz Mehdiyev hər iki ölkə arasında möhkəm dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu və bu əlaqələrin prezidentlər – Vladimir Putinlə İlham Əliyevin arasında mövcud olan yüksək etimad və şəxsi dostluğa əsaslandığını bildirib. Qeyd edib ki, iki ölkənin elmi strukturları arasında da 2005 və 2019-cu illərdə imzalanan əməkdaşlıq haqqında sazişlərə əsaslanan geniş tərəfdaşlıq münasibətləri yaranıb və uğurla inkişaf edir. Cari ilin may ayında iki qurum arasında imzalanan elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında sazişin əhəmiyyətindən danışan akademik R.Mehdiyev bildirib ki, sözügedən sənəddə elm və texnologiyaların prioritet istiqamətləri üzrə birgə elmi layihələrin işlənməsi, həyata keçirilməsi, təcrübə və informasiya mübadiləsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların koordinasiyası, birgə elmi tədbirlərin keçirilməsi kimi məsələlər əksini tapıb və hazırda bu işlər uğurla yerinə yetirilir.
AMEA rəhbəri, həmçinin Akademiya ilə Rusiyanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələri arasında imzalanan digər sazişlərin həyata keçirilməsindən və mühüm nəticələrindən də söz açıb. Son dörd il ərzində müxtəlif elmi istiqamətləri, əsasən də təbiət və texniki elmləri əhatə edən 50-yə yaxın sazişin icrasından danışan alim əməkdaşlıq çərçivəsində Xəzərin mineral ehtiyatları, biomüxtəlifliyi və ekoloji problemləri, molekulyar biologiya, tibb və farmakologiya, fiziologiya, neft kimyası, informasiya texnologiyaları, nanotexnologiyalar, kosmik tədqiqatlar, ədəbiyyatşünaslıq, tarix, arxeologiya və etnoqrafiya kimi elm sahələrinin prioritet istiqamət olduğunu qeyd edib.
Akademik R.Mehdiyev AMEA alimlərinin REA-nın Geologiya və Yer fizikası institutları, Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetində fəaliyyət göstərən həmkarları ilə sıx əlaqələrinin səmərəli nəticələr verdiyini vurğulayıb. Ölkə alimlərinin Dubnada yerləşən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutundakı fəaliyyətindən danışan AMEA-nın prezidenti bildirib ki, hər il akademiyanın alim və gənc mütəxəssisləri həmin müəssisədə qısamüddətli və uzunmüddətli tədqiqatlar aparırlar.
R.Mehdiyev Azərbaycan və Rusiya Federasiyası, o cümlədən Tatarıstan Respublikası arasında mövcud olan qədim dostluq və tərəfdaşlıq ənənələrindən də bəhs edərək, bu ənənələrin daha da möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərinə öz təşəkkürünü bildirən Rusiya Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Taliya Xabriyeva akademik Ramiz Mehdiyevi AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik edib və alimə REA-nın prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin təbrik məktubunu təqdim edib. Rusiyalı alim iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf edəcəyinə və Akademiya rəhbərliyinə yüksək təcrübəyə malik dövlət xadimi və görkəmli alimin gəlməyinin bu inkişafa xüsusi stimul verəcəyinə əminliyini bildirib.
“Xəzər dialoqu” layihəsindən söz açan akademik Taliya Xabriyeva bu layihənin təkcə iqtisadiyyat, ekologiya, energetika və etnik miqrasiyalar sahələrində deyil, həmçinin ədəbiyyat, sənətşünaslıq, etnoqrafiya, fəlsəfə, arxeologiya və digər humanitar istiqamətlərdə də birgə tədqiqatların təşkilinə təsir edəcəyini bildirib.
Akademik Taliya Xabriyeva Rusiya Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi adından akademik Ramiz Mehdiyevi Moskvaya dəvət edib. Təklif minnətdarlıq hissi ilə qəbul olunub.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər – İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun direktoru, professor Rəşad Qurbanov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və Mətbuat və informasiya idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.

Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев встретился с вице-президентом Российской академии наук
В Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялась встреча президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева с вице-президентом Российской академии наук (РАН), академиком Талией Хабриевой.
Поприветствовав гостью, академик Рамиз Мехтиев отметил, что между двумя странами существуют прочные дружеские связи, которые основаны на высоком доверии и личной дружбе глав государств – президентов Владимира Путина и Ильхама Алиева. Академик сообщил, что и между научными структурами двух стран сложились и успешно развиваются тесные партнерские взаимоотношения, основанные на соглашениях о научном сотрудничестве, подписанных в 2005 и 2019 годах. Говоря о значимости соглашения о научно-техническом сотрудничестве, подписанного в мае текущего года, академик отметил, что в вышеуказанном документе нашли свое отражение такие вопросы, как разработка и осуществление совместных научных проектов по приоритетным направлениям развития науки и технологий, обмен опытом и информацией, подготовка высокоспециализированных кадров, координирование научных исследований, организация совместных научных мероприятий и т.д., и подчеркнул, что в настоящее время все эти работы успешно выполняются.
Также руководитель НАНА рассказал о прочих соглашениях, подписанных между Академией и различными научными и образовательными учреждениями России, и важных результатах, которые были достигнуты в ходе их реализации. Академик отметил, что только за последние 4 года были заключены около 50-ти соглашений, охватывающих различные направления науки, в основном естественные и технические, и добавил, что в рамках сотрудничества приоритетными направлениями являются такие сферы науки, как изучение минеральных ресурсов, биоразнообразия и экологических проблем Каспийского моря, молекулярная биология, медицина и фармакология, физиология, нефтехимия, информационные технологии, нанотехнологии, космические исследования, литературоведение, история, археология, этнография и т.д.
Академик подчеркнул, что тесные связи ученых НАНА с коллегами из Института геологии и Института физики Земли РАН, Российского государственного университета нефти и газа дают плодотворные результаты. Говоря о деятельности отечественных ученых в Объединенном институте ядерных исследований (Дубна), академик Рамиз Мехтиев сообщил, что ежегодно ученые и молодые специалисты НАНА проводят в вышеуказанном учреждении краткосрочные и долгосрочные исследования.
Говоря о давних традициях дружбы и партнерства между Азербайджаном и Россией, а также субъектами Российской Федерации, в частности Республикой Татарстан, ученый выразил уверенность, что эти традиции будут укрепляться и в дальнейшем.
Поблагодарив руководителя НАНА за радушный прием, вице-президент РАН, академик Талия Хабриева поздравила академика Рамиза Мехтиева с его избранием на пост президента НАНА и вручила ученому поздравительный адрес президента Российской академии наук, академика Александра Сергеева. Вице-президент РАН выразила уверенность в том, что научное сотрудничество между двумя странами и впредь будет развиваться, а приход к руководству НАНА столь опытного государственного деятеля и видного ученого придаст этому развитию особый стимул.
Рассказав о проекте «Каспийский диалог», академик Талия Хабриева отметила, что данный проект окажет влияние на организацию совместных исследований не только в сфере экономики, экологии, энергетики и этнических миграций, но и в области гуманитарных наук: литературы, искусствоведения, этнографии, философии, археологии и т.д.
От имени руководства Российской академии наук академик Талия Хабриева пригласила академика Рамиза Мехтиева посетить Москву. Предложение было с благодарностью принято.
На встрече также приняли участие вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, директор Института правовых исследований и региональной интеграции Российского экономического университета имени Г.В.Плеханова, профессор Рашад Курбанов, начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и начальник Управления по печати и информации аппарата Президиума НАНА Зульфугар Фарзалиев.