Akademiyanın Rəyasət Heyətində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) vitse-prezidenti, akademik Taliya Xabriyeva ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan akademik Ramiz Mehdiyev hər iki ölkə arasında möhkəm dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu və bu əlaqələrin prezidentlər – Vladimir Putinlə İlham Əliyevin arasında mövcud olan yüksək etimad və şəxsi dostluğa əsaslandığını bildirib. Qeyd edib ki, iki ölkənin elmi strukturları arasında da 2005 və 2019-cu illərdə imzalanan əməkdaşlıq haqqında sazişlərə əsaslanan geniş tərəfdaşlıq münasibətləri yaranıb və uğurla inkişaf edir. Cari ilin may ayında iki qurum arasında imzalanan elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında sazişin əhəmiyyətindən danışan akademik R.Mehdiyev bildirib ki, sözügedən sənəddə elm və texnologiyaların prioritet istiqamətləri üzrə birgə elmi layihələrin işlənməsi, həyata keçirilməsi, təcrübə və informasiya mübadiləsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların koordinasiyası, birgə elmi tədbirlərin keçirilməsi kimi məsələlər əksini tapıb və hazırda bu işlər uğurla yerinə yetirilir.
AMEA rəhbəri, həmçinin Akademiya ilə Rusiyanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələri arasında imzalanan digər sazişlərin həyata keçirilməsindən və mühüm nəticələrindən də söz açıb. Son dörd il ərzində müxtəlif elmi istiqamətləri, əsasən də təbiət və texniki elmləri əhatə edən 50-yə yaxın sazişin icrasından danışan alim əməkdaşlıq çərçivəsində Xəzərin mineral ehtiyatları, biomüxtəlifliyi və ekoloji problemləri, molekulyar biologiya, tibb və farmakologiya, fiziologiya, neft kimyası, informasiya texnologiyaları, nanotexnologiyalar, kosmik tədqiqatlar, ədəbiyyatşünaslıq, tarix, arxeologiya və etnoqrafiya kimi elm sahələrinin prioritet istiqamət olduğunu qeyd edib.
Akademik R.Mehdiyev AMEA alimlərinin REA-nın Geologiya və Yer fizikası institutları, Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetində fəaliyyət göstərən həmkarları ilə sıx əlaqələrinin səmərəli nəticələr verdiyini vurğulayıb. Ölkə alimlərinin Dubnada yerləşən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutundakı fəaliyyətindən danışan AMEA-nın prezidenti bildirib ki, hər il akademiyanın alim və gənc mütəxəssisləri həmin müəssisədə qısamüddətli və uzunmüddətli tədqiqatlar aparırlar.
R.Mehdiyev Azərbaycan və Rusiya Federasiyası, o cümlədən Tatarıstan Respublikası arasında mövcud olan qədim dostluq və tərəfdaşlıq ənənələrindən də bəhs edərək, bu ənənələrin daha da möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərinə öz təşəkkürünü bildirən Rusiya Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Taliya Xabriyeva akademik Ramiz Mehdiyevi AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik edib və alimə REA-nın prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin təbrik məktubunu təqdim edib. Rusiyalı alim iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf edəcəyinə və Akademiya rəhbərliyinə yüksək təcrübəyə malik dövlət xadimi və görkəmli alimin gəlməyinin bu inkişafa xüsusi stimul verəcəyinə əminliyini bildirib.
“Xəzər dialoqu” layihəsindən söz açan akademik Taliya Xabriyeva bu layihənin təkcə iqtisadiyyat, ekologiya, energetika və etnik miqrasiyalar sahələrində deyil, həmçinin ədəbiyyat, sənətşünaslıq, etnoqrafiya, fəlsəfə, arxeologiya və digər humanitar istiqamətlərdə də birgə tədqiqatların təşkilinə təsir edəcəyini bildirib.
Akademik Taliya Xabriyeva Rusiya Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi adından akademik Ramiz Mehdiyevi Moskvaya dəvət edib. Təklif minnətdarlıq hissi ilə qəbul olunub.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər – İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun direktoru, professor Rəşad Qurbanov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və Mətbuat və informasiya idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.

President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev met with the vice-president of the Russian Academy of Sciences (RAS) academician Taliya Khabriyeva at the Presidium of the Academy.
Welcoming the guest, academician Ramiz Mehdiyev said that there is strong friendship and cooperation between the two countries and these relations are based on high trust and personal friendship between Presidents Vladimir Putin and Ilham Aliyev. He noted that a broad partnership between the scientific structures of the two countries, based on the agreements on cooperation signed in 2005 and 2019, has been established and is successfully developing. Speaking about the importance of an agreement on scientific and technical cooperation signed between the two organizations in May this year, academician R. Mehdiyev said that the document provides for the development and implementation of joint scientific projects in the priority areas of science and technology, training of highly qualified personnel, scientific research. Coordination, joint scientific activities, and these activities are being successfully implemented.
The head of ANAS also spoke about the implementation and significant results of the agreements signed between the Academy and various scientific and educational institutions of Russia. Over the past four years, the scientist spoke about the implementation of nearly 50 agreements covering various scientific fields, mainly natural and technical sciences, including mineral resources, biodiversity and environmental problems of the Caspian Sea, molecular biology, medicine and pharmacology, physiology, petrochemistry, information technology. Nanotechnology, space research, literary studies, history, archeology and ethnography are priority areas.
Academician R. Mehdiyev said that close cooperation of scientists of ANAS with colleagues from the Institute of Geology and Earth Physics, Russian State University of Oil and Gas has brought fruitful results. Speaking about the activities of scientists at the United Nuclear Research Institute in Dubna, the president of ANAS said that every year scientists and young specialists of the Academy conduct short-term and long-term research at the facility.
R. Mehdiyev spoke about the ancient traditions of friendship and partnership between the Russian Federation and the Republic of Tatarstan, and expressed his confidence that these traditions will be further strengthened.
Vice-president of the Russian Academy of Sciences, Academician Taliya Khabriyeva, who thanked the head of ANAS for sincere reception, congratulated academician Ramiz Mehdiyev on his election as the President of ANAS and presented the congratulatory letter of the scientist Alexander Sergeyev, president of RAS.
Speaking from the “Caspian Dialogue” project academician Taliya Khabriyeva said that the project would have an impact not only in the fields of economics, ecology, energy and ethnic migration, but also in the organization of joint research in literature, art, ethnography, philosophy, archeology and other humanitarian fields.
Academician Taliya Khabriyeva invited academician Ramiz Mehdiyev to Moscow on behalf of the leadership of the Russian Academy of Sciences. The offer was accepted with gratitude.
The meeting was attended by the vice-presidents of ANAS academicians - Isa Habibbeyli and Ibrahim Guliyev, director of the Institute of Legal Studies and Regional Integration of the Russian Economic University named after G.V. Plekhanov, Professor Rashad Gurbanov, head of International Relations Office, and head of Press and Information Office Zulfugar Farzaliyev.