AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Polşa Elmlər Akademiyasının Sistem Araşdırmaları İnstitutunun əməkdaşı, “Springer” nəşriyyatının 7 kitab seriyasının və iki jurnalının baş redaktoru, süni intellekt üzrə tanınmış mütəxəssis akademik Janusz Kacprzyk ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da həyata keçirilən islahatlar, eləcə də süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalar istiqamətində aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu gün Akademiyada humanitar və ictimai elmlər üzrə mühüm tədqiqatlar aparılır və süni intellektin bu elm sahələrində tətbiqi imkanları araşdırılır.
Akademiyanın elmi nəşrlər sahəsində zəngin təcrübəsi olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu gün AMEA-nın Rəyasət Heyəti və institutları tərəfindən 30-dan artıq jurnalın çap edildiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, bu nəşrlərdən 5-i nüfuzlu “Scopus” bazasına daxildir və beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. AMEA rəhbəri digər elmi jurnalların da səviyyəsinin qaldırılması, “Scopus” və “Web of Science” kimi nüfuzlu bazalara daxil edilməsi istiqamətində işlər həyata keçirildiyini söyləyib.
Bu günlərdə AMEA tərəfindən ölkəmizdə süni intellektə həsr edilmiş ilk jurnalın təsis olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli nəşrin ingilis dilində fəaliyyət göstərəcəyini bildirib, bu istiqamətdə “Springer” nəşriyyatı ilə birgə əməkdaşlıq imkanlarını təklif edib. Həmçinin Akademiyada işıq üzü görən sanballı nəşrlərin və keçirilən nüfuzlu konfransların materiallarının “Springer”də çapı ilə bağlı təkliflərini bildirib.
Sonra çıxış edən akademik Janusz Kacprzyk “Springer” nəşriyyatında rəhbəri olduğu kitab seriyaları barədə məlumat verib, səsləndirilən təkliflərə dair şəxsi təcrübəsini bölüşüb. O, həmçinin AMEA ilə gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair təkliflərini təqdim edib.
AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov isə çıxışında humanitar və ictimai elmlərdə süni intellektin tətbiqi mövzularında akademik kitab seriyalarının “Springer” nəşriyyatında çapını təklif edib.
Qonaq, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası, buradakı Meridian zalı və Akademiya muzeyi ilə tanış olub, AMEA-nın tarixi barədə məlumatlandırılıb.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev, AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, akademik Əli Abbasov, “Elm” nəşriyyatının direktoru Səbuhi Qəhrəmanov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri Sərxan Xavəri, Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri Ağahüseyn Şükürov, Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsinin müdiri Fariz İmranov, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini Mehman Həsənli və baş mütəxəssis Aida Tağıyeva iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с сотрудником Института системных исследований Польской академии наук, главным редактором 7-ми книжных серий и двух журналов издательства «Springer», известным специалистом в области искусственного интеллекта академиком Янушем Кацпшиком.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли рассказал гостю о проводимых в НАНА реформах, исследованиях в сфере искусственного интеллекта и цифровых технологий, отметив при этом, что в настоящее время в Академии наук ведутся важные исследования в области гуманитарных и общественных наук, а также изучаются возможности применения искусственного интеллекта в этих отраслях.
Сказав, что НАНА имеет богатый опыт в сфере научных изданий, академик Иса Габиббейли сообщил, что Президиумом НАНА и научными институтами издаются более 30-ти журналов, 5 из которых входят во влиятельную базу Scopus и высоко ценятся со стороны международной научной общественности. В настоящее время, продолжил академик, ведется работа над повышением уровня других научных журналов и их включением в такие влиятельные базы, как Scopus и Web of Science.
Сказав, что на днях Академией наук был учрежден первый журнал в стране, посвященный искусственному интеллекту, руководитель НАНА добавил, что он будет издаваться на английском языке, и выдвинул предложения в связи с сотрудничеством с издательством «Springer», а также изданием в «Springer» ценных научных трудов и материалов конференций, проводимых в Академии наук.
Затем выступил академик Януш Кацпшик, который рассказал о книжных сериях, выпуском которых он руководит, и поделился мыслями и предложениями в связи с дальнейшим сотрудничеством с НАНА.
В своем выступлении директор издательства «Элм» НАНА доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов предложил выпустить в издательстве «Springer» академическую серию книг, посвященных применению искусственного интеллекта в гуманитарных и общественных науках.
Далее гость ознакомился со зданием Президиума НАНА, побывал в зале «Меридиан» и Музее Академии, ему была предоставлена подробная информация об истории НАНА.
На встрече принимали участие вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев, академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, академик Али Аббасов, заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доцент Сархан Хавери, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доцент Агагусейн Шукюров, заведующий Отделом цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА доцент Фариз Имранов, заместитель директора Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доцент Мехман Гасанли и главный специалист Аида Тагиева.