“Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirildi
Bu gün AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan neft sənayesinin tarixində xüsusi yer tutan “Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyi münasibətilə “Azərbaycanın neft salnaməsi” kataloqunun təqdimatı və eyni adlı sərginin açılış mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı bildirdi ki, sentyabrın 20-də dünyanın 8 ölkəsinin iştirakı ilə imzalanmış “Əsrin müqaviləsi”nin 20-ci ili tamam olur. Sözügedən müqavilə həm karbohidrogen ehtiyatlarının miqdarına, həm də qoyulan sərmayənin həcminə görə dünyada bağlanan ən iri sazişlər siyahısına daxildir.
“Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyinə həsr olunmuş kitab-kataloq haqqında ətraflı məlumat verən N.Vəlixanlı kataloqun muzeyinin fondlarında qorunan və Azərbaycan neftinin tarixini əks etdirən materiallar əsasında hazırlandığını nəzərə çatdırdı. Bildirdi ki, dörd tematik bölmədən ibarət kataloqda Azərbaycanda neft hasilatı və emalının tarixi barədə məlumat verilir, 1000-dək unikal eksponatın fotoşəkli təqdim olunur. Azərbaycan və rus dillərində nəşr olunan kataloqun “BP-Azərbaycan” şirkətinin maliyə dəstəyi ilə çapdan çıxdığını söyləyən akademik “Neft Daşları”, “Əsrin müqaviləsi” kimi böyük layihələrlə bağlı materiallara kataloqda xüsusi yer ayrıldığını vurğuladı.
Mərasimdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Əsrin müqaviləsi”nin imzalandığı gündən etibarən neft sahəsində əldə olunan uğurlardan, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Azərbaycan elminin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışdı. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin məqsədyönlü və ardıcıl şəkildə həyata keçirdiyi qlobal, genişmiqyaslı və çoxşaxəli iqtisadi siyasəti nəticəsində bu gün neft Azərbaycan xalqının rifahına xidmət edərək, ölkəmizin siyasi müstəqilliyinin, iqtisadi tərəqqisinin, insanlarımızın rifahının təmin edilməsinə yönəldilib.
Qeyd etdi ki, “Əsrin müqaviləsi"nin imzalanması və onun gerçəkləşməsi müstəqil Azərbaycanın iqtisadi inkişaf konsepsiyasını təşkil edən düzgün neft strategiyasının həyata keçirilməsinin parlaq təzahürüdür”.
Çıxışının sonunda A.Əlizadə sərginin materiallarının noyabrın 20-də Çexiya Respublikasında açılacaq Azərbaycanla bağlı beynəlxalq sərgidə də nümayiş olunacağını vurğuladı.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov və ARDNŞ-ın Elm və texnika şöbəsinin rəisi Nazim Vəliyev “Əsrin müqaviləsi”nin Azərbaycan elminin inkişafına verdiyi dəyərli töhfələrindən söz açdılar.
Sonda tədbir iştirakçıları sərgi ilə tanış oldular.
Sərgidə Azərbaycanın neft tarixi ilə bağlı 600-dək eksponat, Xalq Rəssamı Maral Rəhmanzadənin “Neft” silsiləsindən olan və hələ 1947-ci ildə hazırladığı 10 orijinal litoqrafiya və digər materiallar nümayiş etdirildi.

National Museum of Azerbaijan History of ANAS held presentation of “Oil chronicle of Azerbaijan” catalogue and cognominal exhibition dedicated to 20th jubilee of “Contract of the century”.
Speaking at the opening of the jubilee exhibition, director of the museum acad. Naila Velikhanli noted that the directory has been compiled on the basis of the material held in the collections of the museum.
According to her, the catalog consists of 4 sections, including information about the history of mining and processing of Azerbaijani oil. It presents to 1,000 of the unique historical photos related to the twentieth century, reflecting the technical installations and mining tools, work clothes and papers. Particular attention is paid to such major projects as the “Oil Rocks” and “Contract of the Century.”
The catalog is published in Russian and Azeri languages in the financing of “Bp- Azerbaijan”.
Speaking at the presentation President of ANAS, academician Akif Alizadeh said that thanks to the wise, consistent and purposeful activity of the national leader Heydar Aliyev and a multi-faceted and broad economic policy carried by him, today the Azerbaijani oil is its present owner - the people of Azerbaijan, ensuring its independence, economic progress and welfare.
The event was also attended by the director of the Institute of Petrochemical Processes acad. Vagif Abbasov and Head of the Department of Science and Technology of the State Oil Company of Azerbaijan Nazim Veliyev, who spoke about the contribution of the “Contract of the century” in the development of Azerbaijani science.
Then the guests familiarized with the exhibition, which was attended by about 600 exhibits. Of particular interest in the exhibition presented works aroused people's artist of Azerbaijan Maral Rahmanzadeh series “Oil”, in particular, its 10 original lithographs, which have been made yet in 1947.