Muzeydə böyük xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Fransada yaşayan qohumu ilə görüş keçirilib
Noyabrın 1-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində görkəmli xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ikinci oğlu Sadıqın kötükcəsi, hazırda Fransda yaşayan və ixtisasca tarixçi olan Alban Klod ilə görüş keçirilib. Görüşdə muzeyin əməkdaşları, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Bakıda yaşayan qohumları və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, ilk dövlət muzeyi olan bu mədəniyyət ocağı böyük xeyriyyəçi, görkəmli ictimai xadim Hacı Zeynalabdin Tağıyevin sarayında fəaliyyətə başlayıb, ilk ziyarətçilərini 1921-ci ilin mayında qəbul edib.
"Tariximizin önəmli səhifələrində iz qoymuş Azərbaycan milyonçusu H.Z.Tağıyevin nəslinin davamçılarını onun yaşadığı mülkdə görmək bizim üçün böyük şərəfdir" - deyən N.Vəlixanlı muzeyin fəaliyyət istiqamətlərindən birinin Hacı Zeynalabdin Tağıyevin xalqımız üçün gördüyü işləri, onun həyat yolunu araşdırmaq olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, muzeydə böyük xeyriyyəçinin həyat və fəaliyyətinə dair fotoşəkillər, tarixi sənədlər, ona məxsus qiymətli əşyalar toplanılıb. Alimin sözlərinə görə, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin fəaliyyətinin öyrənilməsi Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi deməkdir. Çünki Azərbaycan tarixinin böyük bir hissəsi bu məşhur mesenatın fəaliyyəti ilə bağlıdır.
Muzeyin direktoru Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ictimai, maarifçilik, xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs edərək, onun xatirəsinin əbədi olaraq xalqımızın yaddaşında yaşayacağını bildirib.
Babasının evində olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Alban Klod görüşə görə muzeyin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. O, nənəsi Zərrintac xanımın Parisdə çətinliklərlə dolu mühacir həyatından danışıb. Bildirib ki, Zərrintac Tağıyeva Bakıdan sürgün edildikdən sonra Fransaya gedib və ömrünün sonuna qədər orada yaşayıb.
Ölkəmizə ilk dəfə gəldiyini deyən A. Klod növbəti səfərində H.Z.Tağıyev nəsli ilə bağlı onda olan sənədləri muzeyə təqdim edəcəyini vurğulayıb.
Daha sonra böyük xeyriyyəçinin digər qohumları çıxış edərək Alban Klodu tanımaqdan məmnun olduqlarını bildiriblər.
Sonda N.Vəlixanlı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyatına və xeyriyyəçilik fəaliyyətinə həsr olunmuş kitab-albom və kataloqları qonağa hədiyyə edib.

В музее прошла встреча с проживающим во Франции родственником видного мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева
1 ноября в Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась встреча с праправнуком второго сына видного филантропа Гаджи Зейналабдина Тагиева Садига - Албаном Клодом, в настоящее время проживающим во Франции. На встрече присутствовали сотрудники музея, родственники Гаджи Зейналабдина Тагиева в Баку и общественные деятели.
Приветствуя гостей, директор музея Наиля Валиханлы подробно рассказала об истории создания руководимого ею научного учреждения. Она сказала, что этот культурный центр, который был первым государственным музеем, начал свою деятельность во дворце великого мецената и известного общественного деятеля Гаджи Зейналабдина Тагиева и принял своих первых посетителей в мае 1921 года.
«Для нас большая честь видеть потомков азербайджанского миллионера Г.З.Тагиева, оставившего глубокий след в нашей отечественной истории, в его имении», - сказала Н.Велиханлы и отметила, что в музее собраны фотографии, исторические документы и ценные предметы о жизни и деятельности великого мецената. По словам ученого, изучение деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева напрямую связано с изучением нашей отечественной истории. Потому что большая часть истории Азербайджана связана с деятельностью этого знаменитого мецената.
Директор музея рассказала о социальной, просветительской и благотворительной деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева и сказала, что память о нем навсегда останется в сердцах нашего народа.
Выразив удовольствие от посещения дома дедушки, Альбан Клод поблагодарил руководство музея за встречу. Он рассказал о трудной эмигрантской жизни своей бабушки Зарринтадж ханум в Париже. Сообщил, что Зарринтадж Тагиева отправилась во Францию после депортации из Баку и прожила там до конца своей жизни.
Отметив, что это является его первым визитом в нашу страну, А,Клод сказал, что во время своего очередного визита он представит в музей документы о роде Г. Тагиева.
В конце мероприятия Н.Валиханлы подарила гостю книгу-альбом и каталоги, посвященные жизни и благотворительной деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева.