Muzeydə böyük xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Fransada yaşayan qohumu ilə görüş keçirilib
Noyabrın 1-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində görkəmli xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ikinci oğlu Sadıqın kötükcəsi, hazırda Fransda yaşayan və ixtisasca tarixçi olan Alban Klod ilə görüş keçirilib. Görüşdə muzeyin əməkdaşları, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Bakıda yaşayan qohumları və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, ilk dövlət muzeyi olan bu mədəniyyət ocağı böyük xeyriyyəçi, görkəmli ictimai xadim Hacı Zeynalabdin Tağıyevin sarayında fəaliyyətə başlayıb, ilk ziyarətçilərini 1921-ci ilin mayında qəbul edib.
"Tariximizin önəmli səhifələrində iz qoymuş Azərbaycan milyonçusu H.Z.Tağıyevin nəslinin davamçılarını onun yaşadığı mülkdə görmək bizim üçün böyük şərəfdir" - deyən N.Vəlixanlı muzeyin fəaliyyət istiqamətlərindən birinin Hacı Zeynalabdin Tağıyevin xalqımız üçün gördüyü işləri, onun həyat yolunu araşdırmaq olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, muzeydə böyük xeyriyyəçinin həyat və fəaliyyətinə dair fotoşəkillər, tarixi sənədlər, ona məxsus qiymətli əşyalar toplanılıb. Alimin sözlərinə görə, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin fəaliyyətinin öyrənilməsi Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi deməkdir. Çünki Azərbaycan tarixinin böyük bir hissəsi bu məşhur mesenatın fəaliyyəti ilə bağlıdır.
Muzeyin direktoru Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ictimai, maarifçilik, xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs edərək, onun xatirəsinin əbədi olaraq xalqımızın yaddaşında yaşayacağını bildirib.
Babasının evində olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Alban Klod görüşə görə muzeyin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. O, nənəsi Zərrintac xanımın Parisdə çətinliklərlə dolu mühacir həyatından danışıb. Bildirib ki, Zərrintac Tağıyeva Bakıdan sürgün edildikdən sonra Fransaya gedib və ömrünün sonuna qədər orada yaşayıb.
Ölkəmizə ilk dəfə gəldiyini deyən A. Klod növbəti səfərində H.Z.Tağıyev nəsli ilə bağlı onda olan sənədləri muzeyə təqdim edəcəyini vurğulayıb.
Daha sonra böyük xeyriyyəçinin digər qohumları çıxış edərək Alban Klodu tanımaqdan məmnun olduqlarını bildiriblər.
Sonda N.Vəlixanlı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyatına və xeyriyyəçilik fəaliyyətinə həsr olunmuş kitab-albom və kataloqları qonağa hədiyyə edib.

Meeting with a relative of prominent philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev living in France
On November 1, National Museum of Azerbaijan History of ANAS held a meeting with Alban Claude, a great-great grandchild of Sadig, the second son of a prominent philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev, who is a historian and living in France currently. The meeting was attended by members of the museum, relatives of Haji Zeynalabdin Tagiyev in Baku and public figures.
Welcoming the guests, director of the museum, acad. Naila Valikhanli gave detailed information about the history of the museum establishment. She said that this cultural center, the first state museum, started its work in the palace of great philanthropist and prominent public figure Haji Zeynalabdin Tagiyev and received his first visitors in May 1921.
"It is a great honor for us to see the followers of the well-known millionaire H.Z. Taghiyev in the residence where he lived," said N. Valikhanli. She noted that the museum has collected photographs, historical documents and valuable items about the life and activities of the great philanthropist. According to her, the study of Haji Zeynalabdin Tagiyev's activities is a study of the history of Azerbaijan. Because much of Azerbaijan's history is connected with the activities of this famous mesenat.
Expressing his pleasure to visit his grandfather's home, Alban Claude thanked the museum management for the meeting. He spoke about the difficult life of her grandmother Zarrintaj khanum in Paris. Zerrintaj Taghiyeva went to France after being deported from Baku and lived there for the rest of her life.
Claude said that he visited our country for the first time and said that on his next visit he would present the documents of H.Z. Taghiyev’s offspring to the museum.
Later, Haji Zeynalabdin Tagiyev's other relatives expressed their pleasure to recognize Alban Claude.
Finally, N. Valikhanli donated books, albums and catalogs devoted to the life and philanthropist activity og H.Z. Tagiyev to the guest.