Talış bölgəsində insanların həyat keyfiyyəti və uzunömürlüyü tədqiq olunub
AMEA-nın Geologiya və Geofizika (GGİ) və Fiziologiya institutlarının alimlərinin birgə iştirakı ilə “Azərbaycanda daha yüksək təbii radiasiya fonları olan ərazilərdə həyat keyfiyyətinin və əhalinin uzunömürlüyünün tədqiqi” mövzusunda layihə həyata keçirilib.
Layihə Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin (UETM) elan etdiyi qrant çərçivəsində icra edilib. GGİ-ni şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyevin rəhbərlik etdiyi layihədə məqsəd Talış bölgəsində ətraf mühitin yüksək radiasiya fonu olan ərazilərində yaşayan insanların həyat keyfiyyətinin və əhalinin uzunömürlüyünün tədqiqi olub. Layihənin tələblərinə uyğun olaraq Talış bölgəsində müvafiq işlər həyata keçirilib. Həmçinin əhalinin ağciyər xərçəngi xəstəliyi və radonun paylanması arasındakı əlaqənin təhlili, radiometrik, biomedikal və tibbi-sosioloji tədqiqatlar aparılıb, hər bir xüsusi hal üçün metod və üsullar hazırlanıb.
Əldə edilən nəticələr böyük fundamental və sosial təsirə malikdir və insan bədəninin real həyat şəraitinə uyğunlaşmaq qabiliyyətinə, insan həyatının ekoloji şəraitə nəzarətini düzgün təşkil etməyə və radiasiyanın törətdiyi xəstəliklərin qarşısını almağa kömək edəcək.

Изучено качество жизни и долголетие людей в Талышском регионе
При совместном участии ученых Института геологии и геофизики и Института физиологии НАНА был реализован проект на тему «Исследование качества и продолжительности жизни в районах с более высоким естественным радиационным фоном в Азербайджане».
Проект был реализован в рамках гранта Украинского научно-технического центра (УНТЦ). Целью проекта, возглавляемого начальником отдела ИГГ членом-корреспондентом НАНА Чингизом Алиевым, было изучение качества и продолжительности жизни населения, проживающего в районах с высоким радиационным фоном в Талышском регионе. Соответствующие исследования были проделаны в Талышском регионе в соответствии с требованиями проекта. Кроме того, был проведен анализ связи между заболеваемостью раком легких среди населения и распределением радона, проведены радиометрические, биомедицинские и медико-социологические исследования, а также разработаны методы и методики для каждого конкретного случая.
Результаты, которые имеют большое фундаментальное и социальное влияние, будут способствовать адаптировать способность человеческого организма к реальным условиям жизни, правильной организации контроля за условиями среды обитания человека и предотвращать связанные с радиацией заболевания.