Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşları Dövlət Sərhəd Xidməti tərəfindən mükafatlandırılıb
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi (SETM) bir neçə dövlət qurumu, xüsusilə AR Dövlət Sərhəd Xidməti və AR Müdafiə Nazirliyi ilə birgə layihələr həyata keçirir.
Aidiyyəti dövlət qurumlarının müvafiq rəyinə əsasən, SETM-də aparılan müdafiə və milli təhlükəsizlik təyinatlı dövlət əhəmiyyətli bir neçə elmi tədqiqat işləri üzrə son hazır nümunələrin (hərbi təyinatlı məmulatların) Azərbaycan ordusunda tətbiqi və istifadəsi məqsədəuyğun hesab edilib.
Bununla əlaqədar olaraq, hərbi sahəyə elmi tədqiqat işlərinin tətbiqi istiqamətində xidmətlərinə görə SETM-in əməkdaşları təltif ediliblər. Belə ki, Dövlət Sərhəd Xidməti rəisinin müvafiq əmrinə əsasən, SETM-in rəhbəri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, SETM-in 1 nömrəli Elmi tədqiqat laboratoriyasının müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Samir Süleymanov və həmin laboratoriyanın baş mütəxəssisi Namiq Heydərov “Azərbaycan Sərhəd Mühafizəsinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif ediliblər.

Сотрудники Центра стратегических научных исследований награждены Государственной пограничной службой
Центр стратегических научных исследований (ЦСНИ) Президиума НАНА осуществляет совместные проекты с несколькими государственными органами, в частности с Государственной пограничной службой и Министерством обороны АР.
Согласно отзыву соответствующих государственных органов, было сочтено целесообразным применять и использовать в азербайджанской армии последние готовые продукты (военного назначения), которые являются результатом ряда проведенных в ЦСНИ научно-исследовательских работ, имеющих общегосударственное значение в области обороны и национальной безопасности.
В связи с этим сотрудники ЦСНИ были награждены за заслуги во внедрении научных исследований в военную сферу. Согласно соответствующему распоряжению начальника Государственной пограничной службы, руководитель ЦСНИ доктор политических наук Фатали Абдуллаев, заведующий научно-исследовательской лабораторией № 1 ЦСНИ доктор философии по физике Самир Сулейманов и главный специалист Намиг Гейдаров были награждены юбилейной медалью Азербайджанской Республики «100-летие Пограничной охраны Азербайджана (1919-2019)».