İnformasiya Texnologiyaları İnstitunda AMEA-nın Gəncə Bölməsinin rəsmi veb-saytının təqdimatı olub.
Tədbirdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov ameagb.az saytının təhlükəsizlik parametrlərinə və bu günün tələblərinə tam olaraq cavab verdiyini bildirib. Texniki məsələlərə, saytda yerləşdirilən xəbərlərin dinamikasına və aktuallığına toxunan alim bildirib ki, ölkəmizin ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncədə baş verən bütün elmi proseslər bu saytda öz əksini tapmalıdır.
Saytı təqdim edən institutun mühəndis-proqramlaşdırıcısı Aqşin Paşayev bildirib ki, Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərən sayt “Xəbərlər”, “Elanlar”, “Bölmə haqqında”, “İnstitutlar”, “Elmi fəaliyyət”, “Qalereya”, “Nəşrlər” kimi bölmələrdən ibarətdir. Ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda əhatəli axtarış sistemi və xəritə mövcuddur. Həmçinin saytdan sosial şəbəkələrə birbaşa keçid imkanı da var.
İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Nəbibəyova isə çıxışında Gəncə bölməsinin əsas fəaliyyət istiqamətlərini əks etdirən ameagb.az saytının dizayn, proqram və informasiya təminatı baxımından yüksək səviyyədə hazırlandığını, bütün müasir tələblərə cavab verdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun baş mütəxəssisi Əfruz Qurbanova çıxış edərək vurğulayıb ki, yüksək peşəkarlıqla hazırlanmış, müasir tələblərə cavab verən sayt qurumun güzgüsü rolunu oynamaqla yanaşı, onun beynəlxalq layihələrdə iştirakına geniş imkanlar yaradacaq.
Tədbirdə Gəncə Bölməsinin şöbə müdiri Fərhad Mirzəyev veb-saytın hazırlanmasında göstərdiyi xidmətlərə görə institutun mütəxəssislərinə təşəkkürünü bildirib, birgə əməkdaşlığın davam etdiriləcəyini qeyd edib.
Sonda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda ameagb.az saytının idarə olunması üzrə təlim kursunda fəal iştirak etdiyinə görə F.Mirzəyev və İlhamə Cəfərovaya müvafiq sertifikatlar təqdim edilib.

Presentation of the official website of the ANAS Ganja Division was held at the Institute of Information Technology.
At the event, deputy director of the institute for technologies, PhD in technical sciences, associate professor Rashid Alakbarov, said that the ameagb.az site fully meets the security requirements and requirements of today. Touching on technical issues, dynamics and relevance of news posted on the site, the scientist said that all scientific processes taking place in Ganja, the second largest city in the country, should be reflected on this site.
The site's engineer-programmer Agshin Pashayev said that the site operates in Azerbaijani, Russian and English languages, "News", "Ads", "About the Division", "Institutes", "Scientific Activity", "Gallery", "Publications". It consists of the following sections: The site, based on the latest technologies, has a comprehensive search engine and map. There is also a direct link from the site to social networks.
In his speech, Gulnara Nabibayova, chief department of the institute, PhD in technical sciences Gulnara Nabibayova noted that the ameagb.az site, which reflects the main activities of the Ganja Division, is highly developed in terms of design, software and information, and meets all modern requirements.
Then, chief specialist of the institute Afruz Gurbanova said that a highly professional and responsive site will not only play the role of mirror of the organization, but will also open up opportunities for its participation in international projects.
At the event, chief department of Ganja Division Farhad Mirzayev thanked the institute's specialists for the website development and noted that the cooperation would continue.
Finally, relevant certificates were given to F.Mirzayev and Ilhama Jafarova for active participation in the training course on ameagb.az site management at the Institute of Information Technology.