İnformasiya Texnologiyaları İnstitunda AMEA-nın Gəncə Bölməsinin rəsmi veb-saytının təqdimatı olub.
Tədbirdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov ameagb.az saytının təhlükəsizlik parametrlərinə və bu günün tələblərinə tam olaraq cavab verdiyini bildirib. Texniki məsələlərə, saytda yerləşdirilən xəbərlərin dinamikasına və aktuallığına toxunan alim bildirib ki, ölkəmizin ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncədə baş verən bütün elmi proseslər bu saytda öz əksini tapmalıdır.
Saytı təqdim edən institutun mühəndis-proqramlaşdırıcısı Aqşin Paşayev bildirib ki, Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərən sayt “Xəbərlər”, “Elanlar”, “Bölmə haqqında”, “İnstitutlar”, “Elmi fəaliyyət”, “Qalereya”, “Nəşrlər” kimi bölmələrdən ibarətdir. Ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda əhatəli axtarış sistemi və xəritə mövcuddur. Həmçinin saytdan sosial şəbəkələrə birbaşa keçid imkanı da var.
İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Nəbibəyova isə çıxışında Gəncə bölməsinin əsas fəaliyyət istiqamətlərini əks etdirən ameagb.az saytının dizayn, proqram və informasiya təminatı baxımından yüksək səviyyədə hazırlandığını, bütün müasir tələblərə cavab verdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun baş mütəxəssisi Əfruz Qurbanova çıxış edərək vurğulayıb ki, yüksək peşəkarlıqla hazırlanmış, müasir tələblərə cavab verən sayt qurumun güzgüsü rolunu oynamaqla yanaşı, onun beynəlxalq layihələrdə iştirakına geniş imkanlar yaradacaq.
Tədbirdə Gəncə Bölməsinin şöbə müdiri Fərhad Mirzəyev veb-saytın hazırlanmasında göstərdiyi xidmətlərə görə institutun mütəxəssislərinə təşəkkürünü bildirib, birgə əməkdaşlığın davam etdiriləcəyini qeyd edib.
Sonda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda ameagb.az saytının idarə olunması üzrə təlim kursunda fəal iştirak etdiyinə görə F.Mirzəyev və İlhamə Cəfərovaya müvafiq sertifikatlar təqdim edilib.

Института информационных технологий НАНА состоялась презентация официального сайта Гянджинского отделения НАНА. На мероприятии приняли участия заместитель директора по технологиям Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, заведующий отделом №16, доктор философии по технике Гюльнара Набибекова, главный специалист института Афруз Гурбанова научный сотрудник института Юсиф Садыев, инженер-программист Агшин Пашаев, заведующий отдела Гянджинского отделения НАНА Фархад Мирзоев, главный специалист Ильхама Джафарова.
В своем выступлении Рашид Алекперов отметил, что сайт ameagb.az отвечает всем техническим требованиям для правильного функционирования. Помимо технических вопросов, он также коснулся динамики и актуальности новостных репортажей, размещенных на сайте. Зам.директор отметил что, все научные процессы, происходящие в Гяндже, который по величине является вторым городом нашей страны, должны отражаться на этом сайте. Он подчеркнул о важностях соблюдения правил безопасности сайта, защиты авторских прав и ссылок на ключевые новости. И добавил, что сайты научных учреждений и организаций НАНА имеют большое значение для полного освещения инноваций азербайджанской науки.
Сотрудник института Агшин Пашаев, дал обширную информацию о сайте. Он подчеркнул, что сайт jcs.az, который будет функционировать на трех языках (азербайджанском, английском и русском), и из следующих разделений: «Новости», «Объявления», «О подразделении», «Институты», «Научная деятельность», «Галерея», «Публикации». По его словам, сайт, созданный на основе новейших технологий, имеет расширенную систему поиска и карту.
В своем выступлении Г.Набибекова отметила, что сайт ameagb.az, который отражает основные направления деятельности Гянджинского отделения, относительно дизайна, программного и информационного обеспечения отвечает всем современным требованиям.
А.Гурбанова, в свою очередь, отметила, что высокопрофессиональный и отзывчивый сайт не только сыграет роль зеркала организации, но и откроет возможности для ее участия в международных проектах.
Далее, заведующий отдела Гянджинского отделения НАНА Ф.Мирзоев поблагодарил специалистов института за услуги, оказанные при разработке сайта, и отметил, что сотрудничество будет продолжено.
В завершении, сотрудники отделения Ф.Мирзоев и И.Джафарова были награждены сертификатами за активное участие в тренингах, проводимых в Институте информационных технологий.