Noyabrın 18-də M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında görkəmli Azərbaycan yazıçısı və dramaturqu Cəlil Məmmədquluzadənin anadan olmasının 150 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbir Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı - TÜRKSOY, AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda Bolqarıstan, Polşa, Türkiyə və Özbəkistandan dəvət olunmuş Cəlil Məmmədquluzadə tədqiqatçıları, elm və mədəniyyət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri ilə yanaşı, yazıçının nəslinin davamçıları – nəticəsi Martin Cavanşiri və kötükcəsi Przemislav Cavanşiri də iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq Prezident İlham Əliyevin Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında imzaladığı Sərəncamın əhəmiyyətini vurğulayıb. Ölkəmizdə ədəbiyyata daim xüsusi önəm verildiyini qeyd edən K.Tahirov Cəlil Məmmədquluzadənin zəngin ədəbi-bədii yaradıcılığından danışıb, onun ölməz əsərləri ilə bağlı fikirlərini bildirib.
Sonra çıxış edən Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev bildirib ki, görkəmli yazıçı Cəlil Məmmədquluzadə Azərbaycan ədəbiyyatında tənqidi realizm ədəbi cərəyanının banisi, “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinin yaradıcısı və milli istiqlal hərəkatının əsas simalarından biri kimi şöhrət qazanıb. O, Azərbaycanda yeni tipli realist-satirik ədəbiyyatın və demokratik mətbuatın əsasını qoyub.
V.Əliyev qeyd edib ki, cəhalətə, savadsızlığa, despotizmə qarşı mübarizə aparan Cəlil Məmmədquluzadə publisistik fəaliyyəti ilə Azərbaycan ədəbiyyatını zənginləşdirib. Sənətkar o dövrün fakt və hadisələrini həyat həqiqətlərinə uyğun şəkildə təsvir edib və bir sıra yadda qalan canlı surətlər yaradıb.
Nazir müavini istər sovet dövründə, istərsə də müstəqillik illərində böyük realist yazıçı Cəlil Məmmədquluzadə yaradıcılığının, onun Azərbaycan xalqı və ədəbiyyatı qarşısındakı xidmətlərinin dövlət səviyyəsində yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ədibin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrına və Naxçıvan Muxtar Respublika Ədəbiyyat Muzeyinə Cəlil Məmmədquluzadənin adı verilib. 1967-ci ildə Mirzə Cəlilin şərəfinə keçmiş Astraxan rayonu və şəhəri Cəlilabad, Baş Noraşen kəndi isə Cəlilkənd adlandırılıb, Naxçıvanda və Cəlilabadda heykəli ucaldılıb. Bakıda və Naxçıvanda ev-muzeyləri, Nehrəm və Cəlilkənd kəndlərində böyük ustadın xatirə muzeyləri açılıb. 1999-cu ildə ulu öndər Heydər Əliyev Naxçıvan şəhərində Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyinin açılışında iştirak edib. Ölkəmizdə görkəmli ədib Mirzə Cəlilin anadan olmasının 100, 125, 140 illik yubileyləri təntənəli şəkildə qeyd olunub.
Bu il Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın mədəniyyət işçiləri ilə görüşünü xatırladan V.Əliyev görüşdə Xalq yazıçısı Anarın Bakıda Cəlil Məmmədquluzadəyə heykəl qoyulması təklifini irəli sürdüyünü bildirib. Vurğulayıb ki, hazırda bu istiqamətdə işlər görülür.
Daha sonra C. Məmmədquluzadənin həyat və yaradıcılığından bəhs edən “Qaranlıqdan işığa” sənədli filmi nümayiş olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edərək Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində xüsusi yer tutan böyük yazıçı və ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin yaradıcılığının əsas mövzusunun Vətən, millət və dil olduğunu vurğulayıb: “Bəzən Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Fətəli Axundov, Mirzə Ələkbər Sabir və başqaları haqqında naqis fikirlər səsləndirilir. Guya bu adamlar Azərbaycan xalqını tənqid ediblər. Onlar bu xalqı ona görə tənqid ediblər ki, xalqımız cəhalətdən qurtulsun, onu əsarətdə saxlayan buxovları qırsın, dünyanın digər xalqları ilə bərabər ola bilsin. Bu baxımdan biz Mirzə Cəlilin də nə qədər əhəmiyyətli olduğunu görürük”.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli isə çıxışında Cəlil Məmmədquluzadənin milli dövlətçilik, azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşmasında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, böyük ədibin "Molla Nəsrəddin" jurnalının 27 noyabr 1917-ci il 24-cü sayında çap olunan və azərbaycançılıq konsepsiyasının bəyannaməsi adlandırılan “Azərbaycan” məqaləsi 100 il keçməsinə baxmayaraq, bu gün də azərbaycançılıq ideologiyasının əsasını təşkil edir. Akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, yazıçının azərbaycançılıq ideologiyasının tərəfdarı olması onu özündən əvvəlki və sonrakı mütəfəkkirlərdən fərqləndirən əsas elementlərdir. Ədibin dərin humanist məzmuna malik dram və nəsr əsərləri, bədii publisistikası özündə milli və bəşəri dəyərləri ehtiva edir. Xalqın vətənpərvərlik, azadlıq ruhunda maariflənməsi, demokratik cəmiyyət quruluşunun mahiyyətini açması yazıçının məşhur "Cümhuriyyət'' məqaləsində öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, Cəlil Məmmədquluzadə “Molla Nəsrəddin” jurnalındakı XX əsrin əvvəllərinin bütün ədəbi mühitinə təsir göstərən əsərlərində, hekayə, povestlərində, pyes, felyeton, məqalə və məktublarında həmin dövr Azərbaycan həyatının bütün aktual siyasi-ictimai problemlərinə toxunub.
İsa Həbibbəyli görkəmli yazıçının Cəlil Məmmədqulzadə yaradıcılığına, onun ədəbi-mədəni irsinə göstərilən dövlət qayğısından da bəhs edib. Diqqətə çatdırıb ki, 1994-cü ildə böyük ədibin 125 illik yubileyinin keçirilməsinə, əsərlərinin yenidən nəşr və tədqiqinə ümummilli lider Heydər Əliyev xüsusi diqqət göstərib. Ulu öndər Cəlil Məmmədquluzadənin yaradıcılığında Azərbaycanın bütün milli xüsusiyyətlərini, eyni zamanda ümumbəşəri dəyərlərini əks etdirən fikirlərin milli ideologiyamızın əsası olduğunu qeyd edirdi.
Tədbirdə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, TÜRKSOY-un Baş katibinin müavini Bilal Çaskıcı və digərləri çıxış edərək görkəmli yazıçının zəngin və çoxcəhətli yaradıcılıq fəaliyyəti barədə danışıb, onun əsərlərinin elmi-fəlsəfi əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Konfrans çərçivəsində Milli Kitabxananın “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından nəşr etdiyi “Cəlil Məmmədquluzadə. Biblioqrafiya” kitabı və “Cəlil Məmmədquluzadə - 150” elektron məlumat bazasının təqdimatı da olub.

International scientific-practical conference dedicated to the 150th anniversary of Jalil Mammadguluzadeh
An international scientific-practical conference dedicated to the 150th anniversary of the outstanding Azerbaijani writer and playwright Jalil Mammadguluzadeh was held at the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzadeh on November 18.
The event was co-organized by the Ministry of Culture, International Turkic Culture Organization - TURKSOY, Institute of Literature of ANAS and National Library of Azerbaijan.
The conference was attended by researchers of Jalil Mammadguluzadeh, invited from Bulgaria, Poland, Turkey and Uzbekistan, along with scholars and cultural figures and public figures, as well as the successors of the writer's generation – his great grandson Martin Javanshiri and his son Pshemislav Javanshiri.
Opening the conference, director of the National Library, Prof. Karim Tahirov, highlighted the importance of the decree signed by President Ilham Aliyev on the 150th anniversary of Jalil Mammadguluzadeh.
First Deputy Minister of Culture Vagif Aliyev said that prominent writer Jalil Mammadguluzadeh is famous for being the founder of the literary trend of critical realism in Azerbaijani literature, the creator of the Molla Nasraddin literary school and one of the main figures of the national independence movement. He laid the foundation for a new type of realist-satirical literature and democratic press in Azerbaijan.
Jalil Mammadguluzadeh, who fights against ignorance, illiteracy and despotism, enriched Azerbaijani literature with his publicist activities, V. Aliyev added.
The Deputy Minister also stressed out that both during the Soviet period and during the independence, great realist writer Jalil Mammadguluzadeh had been highly appreciated due to his services to the Azerbaijani people and literature. Nakhchivan State Musical Drama Theater and Nakhchivan Autonomous Republic Literature Museum were named after Jalil Mammadguluzadeh to perpetuate the writer's memory. In 1967, former Astrakhan district and city were named Jalilabad in honor of Mirza Jalil, and village of Bash Norashen was called Jalilkand, and a statue was erected in Nakhchivan and Jalilabad. House-museums in Baku and Nakhchivan, including memorial museums of the great master were opened in the villages of Nehram and Jalilkend. In 1999, great leader Heydar Aliyev attended the opening of the Jalil Mammadguluzadeh House Museum in Nakhchivan. The 100th, 125th and 140th anniversaries of the birth of the outstanding writer Mirza Jalil was celebrated in our country.
Reminding the meeting of President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva with cultural workers, Aliyev said that People's writer Anar had proposed to erect a monument to Jalil Mammadguluzadeh in Baku. He noted that the work in this direction is underway.
Later, a documentary film “From Light to Darkness” was shown on the life and creativity of J. Mammadguluzadeh.
Speaking at the event, chairman of the Writers' Union of Azerbaijan People's Writer Anar stressed out that, main idea of great writer and public figure Jalil Mammadguluzadeh’s creativity, who occupies a special place in the history of Azerbaijani literature, is his homeland, nation and language: “Sometimes, poor thoughts are sounded against Mirza Fatali Akhundov, Mirza Alakbar Sabir and Mirza Jalil and say that, as if they allegedly criticized the Azerbaijani people. They have criticized this nation to escape from from ignorance, destroying the captives that have enslaved them, and be on par with other nations of the world”.
Vice-president of ANAS acad. Isa Habibbayli spoke about the invaluable contribution of Jalil Mammadguluzadeh in formation of ideology of national statehood and Azerbaijanism. He said that the article "Azerbaijan" published by the great writer on the “Molla Nasraddin” journal dated November 27, 1917, called the Declaration of the National Concept, still forms the basis of the ideology of Azerbaijanism, although 100 years have passed.
Isa Habibbayli also spoke about the state care of the outstanding writer Jalil Mammadgulzadeh, his literary and cultural heritage. He noted that the national leader Heydar Aliyev paid special attention to celebrate 125th anniversary of the great writer in 1994, the publication and study of his works. He emphasized that the ideas of the great leader Jalil Mammadguluzadeh, reflecting all the national peculiarities of Azerbaijan, as well as the universal values, are the basis of our national ideology.
At the event, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva, TURKSOY Deputy Secretary General Bilal Chaskiji, and others spoke about the rich and versatile creative activity of the prominent writer and spoke about the scientific and philosophical importance of his works.
Within the conference, “Jalil Mammadguluzadeh. Bibliography” book from series of “Outstanding personalities of Azerbaijan”, publishing by National Library, and “Jalil Mammadguluzadeh – 150” electron database has been presented.