Akademik Ramiz Mehdiyev Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçıları ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev görkəmli Azərbaycan yazıçısı və dramaturqu Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçıları, ədibin hazırda Polşada yaşayan nəticəsi Martin Cavanşiri və kötükcəsi Przemislav Cavanşiri ilə görüşüb.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli də iştirak edib.
Cəlil Məmmədquluzadənin zəngin ədəbi-bədii yaradıcılığından danışan akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, görkəmli yazıçının Azərbaycan xalqı qarşısında böyük xidmətləri vardır. Mirzə Cəlil hekayə və dramlarında, publisistik əsərlərində Azərbaycan xalqının inkişafına çalışıb, milli istiqlal uğrunda mübarizə aparıb. Ədib haqqında çoxsaylı kitablar, əsərlər və məqalələr yazılıb.
AMEA-nın prezidenti müasir dövrdə Polşa ilə Azərbaycan arasında müxtəlif sferalarda əlaqələrin olduğunu deyib. Həmçinin qeyd edib ki, polşalılar uzun illər Azərbaycanda yaşayıb-yaradıb, polşalı memarlar tarixi binalar tikiblər.
Akademik Ramiz Mehdiyev Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçılarının tapılması istiqamətində uzun illər araşdırmaların aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, onların səfəri zamanı ulu babaları Cəlil Məmmədquluzadənin həyat və yaradıcılığı ilə tanış olmaq üçün lazımi şərait yaradılmışdır.
Sonra akademik Ramiz Mehdiyev qonaqlara Naxçıvan xalçası hədiyyə edib.
Daha sonra çıxış edən Martin Cavanşiri Azərbaycana dair təəssüratlarını bölüşüb. O, ölkəmizə ilk dəfədir səfər etdiyini və böyük maraqla qarşılandığını deyərək, ulu babasının Azərbaycan xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsinin son dərəcə təsirli və həyəcanlı, eyni zamanda, qürurverici hadisə olduğunu vurğulayıb. Bundan əlavə, o, Polşaya qayıdan zaman Azərbaycan və burada öyrəndikləri haqqında xoş təəssüratlarını ailəsinə, yaxın qohumlarına və geniş ictimaiyyətə çatdıracaqlarını bildirib.
Martin Cavanşiri onları AMEA-da qəbul etdiyinə görə akademik Ramiz Mehdiyevə dərin minnətdarlığını ifadə edib.

President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev met with the descendants of the prominent Azerbaijani writer and playwright Jalil Mammadguluzadeh, his great grandson who lives in Poland, Martin Javanshiri and his great-great-grandson Pshemislav Javanshiri.
The meeting was also attended by the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli.
Speaking about the rich literary heritage of Jalil Mammadguluzadeh, academician Ramiz Mehdiyev said that the outstanding writer had great service to the people of Azerbaijan. Mirza Jalil tried in favor of Azerbaijani people in his stories and dramas, publicist works and fought for national independence. Numerous books, works and articles have been written about the writer.
The President of ANAS said that relations between Poland and Azerbaijan in various fields are present. He also noted that the Polish people have lived and created in Azerbaijan for many years and Polish architects have built historical buildings.
Academician Ramiz Mehdiyev said that long years of research had been carried out to find the descendants of Jalil Mammadguluzadeh. During their visit, all necessary conditions were created to get acquainted with the life and creativity of the great grandfather Jalil Mammadguluzadeh, he said.
Then academician Ramiz Mehdiyev donated Nakhchivan carpet to the guests.
Martin Javanshiri later shared his impressions about Azerbaijan. He said he was visiting our country for the first time and was greeted with great interest.