Akademik Ramiz Mehdiyev Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçıları ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev görkəmli Azərbaycan yazıçısı və dramaturqu Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçıları, ədibin hazırda Polşada yaşayan nəticəsi Martin Cavanşiri və kötükcəsi Przemislav Cavanşiri ilə görüşüb.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli də iştirak edib.
Cəlil Məmmədquluzadənin zəngin ədəbi-bədii yaradıcılığından danışan akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, görkəmli yazıçının Azərbaycan xalqı qarşısında böyük xidmətləri vardır. Mirzə Cəlil hekayə və dramlarında, publisistik əsərlərində Azərbaycan xalqının inkişafına çalışıb, milli istiqlal uğrunda mübarizə aparıb. Ədib haqqında çoxsaylı kitablar, əsərlər və məqalələr yazılıb.
AMEA-nın prezidenti müasir dövrdə Polşa ilə Azərbaycan arasında müxtəlif sferalarda əlaqələrin olduğunu deyib. Həmçinin qeyd edib ki, polşalılar uzun illər Azərbaycanda yaşayıb-yaradıb, polşalı memarlar tarixi binalar tikiblər.
Akademik Ramiz Mehdiyev Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçılarının tapılması istiqamətində uzun illər araşdırmaların aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, onların səfəri zamanı ulu babaları Cəlil Məmmədquluzadənin həyat və yaradıcılığı ilə tanış olmaq üçün lazımi şərait yaradılmışdır.
Sonra akademik Ramiz Mehdiyev qonaqlara Naxçıvan xalçası hədiyyə edib.
Daha sonra çıxış edən Martin Cavanşiri Azərbaycana dair təəssüratlarını bölüşüb. O, ölkəmizə ilk dəfədir səfər etdiyini və böyük maraqla qarşılandığını deyərək, ulu babasının Azərbaycan xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsinin son dərəcə təsirli və həyəcanlı, eyni zamanda, qürurverici hadisə olduğunu vurğulayıb. Bundan əlavə, o, Polşaya qayıdan zaman Azərbaycan və burada öyrəndikləri haqqında xoş təəssüratlarını ailəsinə, yaxın qohumlarına və geniş ictimaiyyətə çatdıracaqlarını bildirib.
Martin Cavanşiri onları AMEA-da qəbul etdiyinə görə akademik Ramiz Mehdiyevə dərin minnətdarlığını ifadə edib.

Президент НАНА академик Рамиз Мехтиев встретился с потомками великого азербайджанского писателя и драматурга Джалила Мамедгулузаде - проживающим в Польше правнуком Мартином Джаваншири и его сыном Пшемиславом Джаваншири.
На встрече также принял участие вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли.
Говоря о богатом литературно-художественном творчестве Джалила Мамедгулузаде, академик Рамиз Мехтиев сказал, что выдающемуся писателю принадлежат большие заслуги перед азербайджанским народом. Мирза Джалил в своих рассказах и драмах, публицистических трудах старался во имя развития азербайджанского народа и боролся за национальную независимость. Многочисленные книги, произведения и статьи были написаны о писателе.
Президент НАНА подчеркнул наличие связей между Польшей и Азербайджаном в различных сферах. Он также отметил, что польский народ много лет жил и создавал в Азербайджане, а польские архитекторы строили здесь исторические здания.
Академик Рамиз Мехтиев отметил, что долгие годы проводились исследования с целью отыскать потомков рода Джалила Мамедгулузаде. Он довел до внимания, что во время их визита были созданы все необходимые условия для ознакомления с жизнью и творчеством их прадеда Джалила Мамедгулузаде.
Затем академик Рамиз Мехтиев подарил гостям нахчыванские ковры.
В свою очередь Мартин Джаваншири поделился своими впечатлениями об Азербайджане. Отметив, что посещает нашу страну впервые, М.Джаваншири довел до внимания, что вызывает большое чувство гордости то, что его прадед настолько значимая личность для азербайджанского народа. Он также сказал, что когда вернется в Польшу, он передаст свои теплые воспоминания об Азербайджане и о том, что он узнал здесь, своей семье, близким родственникам и широкой общественности.