"Gender bərabərliyi, əmək hüquqları və elm" mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) və Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə "Gender bərabərliyi, əmək hüquqları və elm" mövzusunda konfrans keçirilib.
Akademiyanın Əsas binasında baş tutan tədbirdə elmi müəssisələrin həmkarlar təşkilatlarının, eləcə də qadınlar şuralarının sədrləri iştirak ediblər.
Konfransı AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq ölkəmizdə gender bərabərliyi və qadın hüquqları ilə bağlı məsələlərə daim xüsusi önəm verildiyini bildirib. Qeyd edib ki, kişilər və qadınlar arasında hüquq bərabərliyi Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında birmənalı şəkildə əksini tapıb, eləcə də ölkəmizdə bu sahədə bir sıra beynəlxalq sazişlər ratifikasiya edilib, gender bərabərliyi və məişət zorakılığı ilə mübarizə üzrə qanunlar qəbul olunub. AMEA-nın ictimai həyatında qadınların aktiv rol oynadığını deyən H.Qurbanov 2018-ci ildə akademiyada Qadınlar Şurasının yaradıldığını və qısa zaman ərzində bu təşkilat tərəfindən ciddi işlərin görüldüyünü bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova son illər Azərbaycanda gender bərabərliyinin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra qadınların cəmiyyətdəki rolu və mövqeyinə diqqət artırılıb, onların peşə fəaliyyəti, ailədaxili münasibəti, təhsil hüquqları ilə bağlı qanunvericilik istiqamətində mühüm qərarlar qəbul edilib. Azərbaycanın gender məsələləri ilə bağlı Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq etdiyini deyən N.Axundova 2006-cı ildən etibarən ölkəmizdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyət göstərdiyini xatırladıb. Akademik bu gün Azərbaycan qadınının dövlətimizin ali strukturlarında təmsil olunduğunu, respublikanın sosial, siyasi, iqtisadi quruculuğunda fəal iştirak etdiyini vurğulayıb.
Daha sonra Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə çıxış edərək qadınların AMEA-nın elmi-ictimai həyatındakı rolundan və fəaliyyətindən danışıb.
Sonda fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mahrux Nəcəflinin "Azərbaycan elminin gender mənzərəsi" və hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Bəhruz Kərimovun "Azərbaycan Respublikası Əmək Qanunvericiliyində qadın hüquqları" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

A conference on "Gender equality, labor rights and science" was organized by the Free Trade Union (FTU) and the Women's Council of ANAS.
The event was attended by the chairmen of trade unions of scientific institutions, as well as women's councils. Opening the conference, chairman of the FTU, Dr. Law Professor Habil Gurbanov said that our country has always paid special attention to issues of gender equality and women's rights. He noted that the equality of men and women is clearly reflected in the Constitution of the country. Saying that women play an active role in the life of ANAS, Habil Gurbanov said that the Women's Council was set up in the Academy in 2018 and serious work was done in a short time.
Later on, academician Nargiz Akhundova academician-secretary of the Division of Social Sciences of ANAS, noted that significant work has been done to promote gender equality in Azerbaijan in recent years.
N. Akhundova recalled that Azerbaijan cooperates with the United Nations, the Council of Europe and other international organizations on gender issues and reminded that since 2006 the State Committee on Family, Women and Children has been operating in our country. The academician stressed out that, today  Azerbaijani woman is represented in the higher structures of our state and plays an active role in the social, political and economic development of the republic.
Then, chairman of the Women's Council, Dr. Philosophy Professor Rena Mirzazadeh spoke about the role and activity of women in the scientific and public life of ANAS.
Finally, PhD in Philosophy Makhruh Najafli delivered a lecture on “Gender scenery of Azerbaijan science” and PhD in Law Bahruz Karimov on "Women's Rights in Labor Legislation of the Republic of Azerbaijan".