"Gender bərabərliyi, əmək hüquqları və elm" mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) və Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə "Gender bərabərliyi, əmək hüquqları və elm" mövzusunda konfrans keçirilib.
Akademiyanın Əsas binasında baş tutan tədbirdə elmi müəssisələrin həmkarlar təşkilatlarının, eləcə də qadınlar şuralarının sədrləri iştirak ediblər.
Konfransı AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq ölkəmizdə gender bərabərliyi və qadın hüquqları ilə bağlı məsələlərə daim xüsusi önəm verildiyini bildirib. Qeyd edib ki, kişilər və qadınlar arasında hüquq bərabərliyi Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında birmənalı şəkildə əksini tapıb, eləcə də ölkəmizdə bu sahədə bir sıra beynəlxalq sazişlər ratifikasiya edilib, gender bərabərliyi və məişət zorakılığı ilə mübarizə üzrə qanunlar qəbul olunub. AMEA-nın ictimai həyatında qadınların aktiv rol oynadığını deyən H.Qurbanov 2018-ci ildə akademiyada Qadınlar Şurasının yaradıldığını və qısa zaman ərzində bu təşkilat tərəfindən ciddi işlərin görüldüyünü bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova son illər Azərbaycanda gender bərabərliyinin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra qadınların cəmiyyətdəki rolu və mövqeyinə diqqət artırılıb, onların peşə fəaliyyəti, ailədaxili münasibəti, təhsil hüquqları ilə bağlı qanunvericilik istiqamətində mühüm qərarlar qəbul edilib. Azərbaycanın gender məsələləri ilə bağlı Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq etdiyini deyən N.Axundova 2006-cı ildən etibarən ölkəmizdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyət göstərdiyini xatırladıb. Akademik bu gün Azərbaycan qadınının dövlətimizin ali strukturlarında təmsil olunduğunu, respublikanın sosial, siyasi, iqtisadi quruculuğunda fəal iştirak etdiyini vurğulayıb.
Daha sonra Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə çıxış edərək qadınların AMEA-nın elmi-ictimai həyatındakı rolundan və fəaliyyətindən danışıb.
Sonda fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mahrux Nəcəflinin "Azərbaycan elminin gender mənzərəsi" və hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Bəhruz Kərimovun "Azərbaycan Respublikası Əmək Qanunvericiliyində qadın hüquqları" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Состоялась конференция «Гендерное равенство, трудовые права и наука»
При совместной организации Объединенного профсоюзного комитета НАНА и Совета женщин состоялась конференция «Гендерное равенство, трудовые права и наука».
В прошедшем в Главном здании академии мероприятии приняли участие председатели Профсоюзов, а также Советов женщин научных заведений.
Открывая конференцию, председатель Объединенного профсоюзного комитета НАНА доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов заявил, что наша страна всегда уделяла особое внимание вопросам гендерного равенства и прав женщин. Он довел до внимания, что равенство мужчин и женщин четко отражено в Конституции Азербайджанской Республики. Отметив, что женщины играют активную роль в общественной жизни НАНА, Г.Гулбанов довел до внимания, что в 2018 году в Академии был учрежден Совет женщин, который за короткие сроки приступил к серьезной работе.
Далее в своем выступлении академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА академик Наргиз Ахундова рассказала о мерах, предпринимаемых для продвижения гендерного равенства в Азербайджане в последние годы. Довела до внимания, что после обретения страной независимости было уделено внимание роли и положению женщин в обществе и приняты важные решения относительно их профессиональной деятельности, семейных отношений и прав на образование. Напомнив о сотрудничестве нашей страны с Организацией объединенных наций, Советом Европы и другими международными организациями по гендерным вопросам, Н.Ахундова рассказала о деятельности созданного в 2006 году Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей. Академик подчеркнула, что сегодня азербайджанская женщина представлена в высших структурах нашего государства и принимает активное участие в общественно-политическом и экономическом строительстве республики.
Затем председатель Совета женщин доктор философских наук, профессор Рена Мирзазаде рассказала о роли и деятельности женщин в научной и общественной жизни НАНА.
В завершение были заслушаны доклады доктора философии по философии Махрух Наджафли на тему «Гендерная картина в азербайджанской науке» и доктора философии по праву Бахруза Каримова на тему «Права женщин в Трудовом законодательстве Азербайджанской Республики».