AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturu və kadr təminatı təkmilləşdirilir
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturu və kadr təminatının təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır.
Akademiya qarşısında duran vəzifələrin həlli AMEA Rəyasət Heyəti aparatının fəaliyyətindən bilavasitə asılıdır. Bu baxımdan bir sıra təhlillər aparılıb və bunun əsasında işçilərin seçilməsi və yerləşdirilməsi, müxtəlif struktur bölmələrin və əməkdaşların fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi ilə bağlı AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev yeni sərəncam imzalayıb.
Akademik Ramiz Mehdiyevin imzaladığı sərəncama əsasən, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturunun və idarəetmə sisteminin, habelə kadrların seçilməsi və yerləşdirilməsi işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə komissiya yaradılıb. Komissiyanın sədri AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov təyin olunub. Tərkibə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavəri, aparatın İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və aparatın Kadrlar və hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Rzaqulu Hacıyev daxil edilib.
Qeyd edək ki, komissiya AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturunu, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vəzifə nomenklaturası”nın yeni layihəsini və geniş elmi dünyagörüşə, hərtərəfli biliyə malik, məsuliyyətli və işgüzar mütəxəssislərin obyektiv meyarlar əsasında seçimini təmin etmək məqsədilə təkliflər hazırlayıb AMEA-nın prezidentinə təqdim edəcək.

Совершенствуется структура и кадровое обеспечение  аппарата Президиума НАНА
Предпринимаются важные меры по усовершенствованию структуры и кадрового обеспечения аппарата Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Решение задач, стоящих перед Национальной академией наук, непосредственно зависит от деятельности аппарата Президиума. С этой точки зрения были проанализированы соответствующие области. В связи с отбором и размещением кадров, координированием деятельности различных структурных подразделений и сотрудников президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев подписал новое распоряжение.
Согласно распоряжению, подписанному президентом НАНА, академиком Рамизом Мехтиевым, с целью совершенствования структуры аппарата Президиума НАНА и системы управления, а также работы по отбору и размещению кадров была создана комиссия. Председателем комиссии назначен академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов. В состав комиссии входят: начальник Главного управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор философии по экономике Фаил Кязымов, начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, ученый секретарь Президиума НАНА, доктор философии по филологии Сархан Хавери, руководитель Отдела по связям с общественностью, прессы и информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров и руководитель Отдела кадров и правового обеспечения аппарата Президиума НАНА Рзагулу Гаджиев.
Отметим, что комиссия должна подготовить и представить президенту НАНА проект новой структуры аппарата Президиума НАНА, новый проект «Номенклатуры должностей Национальной академии наук Азербайджана» и предложения по обеспечению отбора на основе объективных критериев ответственных и трудолюбивых специалистов, обладающих широким научным кругозором и всесторонними знаниями.