Noyabrın 29-da İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bu qurumun və AMEA Rəyasət Heyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransı öz işinə başlayıb.
Konfransda ölkənin müvafiq dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının informasiya texnologiyaları (İT) sahəsi üzrə tədqiqatçıları və mütəxəssisləri, eləcə də KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin multidissiplinar problemləri, cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin etibarlı idarə edilməsi kimi məsələlərin araşdırılması və müzakirəsi konfransın əsas məqsədi olub.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev fərdi məlumatların mühafizəsinin ən fundamental insan hüquqlarından biri olan şəxsi toxunulmazlıq hüququnun ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanda informasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyini, artıq İnternet infrastrukturunun bütün ölkəni əhatə etdiyini diqqətə çatdıran alim ölkəmizdə insanların söz və İnternet azadlıqlarının yüksək səviyyədə təmin edildiyini, vətəndaşlarımızın müxtəlif sosial şəbəkələrdən, elektron ticarət və digər xidmətlərdən fəal şəkildə istifadə etdiyini söyləyib.
AMEA-nın prezidenti bildirib ki, fərdi məlumatların mühafizəsi məsələsinə bütövlükdə milli təhlükəsizlik prizmasından yanaşmaq lazımdır. Vətəndaşlar virtual mühitin xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq öz fərdi məlumatlarının qayğısına qalmalı, onlarla düzgün davranmalıdırlar.
Akademik R.Mehdiyev konfransa təqdim edilən məruzələrin fərdi məlumatların mühafizəsinin texnoloji, hüquqi, təşkilati, sosial-iqtisadi və kulturoloji aspektlərinə həsr olunduğunu bildirib və tədbirdə müvafiq dövlət, biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorlarının nümayəndələrinin iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Konfransda Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə, Azərbaycan Respublikası Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin rəis müavini Azər Əhədov, Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin müavini, general-mayor, texnika üzrə elmlər doktoru İqbal Babayev, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz çıxış edərək fərdi məlumatların mühafizə olunmasında təmsil etdikləri qurumların fəaliyyətindən və bu istiqamətdə görülən işlərdən söz açıblar. Eləcə də informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, kiberhücumlara qarşı mübarizə üsullarının müəyyənləşdirilməsi, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi kimi məsələlərə toxunublar.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək ölkəmizdə dövlət qurumlarında İKT-nin tətbiqi işinin genişləndirilməsi, vahid şəbəkə infrastrukturu əsasında təhlükəsiz informasiya mübadiləsinin aparılması məqsədilə müxtəlif tədbirlərin görüldüyünü, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasının daim diqqətdə saxlanıldığını qeyd edib.
R.Əliquliyev rəhbərlik etdiyi qurum tərəfindən informasiya təhlükəsizliyi sahəsinə aid qanunvericilik, normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərə elmi dəstək verildiyini bildirib.
Tədbir öz işini plenar iclas və “Fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin elmi-texnoloji problemləri”, “Fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin elmi-humanitar problemləri” və “Fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin elmi-praktik problemləri” bölmələri üzrə davam etdirib.

29 ноября в Институте информационных технологий при совместной организационной поддержке этого научного заведения и Президиума НАНА начала свое работу 5-я Республиканская конференция «Актуальные междисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности».
В конференции приняли участие исследователи и специалисты в области информационных технологий (ИТ) из соответствующих государственных органов, университетов и исследовательских институтов НАНА, а также представители СМИ.
Основной целью конференции было изучение и обсуждение междисциплинарных вопросов безопасности персональных данных, формирования культуры информационной безопасности в обществе и безопасного управления персональными данными.
Выступая на церемонии открытия, президент НАНА академик Рамиз Мехтиев сказал, что защита персональных данных является неотъемлемой частью права на неприкосновенность частной жизни, которое является одним из самых основных прав человека.
Отметив стремительное развитие информационных технологий в Азербайджане и тот факт, что интернет-инфраструктура охватывает всю страну, ученый сказал, что людям в нашей стране обеспечен высокий уровень свободы слова и Интернета, наши граждане активно пользуются различными социальными сетями, электронной коммерцией и другими услугами.
По словам президента НАНА, вопрос защиты персональных данных следует рассматривать в целом с точки зрения национальной безопасности. Граждане должны заботиться о своих личных данных и вести себя должным образом, принимая во внимание характер виртуальной среды.
Академик Р.Мехтиев сказал, что доклады, представленные на конференции, посвящены технологическим, правовым, организационным, социально-экономическим и культурным аспектам защиты персональных данных, и высоко оценил участие представителей соответствующих секторов власти, бизнеса и гражданского общества.
Заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Эльмир Велизаде, заместитель начальника Государственного агентства специальной связи и информационной безопасности Особой службы государственной безопасности Азербайджанской Республики Азер Ахадов, заместитель председателя Государственного таможенного комитета, генерал-майор, доктор технических наук Игбал Бабаев, председатель Совета прессы Азербайджана Афлатун Амашов, президент Азербайджанского интернет-форума Осман Гюндуз рассказали о деятельности учреждений, которые они представляют в области защиты персональных данных, и о работе, проделанной в этом направлении. Они также затронули такие вопросы, как формирование культуры информационной безопасности, определение способов борьбы с кибератаками и защита личной информации.
Затем вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий академик Расим Алгулиев отметил, что были приняты меры по расширению использования ИКТ в государственных органах страны, чтобы обеспечить безопасный обмен информацией на основе единой сетевой инфраструктуры.
Р.Алгулиев сообщил, что руководимое им научное заведение оказало научную поддержку работе по укреплению законодательной и нормативной базы в области информационной безопасности.
Мероприятие продолжило свою работу на пленарном заседании и в секциях «Научно-технические проблемы безопасности персональных данных», «Научно-гуманитарные проблемы безопасности персональных данных» и «Научно-практические проблемы безопасности персональных данных».