Dekabrın 2-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında görkəmli mütəfəkkir, publisist və ictimai-siyasi xadim Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncamının əhəmiyyətini vurğulayıb. Dövlət başçısının sərəncamına əsasən görkəmli mütəfəkkirin 150 illik yubileyinin AMEA-da silsilə tədbirlərlə qeyd olunduğunu deyən akademik İ.Həbibbəyli bu mərasimlərdə dövlət rəsmiləri, ictimai xadimlər, xarici ölkələrdən dəvət olunmuş alimlərlə yanaşı, Əhməd bəy Ağaoğlunun nəslinin nümayəndələrinin də iştirak etdiyini bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti bugünkü tədbirin institutun Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı şöbəsi tərəfindən təşkil edildiyini söyləyərək, yeni yaradılmış şöbədə qısa müddətdə mühacirət ədəbiyyatının öyrənilməsi istiqamətində sistemli şəkildə tədqiqatların aparıldığını, görkəmli şəxsiyyətlərimizlə bağlı əsərlərin çap edildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, görkəmli şəxsiyyətlərimizə həsr olunan belə kütləvi tədbirlər onların parlaq həyat və fəaliyyətlərinin dərindən öyrənilməsi və təbliğ edilməsi baxımından faydalıdır.
Akademik İ.Həbibbəyli böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun çoxcəhətli fəaliyyətini, milli xidmətlərini tarixilik və müasirlik fonunda xarakterizə edib, onun Azərbaycanın ictimai fikir tarixində özünəməxsus yer tutduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Ə.Ağaoğlu Azərbaycanda və Türkiyədə milli-mənəvi və islami dəyərlərin qorunub saxlanılması şərti ilə Şərq əsaslı və Qərb yönümlü inkişaf uğrunda fəaliyyət göstərib, məhz bu istiqamət onun publisistikasının əsasını təşkil edib. Görkəmli mütəfəkkirin hər iki xalqın milli istiqlalının əldə olunmasında böyük rolu olub.
Elmi sessiyada filologiya üzrə elmlər doktoru Nikpur Cabbarlının “Əhməd bəy Ağaoğlunun bədii-publisistik irsinin nəşri və tədqiqi problemləri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Şahbaz Şamıoğlunun “Əhməd bəy Ağaoğlu fenomeni” və Abid Tahirlinin “Əhməd bəy Ağaoğlunun epistolyar irsi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qeyd olunub ki, Əhməd bəy Ağaoğlu müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb. Ümumxalq mənafeyinin qorunması naminə çoxşaxəli, gərgin və məhsuldar fəaliyyəti ərzində o, parlaq bədii-publisistik və dolğun elmi-nəzəri irs yaradıb, Azərbaycanın ədəbi-mədəni və sosial-fəlsəfi fikir xəzinəsinin yeni ideya və konsepsiyalarla daha da zənginləşməsində diqqətəlayiq xidmətlər göstərib. Əhməd bəy Ağaoğlunun ictimai problemləri mənəvi-əxlaqi aspektdə işıqlandıran, cəmiyyəti tərəqqiyə doğru yönəlməyə və qabaqcıl dünya mədəniyyətindən bəhrələnməklə müasirləşməyə çağıran geniş mövzu dairəsinə malik dərin məzmunlu əsərləri Azərbaycan maarifçiliyinə mühüm töhfədir.

В Институте литературы состоялась научная сессия, посвященная 150-летию Ахмед бека Агаоглу
2 декабря в Электронном актовом зале Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА прошла научная сессия, посвященная 150-летию выдающегося мыслителя, публициста и общественного деятеля Ахмед бека Агаоглу.
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул важность распоряжения президента Ильхама Алиева о праздновании 150-летия Ахмад бека Агаоглу. По распоряжению главы государства 150-летний юбилей выдающегося мыслителя был отмечен рядом мероприятий в НАНА.
Вице-президент НАНА сказал, что сегодняшнее мероприятие было организовано Отделом миграционной литературы института, и отметил, что недавно созданный отдел провел систематические исследования в направлении изучения эмиграционной литературы и опубликовал работы, связанные с нашими выдающимися личностями. Он подчеркнул, что такие массовые мероприятия, посвященные нашим выдающимся личностям, полезны с точки зрения глубокого изучения и пропаганды их яркой жизни и деятельности.
Академик И.Габиббейли рассказал о деятельности видного мыслителя Ахмад бека Агаоглу, охарактеризовал его национальные услуги на фоне истории и современности и отметил, что он занимает особое место в истории общественного мнения в Азербайджане. А.Агаоглу сохранял национально-нравственные и исламские ценности в Азербайджане и Турции. Выдающийся мыслитель сыграл большую роль в достижении национальной независимости обеих наций.
На научной сессии были заслушаны доклады доктора филологических наук Никпура Джаббарлы «Проблемы публикации и исследования литературно-публицистического наследия Ахмад бека Агаоглу», докторов философии по филологии Шахбаза Шамиоглу «Феномен Ахмед бека Агаоглу» и Абида Тахирли «Эпистолярное наследие Ахмад бека Агаоглу».
В докладах говорится, что Ахмед бек Агаоглу является последовательным сторонником политики модернизации на мусульманском Востоке. В ходе своей междисциплинарной, интенсивной и продуктивной работы по защите национальных интересов он создал блестящее литературно-публицистическое и полноценное научно-теоретическое наследие, обеспечив обогащение литературных, культурных и социально-философских ценностей в Азербайджане новыми идеями и концепциями.