Dekabrın 2-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında görkəmli mütəfəkkir, publisist və ictimai-siyasi xadim Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncamının əhəmiyyətini vurğulayıb. Dövlət başçısının sərəncamına əsasən görkəmli mütəfəkkirin 150 illik yubileyinin AMEA-da silsilə tədbirlərlə qeyd olunduğunu deyən akademik İ.Həbibbəyli bu mərasimlərdə dövlət rəsmiləri, ictimai xadimlər, xarici ölkələrdən dəvət olunmuş alimlərlə yanaşı, Əhməd bəy Ağaoğlunun nəslinin nümayəndələrinin də iştirak etdiyini bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti bugünkü tədbirin institutun Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı şöbəsi tərəfindən təşkil edildiyini söyləyərək, yeni yaradılmış şöbədə qısa müddətdə mühacirət ədəbiyyatının öyrənilməsi istiqamətində sistemli şəkildə tədqiqatların aparıldığını, görkəmli şəxsiyyətlərimizlə bağlı əsərlərin çap edildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, görkəmli şəxsiyyətlərimizə həsr olunan belə kütləvi tədbirlər onların parlaq həyat və fəaliyyətlərinin dərindən öyrənilməsi və təbliğ edilməsi baxımından faydalıdır.
Akademik İ.Həbibbəyli böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun çoxcəhətli fəaliyyətini, milli xidmətlərini tarixilik və müasirlik fonunda xarakterizə edib, onun Azərbaycanın ictimai fikir tarixində özünəməxsus yer tutduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Ə.Ağaoğlu Azərbaycanda və Türkiyədə milli-mənəvi və islami dəyərlərin qorunub saxlanılması şərti ilə Şərq əsaslı və Qərb yönümlü inkişaf uğrunda fəaliyyət göstərib, məhz bu istiqamət onun publisistikasının əsasını təşkil edib. Görkəmli mütəfəkkirin hər iki xalqın milli istiqlalının əldə olunmasında böyük rolu olub.
Elmi sessiyada filologiya üzrə elmlər doktoru Nikpur Cabbarlının “Əhməd bəy Ağaoğlunun bədii-publisistik irsinin nəşri və tədqiqi problemləri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Şahbaz Şamıoğlunun “Əhməd bəy Ağaoğlu fenomeni” və Abid Tahirlinin “Əhməd bəy Ağaoğlunun epistolyar irsi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qeyd olunub ki, Əhməd bəy Ağaoğlu müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb. Ümumxalq mənafeyinin qorunması naminə çoxşaxəli, gərgin və məhsuldar fəaliyyəti ərzində o, parlaq bədii-publisistik və dolğun elmi-nəzəri irs yaradıb, Azərbaycanın ədəbi-mədəni və sosial-fəlsəfi fikir xəzinəsinin yeni ideya və konsepsiyalarla daha da zənginləşməsində diqqətəlayiq xidmətlər göstərib. Əhməd bəy Ağaoğlunun ictimai problemləri mənəvi-əxlaqi aspektdə işıqlandıran, cəmiyyəti tərəqqiyə doğru yönəlməyə və qabaqcıl dünya mədəniyyətindən bəhrələnməklə müasirləşməyə çağıran geniş mövzu dairəsinə malik dərin məzmunlu əsərləri Azərbaycan maarifçiliyinə mühüm töhfədir.

On December 2, in the Electronic Assembly Hall of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS was held a scientific session dedicated to the 150th anniversary of the outstanding thinker, publicist and public figure Ahmad bey Aghaoghlu.
Opening the event, ANAS vice - president academician Isa Habibbayli emphasized the importance of the decree of President Ilham Aliyev to celebrate the 150th anniversary of Ahmad bey Aghaoghlu. By order of the head of state, 150th anniversary of the outstanding thinker was celebrated by a number of events in ANAS.
ANAS vice-president said that today's event was organized by the Department of Azerbaijan Emigration Literature of the Institute, and noted that the newly created department conducted systematic research in the direction of studying emigration literature and published works related to our outstanding personalities. He stressed out that such mass events dedicated to our outstanding personalities are useful from the point of view of in-depth study and promotion of their vibrant life and work.
Academician I. Habibbayli spoke about the activities of the prominent thinker Ahmad bey Aghaoghlu, described his national services against the background of history and modernity and noted that he occupies a special place in the history of public opinion in Azerbaijan. A. Aghaoghlu kept national-moral and Islamic values in Azerbaijan and Turkey. An outstanding thinker played a large role in achieving the national independence of both nations.
At the scientific session, lectures of the Doctor of philological sciences Nikpur Jabbarli “Problems of publishing and researching the literary and journalistic heritage of Ahmad bey Aghaoghlu”, PhDs in Philology Shahbaz Shamioglu “Phenomenon Ahmad bey Aghaoghlu” and Abid Tahirli “Epistolary heritage of Ahmad bey Aghaoghlu”.
The lectures conducts that, Ahmad bey Aghaoghlu is a consistent supporter of modernization policies in the Muslim East. In the course of his interdisciplinary, intensive and productive work to protect national interests, he created a brilliant literary-journalistic and full-fledged scientific and theoretical heritage, ensuring the enrichment of literary, cultural and socio-philosophical values in Azerbaijan with new ideas and concepts.